У Маріуполі мешканці старовинних будинків з унікальними елементами можуть подавати заявки, щоб поповнити базу малих архітектурних форм міста.
Мапа історичних родзинок розробляється учасниками проєкту «Життя дверей має значення». Її неможливо створити без маріупольців.
Про це PR.UA розповів автор проєкту Ярослав Федоровський. За його словами, на мапі вже близько 60 адрес і поповнюється вона завдяки світлинам та інформації від жителів Маріуполя.
На мапі наразі зображають старовинні козирки, пороги, двері, балкони, аттики, ліпнину, каміни та маскарони. Є пропозиції доповнити цей список іншими елементами архітектури.
«Зараз ми хочемо показати на мапі дореволюційний період Маріуполя всіх його районів. Деякі городяни вже звертаються і діляться інформацією про розташування того чи іншого архітектурного історичного елемента для нашої мапи. Багато що залежить від того, наскільки люди самі відкриті до таких ініціатив. Навіть якщо у мешканців не збереглися підтверджувальні документи, все одно можна надсилати свої адреси. Можна визначити період установки тих же дверей, тому що очевидно, що після 1920-х років через зубожіння і тотальне лихо ніхто не встановлював різьблені двері. Ті ж пороги виготовляли з маріупольського вапняку або суцільних гранітних плит, як на Семенишина, 27. У післяреволюційний період цього років з 20-30 років ніхто не робив. Одиничними випадками були мозаїчні плитки на порогах. Звичайно, поки немає документальних підтверджень, вірити термінам установки малих архітектурних форм можна частково», — зазначив Ярослав Федоровський.
За його словами, мета створення мапи - зображення не тільки зовнішнього історичного вигляду міста, а й внутрішнього. Однак внутрішні старовинні елементи будинків наносяться на мапу з письмовим дозволом мешканців на можливі екскурсії в їх будинок. Так, вже є така згода мешканців по Фонтанній, 44: вони готові показувати любителям історії ліпнину на другому поверсі.
Крім того, подавати заявку можуть також організації, які розташовуються в старовинних будівлях міста та в приміщеннях яких збереглися унікальні об'єкти. Так, на мапі вже відзначена крамниця по продажу обладнання по вул. Миколаївській, де збереглися старовинні двері та камін. Архітектурні об'єкти більш пізнього періоду теж будуть відзначатися на мапі, але іншою «іконкою».
Подати заявку і зв'язатись з автором проєкту Ярославом Федоровським можна через приватні повідомлення в Facebook. Заявка повинна включати опис малої архітектурної форми, трьох фотографій елемента, адреси розташування і приблизний рік створення.
«Нехай маріупольці пишуть і діляться тим, що у них є в будинку або на будинку. Об'єкт відразу ж буде нанесений на мапу», — обіцяє Ярослав Федоровський.
Терміни подачі заявок не обмежені, але якщо маріупольці хочуть, щоб до моменту презентації мапи унікальні старовинні елементи їх будинків опинилися на ній, варто поспішати. Мапу планують презентувати в кінці червня, і вона оновлюватиметься регулярно.
Раніше повідомлялося, що знайти той чи інший унікальний маріупольський балкон, двері або козирок можна буде по спеціальній мапі.
Фото Аліни Комарової