Жителі Маріуполя обурені підвищенням вартості комунальних послуг. Люди організовують акції протесту і вимагають переглянути тарифи на газ, воду і електроенергію. Комунальні мітинги відбуваються також в багатьох містах України.
Нагадаємо, з 1 січня запроваджені нові ціни на газ. Вартість одного кубометра блакитного палива для маріупольців підвищилася на 90 копійок. Абоненти «Азовгаза», а їх більшість, вже в лютому заплатять 8,92 замість 7,99 грн, а YASNO - 7,39 проти 6,49 грн.
Журналіст PR.UA підрахував, як нові ціни вплинуть на цифри в платіжці за комунальні послуги. Припустимо, абонент, який проживає в квартирі з газовою плитою, витратив 15 кубометрів газу - тобто він заплатить 133,8 грн. Тим, хто користується крім плити ще і колонкою для нагріву води, при спожитому обсягу 30 кубометрів доведеться заплатити вже 267,6 грн. Жителям приватного сектора, які використовують газ комплексно, новий тариф боляче вдарить по сімейному бюджету: в холодні зимові місяці витрати палива можуть становити від 400 кубометрів на місяць - а це 3 568 грн.
Заощадити можна, змінивши постачальника. Зараз в Україні налічується понад півсотні газопостачальних компаній, що пропонують газ населенню з різницею майже в 4 гривні: від 6,99 до 10,8 грн за кубометр. Однак немає ніякої гарантії, що ваш новий постачальник газу через місяць не почне піднімати ціну на блакитне паливо.
Крім оплати за спожиті кубометри газу абонент повинен сплатити послугу з його транспортування. І тариф за цю послугу також подорожчав з 1 січня. Відповідне рішення прийняв національний регулятор. І обирати оператора газорозподільних систем (ОГС), на відміну від постачальника газу, не можна: в кожному регіоні це природна монополія. У Маріуполі це «Маріупольгаз», тариф якого - 1,836 грн з ПДВ.
Крім нового тарифу в 2021 році по-новому алгоритму визначається і замовлена потужність, іншими словами, номінальний обсяг газу, який зобов'язаний оплатити споживач, навіть якщо він не спалює таку кількість газу.
Як повідомили PR.UA в службі по розподілу газу «Маріупольгаз», замовлена потужність на наступний рік визначається за нормами, закріпленими в постанові НКРЕ (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики) №580 «Про внесення змін до Кодексу газорозподільних систем».
Якщо газ використовується тільки для приготування їжі, то ця норма - 39 кубометрів, якщо і для підігріву води - то 126, а якщо ще й для опалення - то 314 кубометрів. Менше цих обсягів замовлена потужність бути не може, а більше - може, якщо сумарне значення спожитого абонентом газу перевищує ці значення.
На протестні настрої українців відреагував Президент України Володимир Зеленський. Він надав Кабміну завдання терміново вирішити питання з тарифами на газ для населення, заявивши, що "ми не можемо дозволити зростання цін для наших громадян".