Цей тиждень, з 18 по 24 жовтня, відзначений в історії людства багатьма подіями та святковими датами, передає pr.ua.
18 жовтня
280 років тому народився П'єр де Лакло (1741-1803), французький політик, винахідник, воєначальник і письменник, відомий як автор роману «Небезпечні зв'язки», що став одним з перших зразків психологічного роману та багаторазово екранізований. Автор ряду праць з історії революції та військової справи; талановитий артилерист-винахідник, чиї снаряди стали прообразом сучасних; автор системи нумерації будинків на вулицях Парижа, близької до сучасної: парні на одній стороні, непарні - на інший.
80 років тому, в 1941 році, в окупованому фашистами Маріуполі з'явилися листівки з наказом німецького командування всім євреям з'явитися на 8 годину ранку 20 жовтня з продуктами, одягом, документами і цінними речами до будівлі, в якій зараз розташовується перший корпус ПДТУ; за неявку - розстріл; мотивація збору - переселення в гетто за містом; але насправді їх очікував масовий розстріл.
19 жовтня
105 років тому в Одесі народився Еміль Гілельс (1916-1985), один з найбільших піаністів ХХ століття, музичний педагог, народний артист, Герой Соціалістичної Праці. Його гру відрізняли бездоганна техніка, яскравість і сила виконання - і в той же час глибока ліричність і делікатність інтерпретації, тонке відчуття стилю.
90 років тому народився Джон ле Карре (1931-2020), англійський письменник, автор шпигунських романів, перекладених багатьма мовами світу та неодноразово екранізованих, у тому числі «Шпигун, вийди геть!».
20 жовтня
Міжнародний день авіадиспетчера.
Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози.
405 років тому народився Томас Бартолін (1616-1680), датський лікар, математик і богослов, який відкрив лімфатичну систему людини і першим описав з наукової точки зору теорію заморожуючої анестезії.
130 років тому народився Джеймс Чедвік (1891-1974), англійський фізик, відомий відкриттями нейтрона і фотоядерної реакції, лауреат Нобелівської премії з фізики, один з керівників британського ядерного проєкту в роки Другої світової війни.
100 років тому народився Юрій Квітницький-Рижов (1921-1993), український вчений, доктор медичних наук, професор, нейрохірург. Ювілей відзначать на державному рівні.
80 років тому, в 1941 році, в окупованому німецькими військами Маріуполі близько 9 тисяч євреїв, у тому числі жінок, дітей і людей похилого віку, побудували в колони і під охороною автоматників і мотоциклістів погнали до селища Агробаза поблизу міста, де розстріляли в протитанкових ровах. Масовий розстріл тривав з ранку до вечора; в подальшому це місце не раз використовувалося для розстрілів.
40 років тому, в 1981 році, в Маріуполі відкрився VI республіканський кінофестиваль «Людина праці на екрані», в четвертий раз в нашому місті. Головний приз кінофестивалю, головний приз Союзу кінематографістів, головний приз глядацького журі отримав художній фільм, де прообразом головного героя став прославлений будівельник, маріуполець, Герой Соціалістичної Праці Михайло Бодашевський: у кінострічці режисера Геннадія Глаголєва «Велика розмова» головну роль зіграв Броніслав Брондуков; у фільмі також знімалися Майя Булгакова, Олександр Голобородько та інші відомі актори. А в документальному фільмі «Красива робота» був відображений інший наш знаменитий земляк - сталевар заводу «Азовсталь», двічі Герой Соціалістичної Праці Григорій Горбань.
21 жовтня
425 років тому, в 1596 році, затверджена Берестейська церковна унія - рішення ряду єпископів Київської митрополії Константинопольської православної церкви на чолі з митрополитом Михайлом Рогозою про прийняття католицького віровчення і перехід у підпорядкування римському папі з одночасним збереженням богослужіння церковнослов'янською мовою, що завершило перехід ряду єпархій в грекокатоліцізм. Брестська унія була на території Радянського Союзу скасована, а діяльність УГКЦ перебувала під забороною до 1990 року.
125 років тому народився Євген Шварц (1896-1958), прозаїк, сценарист, драматург, журналіст і поет, за творами якого були зняті кінофільми «Попелюшка», «Снігова королева», «Звичайне диво», «Тінь» і багато інших.
22 жовтня
210 років тому народився Ференц Ліст (1811-1886), угорсько-німецький композитор, педагог, диригент, публіцист, великий представник музичного романтизму, один з найвидатніших піаністів XIX століття, який стояв в авангарді розквіту концертного піанізму і до сих пір його віртуозність залишається орієнтиром для сучасних піаністів, а твори - вершинами фортепіанної віртуозності.
23 жовтня
85 років тому, в 1936 році, народився Філіп Кауфман, американський кінорежисер, сценарист і продюсер, володар ряду престижних премій, у тому числі за кінофільм «Нестерпна легкість буття».
24 жовтня
День Організації Об'єднаних Націй.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом.
Всесвітній день інформації про розвиток.
110 років тому народився Аркадій Райкін (1911-1987), артист естради, театру та кіно, театральний режисер, конферансьє, сценарист, письменник-сатирик; народний артист, чиї виступи на радіо та телебаченні, аудіозаписи мініатюр користувалися величезною популярністю у публіки; неперевершений майстер сценічного перевтілення.