Цей тиждень, з 6 по 12 вересня, відзначений в історії людства багатьма подіями та святковими датами, повідомляє PR.UA.
6 вересня
255 років тому народився Джон Дальтон (1766-1844), англійський фізик, хімік, метеоролог; вперше провів дослідження і описав колірну сліпоту, пізніше названу на його честь дальтонізмом; відкрив ряд законів.
145 років тому народився Джон Маклеод (1876-1935), шотландський лікар, фізіолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології або медицини, чиє відкриття інсуліну внесло значний внесок у практичну медицину.
7 вересня
Всесвітній день знищення військової іграшки.
День військової розвідки України.
245 років тому, у 1776 році, відбулося перше у світі бойове застосування підводного човна: американська «Черепаха», спроєктована і побудована шкільним учителем в розрахунку на одну людину й з запасом повітря на пів години, спробувала атакувати британський флагман, але прикріпити міну до фрегата так і не вдалося.
80 років тому народився Євген Лебедєв (1941-2018), провідний український вчений у галузі хімії високомолекулярних з’єднань, академік НАН України, заслужений діяч науки та техніки України. Ювілей відзначать на державному рівні.
8 вересня
Міжнародний день грамотності.
Міжнародний день фізіотерапії.
Міжнародний день солідарності журналістів.
385 років тому, у 1636 році, засновано Гарвардський університет, найстаріший з університетів США, один з найвідоміших у світі; alma mater для 75 лауреатів Нобелівської премії; світовий лідер за кількістю мільярдерів серед випускників і розміром цільового капіталу університету, який становить понад 37 млрд доларів; названий на честь англійського місіонера і філантропа Джона Гарварду, який заповідав коледжу половину своєї спадщини (780 фунтів) і близько 400 томів своєї наукової бібліотеки.
170 років тому в Харківській губернії народився Максим Ковалевський (1851-1916), вчений, історик, юрист, соціолог, громадський діяч, член I Державної думи та Державної ради, академік. Ювілей відзначать на державному рівні.
180 років тому народився Антонін Дворжак (1841-1904), чеський композитор, один з творців національної музичної школи.
9 вересня
120 років тому народився Лев Шубников (1901-1937), український вчений, фізик, засновник першої в країні кріогенної лабораторії в Харкові, керівник кафедри фізики Харківського університету, репресований і розстріляний НКВС у сфабрикованій справі. Ювілей відзначать на державному рівні.
75 років тому, у 1946 році, в Маріуполі видала перший чавун відновлена після військової розрухи доменна піч №4 металургійного заводу «Азовсталь».
10 вересня
День визволення Маріуполя від німецько-фашистських загарбників у роки Другої світової війни.
265 років тому, у 1756 році, в Португалії за королівським указом був заснований перший у світі розмежований регіон для виробництва вина (портвейну), який нині внесений до Списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
95 років тому народився Микола Андрюшок (1926-1956), маріуполець, Герой Радянського Союзу, учасник Другої світової війни та взяття Берліна, навідник гармати 1995-го зенітного артилерійського полку 68-ї зенітної артилерійської дивізії 4-ї танкової армії 1-го Українського фронту, сержант.
11 вересня
День фізичної культури і спорту України.
День українського кіно.
Усікновення глави Івана Хрестителя.
205 років тому народився Карл Фрідріх Цейс (1816-1888), всесвітньо відомий німецький інженер і виробник оптики, засновник фабрики оптичних систем «Цейс», яка має високу репутацію на ринку оптики.
175 років тому народилася Анна Достоєвська (1846-1918), дружина Федора Достоєвського та ангел-хранитель генія, завдяки якій він назавжди кинув рулетку і звільнився від боргів, яка облаштувала побут письменника в улюбленій родині, взяла у свої руки всі економічні та видавничі питання його діяльності, сама видавала його твори; бібліограф і автор цінних спогадів, а також одна з перших філателісток імперії. Письменник присвятив дружині свій останній роман «Брати Карамазови».
80 років тому, у 1941 році, народився Гаррі Бардін, російський художник-мультиплікатор, режисер, сценарист і актор, відомий по роботах «Летючий корабель», «Брек!», «Банкет» і багатьом іншим чудовим мультфільмам, особливо в жанрах пластилінової та лялькової мультиплікації; володар Золотої пальмової гілки Каннського кінофестивалю та інших премій; з 2014 року виступає на підтримку України з вимогою припинити агресію.
12 вересня
День танкістів в Україні.
День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості в Україні.
100 років тому у Львові народився Станіслав Лем (1921-2006), польський філософ, футуролог і письменник-фантаст, есеїст, сатирик, критик; його книги перекладені на 41 мову, продано понад 30 млн примірників; автор фундаментальної філософської праці «Сума технології», в якій передбачив створення віртуальної реальності, штучного інтелекту, а також розвинув ідеї створення штучних світів і багато інших; за його романом «Соляріс» знятий однойменний фільм Андрієм Тарковським, що став володарем спеціального Гран-прі Каннського кінофестивалю і увійшов до числа найбільших науково-фантастичних фільмів в історії світового кінематографа.