В Маріуполі стартував фестиваль сучасного мистецтва Startup Гогольфест.
Він почався з унікального перфомансу про війну, мир і торжество життя над смертю. Спец-подія «Дорога додому» пройшла далеко від міста - на ділянці траси «Маріуполь-Донецьк», недалеко від села Касянівка. Туди глядачів привезли на автобусах.
Локацію обрали невипадково. Як розповів для PR.UA режисер Владислав Троїцький, з ідеєю провести прем’єру саме на донецькій трасі звернувся міський голова Маріуполя Вадим Бойченко. Так автори сподіваються достукатися до сердець жителів окупованих територій і покликати їх «додому».
Вадим Бойченко каже: «Ми запрошуємо наших людей додому, в нашу Україну. Тільки розвиток і відродження - ключ до серця жителів Донецька, Макіївки, Єнакієве. Тому Маріуполь робить все, щоб стати вітриною відновленого українського Донбасу».
Місце подання здивувало глядачів своєю красою. Як розповів Владислав Троїцький, його шукали довго. Для «Дороги додому» розглядали різні варіанти.
«Це виявилося самим мальовничим. Тут річка, скелі, старий містичний міст. Можна нічого не робити, а просто посадити людей дивитися на захід», - жартує режисер перфомансу.
Сам спектакль він описав словами: «Те, що ніколи ніхто не бачив і не побачить. Це гімн життю. Незважаючи на все, вона повинна тривати».
Вистава тривала близько години. Чарівну атмосферу створювали музика, світло, рухи акторів і самі глядачі, які заворожено спостерігали за ними. На вершині скелі встановили сцену для відомої української групи Dakha Brakha. Голос музикантів розносився далеко за межі фесту - звучали мотиви народних пісень, самобутні мелодії. Внизу, біля підніжжя транслювалися 3-D зображення.
Вгорі на пагорбах, і внизу під скелею танцювали дівчата в білому і хлопці в чорному.
Спочатку глядачі просто милувалися їхніми рухами, а потім почали відгадувати значення символів і смислів, якими насичений спектакль. Так, після танців, над мирним полем обрій ніби спалахує - починається війна. Дівчата кидають свої хустки вниз, а хлопці починають косити траву. Раптом - падають при смерті (полягли на полі бою). Дівчата стоять над загиблими, поки на старому мості встановлюють металеве «Дерево життя».
Хлопці пробуджуються. Починають грати веснянки - пісні, які з давніх-давен означають пробудження життя і її торжество над смертю. Всі герої вистави зливаються в танці. Проходить трохи часу, і до них приєднуються глядачі. У підсумку учасниками цієї великої прем’єри стають всі, хто потрапив на трасу «Донецьк-Маріуполь».
Як розповідають організатори, металеве «Дерево життя» залишиться стояти на своєму місці. Восьмиметрову конструкцію закріпили посеред мосту - верхня частина розташовується на поверхні, а коріння - під мостом. Проїжджаючи повз арт-об'єкт, всі жителі Донецької області зможуть згадати почуття єднання і надії на мир, яке зігріло всіх на фестивалі. А ще - задуматися про те, де насправді наш будинок, і яка дорога до нього веде.
Cпец-подію «Дорога додому» було реалізовано командою «ГогольFest» у рамках проекту культурних ініціатив «Діалог на мові мистецтва» за підтримки Українського культурного фонду.
Група Метінвест підтримує проведення фестивалю StartUp Гогольfest в Маріуполі. За три роки компанія направила в проект 2,6 млн грн, інвестиції 2021 року склали 500 тисяч гривень.
СВІТЛИНИ АЛІНИ КОМАРОВОЇ