Маріупольці, які мешкають у будинках ОСББ, самостійно керують житловим фондом.
Іноді жителі стикаються з питаннями – яке обслуговування входить до абонентської плати, хто має виконувати той чи інший ремонт, якими правами наділений голова. До редакції pr.ua звернувся маріуполець Віталій Онуфрієнко. Він запитує: "Хто має оплачувати ремонт внутрішньобудинкових систем в ОСББ?" Журналісти pr.ua зв'язалися із юристом, який прокоментував ситуацію.
Що каже закон?
Так, Вітай Онуфрієнко розповів: "Голова ОСББ повідомила, що стояк опалення - майно п'яти квартир, які живляться від цього стояка, а отже, що й ремонтувати його мають власним коштом мешканці цих квартир". Маріуполець поцікавився, чи це правда, і чи не повинно таке обслуговування входити до абонплати, яку щомісячно сплачують жителі?
Адвокат адвокатського бюро «Мироненко та партнери» Микита Мироненко розповів, що особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин співвласників закріплено у Законі України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.
"Відповідно до положень ст. 1 цього закону загальне майно багатоквартирного будинку – це приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), опорні, огороджувальні та опірно-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, що обслуговує більше одного житлового чи нежитлового приміщення", - говорить юрист.
Також до спільного майна належать будівлі та споруди, розташовані на прибудинковій території та призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку. А ще це - сама земельна ділянка, на якій розташований багатоквартирний будинок.
Стояк – спільне майно мешканців
Відповідно до положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" обов'язок щодо утримання внутрішньобудинкових систем будинку лежить на співвласниках.
"Таким чином, стояк опалення, який є внутрішньобудинковою системою багатоквартирного будинку, є спільним майном співвласників, - говорить Микита Мироненко. – А отже, і обов'язок з оплати за його утримання, незалежно від того, скільки мешканців фактично ним користуються, покладено на всіх співвласників”.
Нагадаємо, у маріупольській багатоповерхівці був відсутній напір води.