Старости, чиї кандидатури підтримають жителі, будуть зобов'язані захищати інтереси сіл та селищ в органах влади Маріупольської територіальної громади, повідомляє pr.ua.
Які кандидатури запропоновано?
Відповідно до чинного законодавства, міський голова Вадим Бойченко підписав розпорядження "Про проведення консультацій із громадськістю щодо кандидатур старост". Хто ці кандидатури?
Нагадаємо, рішенням сесії міської ради на території Маріуполя утворено дев'ять старостинських округів. Для громадського обговорення мер запропонував дев'ять кандидатур старост.
Кальміуський район:
- Старокримський округ – Елла Цимбой;
- Кам'янський округ – Тетяна Книш;
- Мірненський округ – Олена Булай;
- Волонтерівський округ – Віталій Білоконь.
Лівобережний район:
- Виноградненський округ (села Виноградне, Піонерське, Приморське) – Тамара Круликовська.
Приморський район:
- Покровський округ (села Покровське, Рибальське, Червоне, Широка Балка) – Артем Мамонтов;
- Південний округ – Анатолій Шишман;
- Зінцевий округ - Максим Малюгін.
Центральний район:
- Бердянський округ (села Бердянське, Агробаза, Приміське, Шевченко, Приазовське) – Олег Зеленський.
Інформація про кандидатів представлена на офіційному сайті міськради.
Головне: кожен кандидат на посаду старости досить добре відомий жителям округу за своєю колишньою роботою в сільській чи селищній раді, комітеті самоорганізації населення, активній участі в програмах розвитку територій. Щоб стати старостою, кожному з кандидатів потрібно отримати необхідну кількість голосів мешканців.
Хто і як рахує?
Консультації з громадськістю розпочалися 4 січня та відбуватимуться до кінця місяця. Вони проводяться шляхом опитування жителів старостинських округів. З цією метою створено оргкомітети, куди увійшли представники районних адміністрацій та громадськості. Розроблено графіки проведення опитувань та проводяться подворові обходи з дотриманням карантинних обмежень.
Сьогодні, наприклад, їх проводять члени Бердянського оргкомітету. Як розповіла для pr.ua головний спеціаліст відділу роботи з територіальними громадами Центральної районної адміністрації Людмила Пудак, встановлено термін: до 4 лютого необхідно здати протоколи про результати проведення опитування мешканців.
"Під час проведення опитування члени оргкомітету складають протокол, куди ми заносимо відомості про старостинський округ, дату, кількість жителів, які є громадянами України та мають право голосу на виборах, кандидатуру старости тощо. У протоколі відображається інформація про кількість учасників опитування, які підтримали цю кандидатуру. Вони власноруч вказують свої персональні дані та ставлять свій підпис", - розповіла Людмила Пудак.
Відповідно до закону, кандидатура старости вважається узгодженою з жителями округу, якщо внаслідок громадського обговорення вона отримала необхідну підтримку. Чим менший округ – тим більшою має бути підтримка. Наприклад, з кількістю громадян України до 1500 – кандидатура старости має отримати понад 20% голосів; понад 30000 мешканців – більш 7% голосів.
Діяти на користь мешканців округу
Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, яка представляє інтереси мешканців округу та затверджується міською радою на строк її повноважень.
Затверджені депутатами старости працюватимуть на постійній основі в апараті міськради та мають досить широке коло повноважень. Староста, наприклад, може брати участь у засіданнях міськради та її постійних комісій із правом дорадчого голосу, а також у засіданнях виконкому міськради з питань, що стосуються інтересів мешканців округу.
Староста має право на узгодження проєктів рішень міськради та виконкому; внесення пропозицій до міського бюджету щодо фінансування програм на території округу, а також з питань благоустрою, комунального майна тощо.
Серед основних обов'язків старости – діяти на користь мешканців округу; вести особистий прийом; збирати, узагальнювати та подавати міській раді їх пропозиції з питань соціально-економічного розвитку, житлово-комунального та транспортного обслуговування; контролювати виконання рішень тощо.
Староста має право офіційно представляти свій округ та його мешканців не тільки в органах місцевого самоврядування, а й державної влади, на підприємствах, в установах та організаціях.
Нагадаємо, як раніше повідомляв pr.ua, секретар міської ради Ксенія Сухова так визначає роль старости:
"Староста – це основний комунікатор між органами міської влади та мешканцями ближніх сіл, які недавно приєдналися до Маріуполя в рамках адміністративної реформи, а також селищ, що історично склалися на території міста. До старости приходитимуть жителі зі своїми питаннями. Староста забезпечуватиме зворотний зв'язок, коли питання вже вирішено. Староста взаємодіє із заступниками міського голови, районними адміністраціями, комунальними службами. Це людина, яка по суті вирішує всі питання територіальної громади свого округу".
За результатами опитування, яке нині проводиться в округах, у термін до 8 лютого буде підготовлено проєкт рішення міської ради "Про затвердження на посадах старост". Після розгляду цього питання депутатами на черговій сесії маріупольські старости розпочнуть свою роботу, від якої багато в чому залежатиме практичне втілення у життя міської програми "Місто без околиць".