Будівля колишньої маріупольської Маріїнської жіночої гімназії має рідкісну архітектурну та історичну цінність.
До такого висновку прийшли українські архітектори при розробці пакету документів для отримання «охоронної грамоти» на будівлю, передає PR.UA.
Як повідомляє ГО «Архі-Місто», архітектори з Одеси Анатолій Ізотов і Андрій Красножон закінчили дослідження і створення необхідних для присвоєння статусу «об'єкта культурної спадщини» документів. Для цієї великої праці маріупольці ініціювали збір коштів, щоб статус пам'ятника для Маріїнської гімназії став подарунком до 145-річчя школи. Пакет документів вже надано розробниками та опубліковано у відкритому доступі.
Будівля гімназії має «значну» історичну та «рідкісну» архітектурну цінність, як вважають автори документації - кандидат архітектури Анатолій Ізотов та доктор історичних наук Андрій Красножон.
«Історична цінність полягає в тому, що Маріїнська жіноча гімназія тісно пов'язана з життям та діяльністю Феоктиста Хартахая, видатного маріупольця, історика, етнографа, засновника перших середніх навчальних закладів в місті, включаючи Маріїнську гімназію. Будівлю можна віднести до стилістики неокласики, на думку розробників документації. Вона є одним з архітектурних акцентів та складовою частиною традиційного історичного середовища центру міста. У будівлі значною мірою збереглася система повітряного опалення, в т. ч. приміщення та канали печі підігріву. Попри драматичні перипетії XX століття будівля відповідає критерію автентичності, оскільки в неї збереглося архітектурно-художнє вирішення фасадів та інтер'єрів. Автори документації пропонують зробити будівлю одночасно пам'яткою історії та архітектури місцевого значення», — повідомляють в ГО «Архі-Місто».
Наступним кроком громадських діячів стане подача облікової документації в управління культури і туризму ДонОДА. Тільки позитивний розгляд дозволить надати історичній будівлі в центрі Маріуполя статусу об'єкта культурної спадщини. Після цього можлива подача заявки до Мінкульту вже для отримання статусу пам'ятки архітектури та історії.
Директор ГО «Архи-Місто» Андрій Марусов підкреслив, що присвоєння будівлі такого статусу з ініціативи громадян стане безпрецедентною подією не тільки для Маріуполя, а й для всієї Східної України — як правило, ініціаторами подібного виступають органи влади.
В цілому на оплату послуг розробника ТОВ «НДПЦ архітектурної та містобудівної спадщини» маріупольці витратили 16 166 грн благодійних коштів.
Ознайомитися із пакетом документів, розробленими архітекторами для будівлі Маріїнської жіночої гімназії, можна за посиланням.
Раніше повідомлялося, що в Маріуполі інтер'єр відомого ресторану приховував мозаїку з українками.