У Маріуполі студенти Приазовського державного технічного університету планують створювати 3D-екскурсії, оцифровувати туристичні об'єкти та знімати пізнавальні відео, передає pr.ua.
Для цього в університеті обладнали лабораторію цифрового туризму, історії та культури за грантової підтримки двох проєктів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID): "Демократичне управління у Східній Україні" та "Економічна підтримка Східної України".
Унікальна база для ПДТУ
Університет виділив аудиторію та виконав ремонтні роботи, а на грантові кошти закупили та встановили обладнання. Лабораторію оснастили сучасною технікою, яка дозволяє створювати цифрові тури, 3D-моделі пам'яток культури та історії, здійснювати фото- та відеознімання цікавих туристичних об'єктів у ракурсі 360°, використовувати технології 3D-сканерів та 3D-принтера, а також створювати інтерактивні продукти доповненої реальності та фотограмметрії. Для студентів також придбали комп'ютери з ліцензійним програмним забезпеченням.
За словами заступника начальника відділу аспірантури та докторантури ПДТУ Олени Погорелової, яка є координатором проєктів, такої бази в Україні більше немає в жодному виші.
"У нас завжди була мрія розвивати туризм у Маріуполі, – говорить Олена. – Тому, коли почався карантин, виникла ідея застосовувати для цього цифрові методи. Для нас це новий напрямок, ми вчимося самі та вчимо студентів".
Викладачі показують, як працюють 3D-сканери. Їх в університеті два – для дрібних та великих об'єктів. Якщо предмет невеликий, достатньо покласти його на спеціальну ділянку, і сканер оцифрує об'єкт. Якщо площа більша, за допомогою іншого (ручного) сканера потрібно зробити багато фотографій. Потім вони склеюються між собою, і створюється єдина 3D-модель. Після цього її можна роздрукувати на 3D-принтері. Оцифровують навіть об'єкти завбільшки з людину.
Студенти вже тренувалися працювати на обладнанні – почали оцифровувати колекцію галереї дерев'яних скульптур Георгія Короткова, яка розташована в університеті. З метою співпраці до ПДТУ вже звернувся і Маріупольський краєзнавчий музей.
"Ми й надалі плануємо вести цифрування історичних об'єктів, а в майбутньому – створювати 3D-екскурсії, публікувати їх в інтернеті та знайомити всю Україну з визначними пам'ятками Маріуполя", – говорить заступник начальника відділу аспірантури та докторантури університету.
Навчання для студентів та викладачів
Зараз викладачі навчаються працювати з обладнанням, дізнаються про можливості, які воно відкриває. Педагоги вже пройшли тижневий тренінг і протягом трьох місяців продовжуватимуть навчання, яке проводять ментори проєкту.
Декан соціально-гуманітарного факультету ПДТУ Ірина Марченко говорить:
"Після цього ми підготуємо 15 навчальних модулів для студентів, які включатимуть роботу з програмним забезпеченням, сканування, створення відеопродуктів, рекламних роликів, роботу на 3D-принтері. Також хочемо провести кілька майстер-класів для школярів".
Партнери університету наголошують: саме навчання викладачів дає гарантію того, що ініціатива дасть свої результати та туризм у регіоні розвиватиметься.
"Просто купити обладнання – це мало, – вважають представники проєкту USAID "Економічна підтримка Східної України”. – Ми зацікавлені в тому, щоб наша співпраця була ефективною. Тому підвищуємо кваліфікацію освітян".
Представники проєкту USAID "Демократичне управління у Східній Україні" також зазначають:
"Часто виші обмежені у фінансах і не мають можливості показати студентам прикладний аспект їхньої спеціальності. Нова аудиторія – це можливість для студентів навчатися практично тим інструментам, які вони будуть використовувати у майбутньому".
Мурал-тур та подорож до Хортиці
У планах студентів та викладачів – провести два тури. Один із них пройде у Маріуполі, а другий – на острові Хортиця. Поїздка до козацького краю була запланована давно, але через погіршення епідеміологічної обстановки її поки що відклали.
"На Хортиці ми будемо оцифровувати музейні об'єкти, зніматимемо відео. За підсумком створимо 3D-екскурсію. Такий самий навчальний тур відбудеться у Маріуполі", – зазначає Ірина Марченко.
Ще один задум – підготувати цифрову екскурсію у вигляді квесту про мурали нашого міста. Ідея в тому, щоб на кожному артоб'єкті розмістити QR-код. Маріупольці зможуть його відсканувати та отримати доступ до відео. Гід розповість слухачам про мурал і дасть підказку, яка допоможе знайти наступний об'єкт. Зараз ця екскурсія розробляється спільно з представниками Маріупольської міської ради.
"Також ми хотіли б створити білборд із QR-кодом та встановити його на в'їзді до Маріуполя, – говорить декан факультету. – Якщо все вдасться, туристи зможуть відсканувати його і дізнатися, які пам'ятки є в нашому місті".