Всім відомо, що господар наступного року – Тигр.
Кожен трактує цей символ по-різному: деякі люди вважають, що яскраві смуги змінюватимуть чорні – як на тигровій шкурі. Інші говорять, що сильна та смілива тварина зможе оберігати від будь-яких проблем. Вірити в це чи ні, кожен вирішує сам. Але одне можна сказати точно: не захоплюватися цими розумними, величними, сильними кішками просто неможливо.
Напередодні 31 грудня журналісти pr.ua побували в Парку дикої природи, де знайшли свій дім сім уссурійських та два бенгальські тигри. Як живуть, про що мурчать і як готуються до свого року смугасті хижаки?
Хто тепер цар звірів?
![]()
Ми заходимо в зоопарк і одразу йдемо до тигрів. З нами – досвідчений кіпер Наталя Луценко. Леви, які живуть по сусідству, вітально гарчать – мовляв, зайди і до нас на хвилинку. Але тигр дивиться поглядом переможця: "Цього року я цар звірів!"
Побачивши свою людську "маму", грізні хижаки перетворюються на великих кішок – трьохсоткілограмові тигри підстрибують, стають на задні лапи та готуються підставляти морди для поцілунків. Наталя гладить їх та примовляє: "Ви мої товсті коти!" Але якими б добродушними не здавалися "вихованці", з цими кішками не можна розслаблятися: будь-якої хвилини тварина може показати характер і нагадати, хто тут головний.
Кіпер розповідає:
"Звички залежать від того, хто виховував тварину. Якщо вона змалку звикла до людських рук, агресії в неї не буде".
Живі приклади такого переконання – пара Зевс і Гера. Їх – ще малюків із соски годував директор Парку дикої природи Савелій Вашура. Тому навіть коли тигри підросли, вони ходили з ним без повідця, просто як кішки чи собаки. Зараз до тигрів у вольєр вже не заходять – дорослі статевозрілі тварини можуть показати характер, особливо в період спарювання. У цей час тигрів годують лише жінки, чоловіків вони до себе не підпускають.
Уссурійські тигри – найбільші на планеті. Здавна вони населяють Росію, Китай і вважаються господарями тайги. Бродити снігом у пошуках їжі для них – звичайне заняття. Тому, коли хтось із відвідувачів запитує: "А чи не холодно їм узимку?", Наталя лише усміхається.
"Сніг і мороз їх не лякають, – пояснює кіпер, – вони спокійно витримують температуру до -40 °C. Тигри мають товстий жировий прошарок, він захищає внутрішні органи від переохолодження. До того ж у кожної тварини є глибокий барліг, який не промерзає, не продувається, з великим шаром соломи".
Але коли йде сніг, величезних кішок туди не загнати! Хижаки перекочуються на снігу, стрибають та ловлять лапами сніжинки. Ну просто як діти!
Улюблені ласощі – риба
![]()
У природі тигри живуть близько 15 років, а в неволі – понад 20. Через свої гарні шкури уссурійці часто страждають. Хоча зараз вид занесений до Червоної книги, а полювання на них заборонено, але браконьєри все одно знаходять способи нашкодити тваринам.
За словами кіпера, тигри більш норовливі хижаки, ніж леви, більш "дикі". І улюблені ласощі у них також інші. Найбільше їм подобається свіжа риба! Там, біля далекої річки Уссурі, їхні брати ловлять її самі. "Маріупольські" тигри цим себе не обтяжують – улов потрапляє до них сам із дбайливих рук людей. Також кішки не проти пообідати м'ясом: свининою, яловичиною, кониною. На день дорослий тигр з'їдає до 10 кг м'яса! Ситний обід дається взнаки – самець важить близько 300 кг, а тигриця – до 280 кг.
Як і будь-які кішки, тигри люблять пограти. У вольєр їм кидають колоду. Щоправда, такої іграшки вистачає на кілька днів – хижаки швидко згризають та роздирають дерево – тільки тріски летять.
У тигриній сім'ї – свої закони
Зевс та Гера – вже багатодітні батьки. Раніше співробітники зоопарку боялися, що мама не вигодує малечу та забирали потомство на виховання. Але півтора року тому народилася четверня: Амур, Аврора, Афродіта та Султан. Тигри жили в такій злагоді, що люди не стали розлучати сім'ю.
"Ми побачили, що Гера годує малечу. Потім вона почала виносити їх і купала в напувалці, це було так смішно! Пізніше до виховання приєднався й тато: вони повзали вольєром, тигр їх вилизував, грав із ними, а малюки обступали з усіх боків, тягли за хвіст, гризли вуха. Батько стійко терпів і ніколи не торкався їжі, поки не поїдять діти", - згадує милу історію Наталя.
Майже рік тигри прожили разом, але потім дітей все ж таки довелося переселити. У вольєрі для всіх місця вже не вистачало, та й кожен із них мав завести свою сім'ю. Але, яку пару для них вибрали, для багатьох може стати великою несподіванкою!
Чекаємо на лігрят
Ми проходимо далі та бачимо незвичайну картину – у вольєрах по сусідству живуть пари: тигриця Меотида, дочка Зевса та Гери ділить "кімнату" з левом Плутоном. Тигр Амур уживається зі левицею Амалією. Тварини, які ніколи не зустрілися б у природі, спокійно живуть під одним дахом.
Ці сім'ї ще молоді – вони не мали малюків. Але в маріупольському зоопарку замислюються про такий експеримент.
"За кордоном такі "шлюби" практикують, – каже кіпер. – Ми вивчали багато інформації, дивилися фотографії: у тигрів та левів народжується дуже гарне потомство – лігри! Вони дуже великі та не мають гриви".
Зараз молоді тигри та леви чудово ладнають. Але співробітники ще думають – залишати їх разом назавжди чи ні? У запасі кіпери мають ще десь півтора року до часу, коли вони зможуть завести потомство.
Великі кішки так далеко не заглядають. Вони з дитинства живуть поруч, і навряд чи здогадуються, що мають різні "національності". Поки що вони весело грають разом і не проти пограти з відвідувачами. Тільки вихованці побачили наш рюкзак для фотоапарата, на який підвісили маленьку іграшку – одразу почали полювати. На щастя, не успішно – вся техніка залишилася цілою.
Тигри-блондини
![]()
Також у Парку дикої природи живуть два бенгальські тигри – Люсі та Алекс. Ці хижаки – білі, вони не такі великі, як уссурійські. Ще одна відмінність – гарний світло-блакитний відтінок очей.
"Ці тигри вперше з'явилися в Індії, – розповідає Наталія Луценко. – Їх вивели, схрестивши звичайний тигр з альбіносом. Вийшов білий тигр у темну смужку. У всьому світі їх менше ніж 2500".
Бенгальці не живуть на волі – через своє забарвлення вони не змогли б пристосуватися до диких умов та маскуватися на полюванні. Але в зоопарку вони почуваються не гірше, ніж їхні яскраві родичі.
"Щоправда, Люсі та Алекс не такі ручні, – каже кіпер. – Вони приїхали за обміном з іншого зоопарку, і не так звикли до людей, як ті, кого ми виховуємо з дитинства".
Нині їм уже 3,5 роки та характери їх змінюються. Люсі спокійніша, а Алекс може і загарчати. Нашим читачам Наталя відкрила таємницю, що наступного року в них може з'явитися потомство.
"Якщо все буде добре, батьками стануть і бенгальці, і уссурійці, і леви", - ділиться кіпер.
Поки ми гуляли зоопарком, Наталя дивилася – чи всі мають воду, чи всі добре почуваються. Обіцяє: у святковий день символам року дістанеться ще більше смаколиків і поцілунків. Ми ж поставили тиграм головне питання – що вони приготують нам наступного року? На це кішки гордо загарчали, мовляв, готуйтеся до різних сюрпризів, і не варто розслаблятися!