Зарплату медикам первинних центрів Маріуполя підвищили з 1 січня, розглядається питання злиття двох центрів і працює програма підтримки інтернів.
З 1 січня лікарі та медсестри всіх п'яти центрів первинної медико-санітарної допомоги Маріуполя отримують підвищену зарплату, розглядається питання їх диференціації – за навантаженням.
Під час брифінгу директор департаменту охорони здоров'я Маріупольської міськради Андрій Ремпель розповів про підвищення зарплат медичним працівникам, об'єднання двох центрів та міську програму підтримки лікарів-інтернів.
"Сьогодні триває процес укладання договорів із Національною службою здоров'я України", - зазначив він.
І нагадав, що зарплати медперсоналу виплачуються коштами державного бюджету шляхом укладання договорів на медобслуговування із Національною службою здоров'я (НСЗУ). Лікарям – по 20 тисяч гривень, медсестрам – по 13,5 тисяч гривень.
За словами Андрія Ремпеля, на сьогодні всі п'ять центрів первинної медико-санітарної допомоги у Маріуполі вже уклали договори щодо нових тарифів. Виплата заробітної плати медперсоналу здійснюється у повному обсязі за новими затвердженими ставками.
"На сьогодні 13,5 тисячі гривень – зарплата медсестри, 20 тисяч гривень – лікаря, - уточнив Андрій Ремпель. – Ми бачимо, що того фінансування, яке отримує первинна медицина від Національної служби здоров'я України, є достатньо і для виконання цих гарантій, і для виплати зарплати".
Наразі три центри первинної медико-санітарної допомоги вже здійснили виплати за термінами, закріпленими у колективних договорах. Ще у двох центрах виплати очікуються сьогодні-завтра.
Злиття двох центрів – підвищення ефективності та введення диференціації
"У нас понад 90% доходів центрів, які отримують від НСЗУ, йтиме на заробітну плату. Ми найближчим часом будемо вживати заходи щодо підвищення ефективності роботи центрів", - розповів директор департаменту охорони здоров'я міськради.
Для цього два найменші первинні центри - №3 і №4 - будуть об'єднані в один. Це дозволить знизити витрати на зарплати непрофільному персоналу – адміністрації, бухгалтерам, юристам, IT-фахівцям та іншим. А також це дасть можливість отримати ресурс для розвитку центрів та виплати диференційованої зарплати медперсоналу.
До підвищення заробітної плати лікарі центрів отримували її залежно від обсягу робіт, що виконується.
Зараз у зв'язку з тим, що мінімальна зарплата 20 тисяч гривень, усі лікарі отримали однакову заробітну плату незалежно від обсягу робіт. Об'єднання центрів дозволить повернутися до колишньої схеми. Тобто зарплата всіх лікарів буде не менше 20 тисяч, але ті, хто працював більше, отримають зарплату понад 20 тисяч гривень.
Лікарні укладають договори
Щодо лікарень – вторинної ланки медицини, то вони наразі укладають договори з Національною службою здоров'я України. Список лікувальних закладів Маріуполя, які матимуть змогу виплачувати підвищену зарплату - формується.
"Для тих установ, які не зможуть – передбачено додатковий пакет від НСЗУ на покриття кредиторської заборгованості. Іншими словами, якщо в якійсь лікарні не вистачить коштів, які отримують за договорами від НСЗУ для виплати нової заробітної плати, то вони дофінансуватимуться з держбюджету з окремої програми. Ситуація в усіх лікарнях буде зрозуміла після підписання договорів", - розповів Андрій Ремпель.
Щодо Маріупольського територіального медичного об'єднання здоров'я дитини та жінки (МТМО), у ньому залишків коштів на рахунках не було на відміну від інших лікарень. Інші лікувальні заклади виплатили аванс коштом залишків та виплачуватимуть зарплату – коштом залишків та нових надходжень від НСЗУ. Тож МТМО необхідно укласти договори з НСЗУ та отримати за ними фінансування.
Місто допомагає лікарям-інтернам
Підвищення зарплати лікарям-інтернам у державі не передбачено. Проте, як зазначив Андрій Ремпель, у Маріуполі діє програма підтримки лікарів-інтернів для залучення молодих спеціалістів до маріупольських лікувальних закладів.
Так, коштом міського бюджету їм нараховується доплата до зарплати. Лікарі-інтерни дефіцитних спеціальностей, які необхідні Маріуполю, отримують мінімальну заробітну плату із коштів держави, а другу – з бюджету міста також у розмірі мінімальної зарплати.
Лікарі-інтерни-контрактники мінімальної зарплати від держави не отримують, але отримують її з міського бюджету. Також їх звільнено від оплати лікарням, в яких вони проходять інтернатуру (за загальними правилами - вона платна для контрактників у розмірі близько 2,5 тисяч гривень на місяць). У Маріуполі цю доплату на базі інтернатури (лікарням) здійснює бюджет міста.