У маріупольському басейні "Нептун" завершився капітальний ремонт, який тривав понад два роки.
Наразі будівля огороджена парканом – дату відкриття міська влада поки що не називає. Журналісти pr.ua побували на місці та побачили, як змінився басейн, та які можливості створили для спортсменів.
Комфортні роздягальні, душові та сауни
Як розповідає начальник управління молоді та спорту Олексій Казанцев, на ремонт витрачено близько 150 млн грн із міського та державного бюджетів. За ці кошти будівлю змінили до невпізнання. Фасад утеплили та декорували панелями з LED-підсвічуванням, змонтували нові електричні мережі, оновили систему вентиляції.
"Басейн був збудований у 1970 році. І за той час, поки перебував у комунальній власності, жодного разу не ремонтувався. Зараз ми комплексно оновили всі приміщення: душові, роздягальні, спортивні зали. Встановлено сучасну чашу, вишки, трампліни", - говорить Олексій Казанців.
Прогулянку басейном починаємо з першого поверху – тут гостей зустрічатимуть працівники ресепшену. Всі відвідувачі надягатимуть змінне взуття, віддаватиму картку та отримуватимуть браслет для входу. У просторому залі можна буде відпочити на м'яких пуфах, прочитати розклад та ціни, дізнатися зі стендів, чим корисне плавання та фізичні навантаження. Також запрацює кафе – за столиками маріупольці зможуть випити чай чи каву. Тут же санвузли – жіночі та чоловічі.
"У них все нове – до останнього крану, – каже Олексій Казанцев. – Сучасні душові, плитки. Є сауни та кімнати відпочинку".
Роздягальні – світлі та просторі. У них є нові шафки та лавки.
Басейн олімпійського класу
Але головне – звісно, умови у басейні. Раніше тут не можна було проводити масштабних змагань: чаша була трохи коротша, ніж зазначено у стандартах, а вишки – ближче до води.
"Щоб отримати державну субвенцію, ми виконали головну умову – цей об'єкт буде сертифікований для проведення змагань. Ми увідповіднили до міліметрів довжину чаші, висоту вишок. Зараз "Нептун" – єдиний критий 50-метровий басейн у Донецькій області. У ньому ми зможемо готувати майбутніх олімпійських чемпіонів, проводити чемпіонати України", - говорить начальник управління молоді та спорту.
До ремонту в басейні займалися трьома видами спорту: водним поло, плаванням та стрибками у воду. Тепер є можливість додати синхронне плавання та стрибки на батутах.
"Це також було однією з умов отримання субвенції, - говорить Олексій Казанцев. – Зараз планів відкрити ці секції "завтра" немає, але умови для них є. Все залежатиме від наявності тренерів, популярності. Працюватимемо в цьому напрямі".
Вишки встановили на висоті 3,5; 7,5 та 10 метрів. Також з'явилися нові трампліни, стартові тумби, із яких спортсмени стрибають у воду. Ще одна новинка – електронні старт-фінішні щити. Працюють вони так: коли спортсмен припливає, він торкається щита, який фіксує час. Це потрібно для того, щоб унеможливити людський фактор.
У басейні – вісім доріжок по 50 метрів, одночасно на кожній доріжці може плавати вісім-десять людей. На трибунах розміститься до 500 уболівальників.
Продумали й сучасне очищення води. Це не хлорування, як у багатьох басейнах.
Технологію пояснює начальник управління молоді та спорту: "Засипається сіль, з якої у спеціальному апараті виробляється гіпохлорит. Завдяки цьому з водою все добре і вона не пахне хлоркою".
Ціна абонементів для спортсменів та відвідувачів відрізнятиметься
"Спортсмени та звичайні відвідувачі займатимуться і одночасно, і роздільно. Ми складемо графік, у якому пріоритет, звичайно - тим, хто займається професійно. Основний наплив дітей у нас з 14:00 до 17:00. В решту годин басейн теж не повинен пустувати, - говорить Олексій Казанцев. - Для нас важливо розвивати і масовий спорт, щоб населення було здоровим і жителі не сиділи вдома".
Ціну абонементів поки що не озвучують, але незабаром вона стане відома мешканцям. Обіцяють, що відвідування басейну у Маріуполі коштуватиме дешевше, ніж в інших містах України.
"Ціна буде комерційно обґрунтованою. Була пропозиція зробити відвідування басейну безоплатним, але ми розуміємо, що комплекс потрібно обслуговувати, він вимагає грошей. У будь-якому випадку для наших спортсменів, для людей соціально незахищених категорій ціна буде нижчою", - каже начальник управління молоді та спорту.
Загалом, за словами Олексія Казанцева, в Україні близько тридцяти 50-метрових басейнів, з яких приблизно половина – законсервована. Маріупольський "Нептун" входитиме до числа провідних комплексів, яких в Україні не більше ніж п'ять.
Окремо варто сказати про доступність. У будівлі басейну кожна табличка продубльована шрифтом Брайля, є тактильна плитка, ліфт для людей з інвалідністю, які пересуваються на візках. У самому басейні є спеціальний пристрій, за допомогою якого людина з інвалідністю може самостійно опуститись у воду.
Сучасні спортзали для підготовки
Також ми дізналися, в яких умовах тренуватимуться спортсмени. Ми звикли бачити їх лише у воді, але більшість підготовки все-таки проходить на суші – у спортивних залах. У приміщенні для стрибунів у воду встановили нові батути та м'які мати. Перед тим, як пірнати у справжній басейн, спортсмени з їхньою допомогою вчаться робити сальто. У залах для плавців стоять тренажери для веслування, турніки.
"Раніше там були шведські стінки, яким по 20 років, - каже Олексій Казанцев. - Для плавців дуже важлива витривалість та фізична підготовка. Тому у спортзали закуплено все необхідне обладнання".
В іншому приміщенні тренуються ватерполісти - там є спеціальна стіна, в яку можна кидати м'ячі. Стоять тренажери та гантелі. За словами начальника управління молоді та спорту, все обладнання підбирали разом із тренерами.
Перед басейном вже завершили благоустрій площі. Викладено нову плитку, чекає свого часу пішохідний фонтан, встановлені лавки. Тепер потрібно провести другу чергу ремонту.
"У нас вже є проєкт ще однієї будівлі, яка розміщуватиметься перед тееперішнью. Їх зв'яже прозорий коридор. У ньому з'являться спортзал, реабілітаційний центр із послугами масажу, сауни, хамаму", - говорить Олексій Казанцев.