Підземний заказник поблизу селища Нікольське під Маріуполем дозволить раз і назавжди припинити спроби розробки високорадіоактивних порід, повідомляє pr.ua.
Доза радіації – вища, ніж була у Чорнобилі
Маріупольська районна рада на сесії 30 листопада підтримала рішення Нікольської селищної ради щодо створення загальногеологічного підземного заказника місцевого значення.
Представник Нікольської громади, професійний геолог, експерт Валерій Овсянніков нагадав депутатам, що Азовське цирконій-рідкоземельне родовище знаходиться на околиці селища Нікольське. Рідкоземельні метали в ньому становлять незначну частину і самі по собі не є радіоактивними. А більша частина – це порода, і вона є високорадіоактивною. Якщо допустима доза для людини – 50 мікрорентгенів на годину, то у значної частини свердловин родовища вона досягає 610 мікрорентгенів на годину, тобто більше, ніж це було в Чорнобилі.
Саме ця причина та необхідність створення зони відчуження стала визначальною для того, щоб припинити неодноразові спроби розробки родовища, які робилися раніше, починаючи з 70-х років минулого століття, коли його віднесли до розряду розвіданих, але тих, що не підлягають експлуатації.
Остання спроба, здійснена Державною службою геології та надр України у лютому 2021 року, коли спеціальний дозвіл на користування надрами Азовського родовища було виставлено на продаж, викликала серію масових протестів мешканців Маріупольського району.
Внаслідок цього Держгеологія була змушена зняти лот з аукціону.
"Розробка родовища справді дуже небезпечна. І головна небезпека в тому, що воно знаходиться на вододілі річок Калець і Берда, що впадають відповідно до Старокримського та Бердянського водосховищ, які постачають воду містам Маріуполь та Бердянськ. Ізотопи урану легко розчиняються у воді. Уявіть обсяг високорадіоактивної породи на території 17 гектарів та глибині 350 метрів", - розповів на сесії райради Валерій Овсянніков.
Чому заповідник потрібен підземний?
При ухваленні рішення Нікольською селищною радою не обійшлося без бюрократичних негараздів. З тексту рішення чомусь зникло слово "підземний" та залишився "загальногеологічний заказник". Вже навздогін у своєму листі, адресованому до Маріупольської районної ради, Нікольський селищний голова Василь Митько уточнив, що йдеться про підземний заказник. Тепер селищній раді належить внести це уточнення до свого рішення.
Щоб не гаяти час, районна рада підтримала рішення селищної з наступними уточненнями. Чому так важливо – підземний заказник?
З однієї простої причини: земля на території родовища свого часу була поділена на паї і зараз перебуває у приватній власності. За бажання її можна продати та купити. Скупивши землю, новий власник може зайнятися розробкою родовища. Підземний заказник потрібний для того, щоб захистити надра від такої розробки. Тобто це превентивний захід на той випадок, якщо хтось із суб'єктів господарювання захоче скупити землю у місцевих фермерів.
Нагадаємо, як уже повідомляв pr.ua, однією з минулих сесій райради депутат Вадим Кудрявцев розповів:
"Земля нагорі – це власність громадян. Ми її не чіпаємо – люди орють, вирощують, продають, купують. Але чіпати надра – у жодному разі не можна. Це забороняє статус заказника".
За його словами, в Україні такі підземні заказники вже є: один з них місцевого значення знаходиться в Сумській області.
Поставити крапку раз і назавжди
Голова Маріупольської районної ради Степан Махсма нагадав, що питання Азовського родовища неодноразово розглядалося депутатами, і позиція протестувальників проти розробки завжди знаходила підтримку.
"У депутатському корпусі немає людини, яка б заперечила проти рішення Нікольської селищної громади. Зі свого боку Маріупольська районна рада готова надати громаді усіляку підтримку в її ініціативі щодо створення загальногеологічного підземного заказника. Необхідно поставити крапку у цьому питанні раз і назавжди, щоб захистити нинішнє та наступні покоління від загрози екологічної катастрофи", - зазначив Степан Махсма.
Більшість депутатського корпусу підтримала рішення Нікольської громади про створення заказника. Контроль за виконанням покладено на постійну комісію райради з питань екології, охорони навколишнього середовища, розвитку туризму та курортних зон.
Голова комісії Олена Калайтан зазначила:
"Прийняте на сесії рішення лише підтверджує - Маріупольська районна рада протягом усього періоду, починаючи з лютневих мітингів за участю представників усіх громад району, займає тверду та послідовну позицію у відстоюванні інтересів мешканців".
Остаточне рішення щодо створення загальногеологічного підземного заказника може бути затверджено на рівні Донецької обласної державної адміністрації.