Програму економічного та соціального розвитку Маріупольського району на 2022 рік ухвалено сьогодні, 4 лютого, на черговій сесії районної ради, передає pr.ua.
У документі зазначено, що мета програми – забезпечення розвитку району шляхом створення необхідних умов для структурних зрушень в економіці, ефективного використання внутрішнього природно-ресурсного потенціалу, розвитку бізнесу, підвищення зайнятості та добробуту населення, якості та доступності громадських послуг.
Програма включає низку напрямків життєдіяльності району. У тому числі, наприклад, розвиток земельних відносин. А площа району складає 2655,7 кв. км, з них 2034,7 кв. км – це землі сільськогосподарського призначення. На 2022 рік заплановано заходи щодо встановлення меж населених пунктів та проведення інвентаризації земель комунальної власності.
Один із напрямків програми – сприяння розвитку підприємницької діяльності. Сьогодні на території Маріупольського району зареєстровано понад 20 тисяч суб'єктів підприємництва, що становить 25% усіх СПД у Донецькій області.
У програмі відображено також розвиток освіти, охорони здоров'я, культури, спорту та інших галузей. Але водночас до неї не увійшов такий найважливіший напрямок, як дорожньо-транспортна інфраструктура. А чому?
Голова Маріупольської райради Степан Махсма, відповідаючи на питання депутатського корпусу, нагадав про особливості реформи децентралізації, що проходить в Україні.
"У рамках децентралізації всі дороги в межах територій кожної громади передано на баланси сільських, селищних та міських територіальних громад. Є дороги обласного значення, які обслуговуються автодором. І є безліч прикладів того, що дороги між громадами ремонтуються за залишковим принципом. Районні ради просять центр закріпити ці дороги за районним рівнем", – розповів Степан Махсма.
Голова райради навів приклади доріг між Маріуполем та сусідніми селищами Мангушем, Нікольським, Сартаною:
"Є ділянки, які необхідно було ремонтувати ще вчора, але місцеві бюджети не мають для цього необхідних коштів. Тому наша пропозиція до центру – щоб районні ради були наділені повноваженнями щодо ремонту доріг між громадами та мали відношення до дорожнього фонду".
Коментуючи загалом Програму економічного та соціального розвитку Маріупольського району на 2022 рік, голова райради наголосив на створенні умов для розвитку місцевих товаровиробників.
"Малому бізнесу, який працює у селах, треба простягнути руку допомоги. Ця робота вже розпочата, до неї підключилися наші партнери з USAID. Розробляється спільно дорожня карта. На наступній сесії районній раді буде представлена для затвердження концепція розвитку та підтримки місцевих товаровиробників. Для багатьох із них сьогодні стоїть проблема не виготовити продукцію, а її реалізувати. Наше завдання допомогти у цьому як на внутрішньому ринку Маріупольського району, так і за його межами".
Голова Маріупольської районної державної адміністрації Наталія Букрєєва вважає, що Програма-2022, за великим рахунком, має прийматися «не в такому форматі, який є сьогодні».
"Програма повинна мати більший формат, але все впирається у повноваження районної влади. Кожна з громад району прийняла свої програми економічного та соціального розвитку, куди увійшли всі об'єкти, що знаходяться на їхній території, у тому числі й ті, що раніше належали до спільної власності району. На сьогодні ми можемо включити до районної програми лише ті заходи, які проводяться спільно обласною та районною адміністраціями, районною радою та громадами, бо розуміємо, як вони фінансуватимуться, реалізовуватимуться та виходитимуть на результат. Тільки з прийняттям необхідних законів ми зможемо зрозуміти, на які процеси поширюватиметься вплив районного рівня влади. Програма повинна включати і дороги, і всі інші напрямки повністю по району. Але на сьогодні, на жаль, районний бюджет може залучати до розвитку району лише інвестиційні кошти", - розповіла голова райдержадміністрації.
Степан Махсма зазначив, що на рівні Асоціації районних та обласних рад неодноразово порушувалися питання до Верховної Ради та Кабінету міністрів України щодо необхідності відрегулювати на законодавчому рівні повноваження райрад.
"На сьогодні реформа децентралізації призвела до того, що все навантаження та відповідальність несуть місцеві громади. Великі міста, як Маріуполь, із цим справляються, і ми бачимо, що сьогодні потужна команда міського голови Вадима Бойченка реалізує багато чого з того, що не робиться в Україні. Але, на жаль, навантаження на селищні та сільські громади свідчить про те, що їм потрібна допомога. Асоціація виступила з ініціативою: районні ради готові взяти на себе повноваження щодо того, щоб надавати таку допомогу. Для цього необхідно чітко розмежувати зобов'язання між сільськими, селищними, міськими та районними радами", - розповів голова райради.
Цього року районні ради в Україні очікують від парламенту прийняття законів про місцеве самоврядування, місцеві державні адміністрації, про внесення змін до Конституції України, які дозволять завершити процес децентралізації. З ухваленням цих законів, упевнений Степан Махсма, районні ради зможуть стати реальними помічниками для сільських та селищних громад. І тоді кожна громада, навіть найменша, зможе розвиватися динамічно.