У століття сучасних технологій системи, що беруть початок в сивій давнині, продовжують впевнено конкурувати з іншими видами тренувань, в тому числі й в Маріуполі.
Голова федерації бойових мистецтв «Білий лотос» Андрій Горбуля розповів журналісту PR.UA, чому майстри кунг-фу могли битися навіть в похилому віці і як потрібно змінити спосіб життя сучасної людини, щоб менше хворіти.
Бойова або оздоровча?
Для більшості з нас Індія асоціюється з заспокійливою йогою і медитаціями, а Китай - з бойовими мистецтвами. Але їх джерела сягають у ще більш давню даоську йогу, яка в наші дні цілком може використовуватися і в мирних цілях. Хонг-за родом саме звідти, хоч в назві системи заведено додавати «В'єтнам».
«Хонг-за В'єтнам - давня практика, яка розвинулася в XVI столітті в монастирях на півдні Китаю, - розповів Андрій Горбуля. - Цю систему практикували імператори Китаю аж до приходу до влади комуністичного режиму Мао Цзедуна, коли по всій країні почали знищуватися монастирі. Тоді ця система знань перекочувала до В'єтнаму, де продовжила розвиватися як вид бойового мистецтва».
У Маріуполі федерація хонг-за об'єднує не лише тих, хто хоче навчитися постояти за себе.
«Будь-яка підготовка воїна дає «бонус» у вигляді зміцнення здоров'я, тому у нас тренуються люди різного віку. Деякі займаються вже близько 10 років, а найстаршим з них - 80 і більше. Те, що навіть в такому віці вони продовжують відвідувати тренування три рази в тиждень, уже говорить про те, чи ефективна ця система, - зазначає Андрій Горбуля. - І це не межа, адже деякі майстри бойових мистецтв можуть вести поєдинки навіть у 100-річному віці».
Довгожителі китайських монастирів вели більш ніж скромний спосіб життя - помірність у їжі та постійний рух забезпечували їм силу і здоров'я. Чи змогла б прожити в таких умовах сучасна людина, розпещена благами цивілізації, велике питання.
Рух проти статики
Якщо «класична» йога - це статичні пози-асани, то хонг-за - це динамічна йога, вправи в ній виконуються в русі.
«Комплексів вправ існує багато, вони спрямовані на зміцнення різних систем - кісток, м'язів, дихання, гормональної системи й так далі, тобто всі вони важливі. І частково пов'язані між собою, як все в організмі людини, - підкреслює голова федерації бойових мистецтв. – Рухи, які виконують в ході тренування, – від повільних до дуже швидких – дозволяють розвинути витривалість, зміцнити м'язи, розвинути гнучкість. Головна проблема людства – в малорухливому способі життя. Є приказка «Старість приходить через ноги»: як тільки людина перестає багато ходити, його починають долати хвороби».
І справді, скільки ми знаємо прикладів: вийшов на пенсію - «здав», набрав вагу, почав хворіти. Без руху організм слабшає і виходить замкнуте коло: людина сидить, тому що важко ходити, а важко ходити - тому що сидить.
Тому перша рекомендація Андрія - ходити якомога більше, мінімум - сім кілометрів в день. Це приблизно півтори години ходьби прогулянковим кроком. Не потрібно намагатися йти швидко, набагато важливіше безперервність. Два кілометри там, три кілометри тут – так не вважається. Річ у тому, що тільки після трьох пройдених кілометрів запускається ефект стимуляції хребта.
Але для тих, хто має зайву вагу, першорядне завдання - його нормалізація, а потім вже ходьба. Ще одна давня китайська мудрість: «Чим коротше пояс - тим довше життя». Втім, обмеження в їжі пропонуються у всіх культурах і релігіях. Пости, розвантажувальні дні, голодування, вегетаріанство - все це наші предки придумали неспроста.
Зараз у багатьох їжа зведена в культ, і високий достаток цьому тільки сприяє: готові продукти з супермаркетів на столі у багатьох сім'ях стали нормою.
Їжа повинна бути простою і нечисленною. А інтервал між прийманням їжі повинен бути такий, щоб вона встигала засвоюватися, а організм встигав очиститися. Нормальний спосіб життя - 16/8, тобто в 16 годин їсти можна, а вісім годин - не можна.
Ще один важливий пункт - пити більше води, краще за все - джерельною або з колодязя. На території Маріуполя такі джерела є. Не менш важливий, ніж харчування, режим сну: лягати й прокидатися потрібно разом з природою.
І це теж народна мудрість, яка існує в багатьох культурах, в тому числі й слов'янській. «Хто рано встає - той довше живе», «Встанеш раніше - підеш якомога далі». Те, що сон до 12 години ночі критично важливий для здоров'я людини, підтверджено і результатами ряду наукових досліджень.
Зміцнюємо дерево життя
Працювати над собою - день у день, а не тільки тоді, коли з'явилося бажання, не у кожного вистачає сили волі та мотивації. Як в будь-якій справі, досягти результату без зусиль не вийде.
Розплата ж за власну лінь приходить у вигляді хвороб. Бич нашого часу - проблеми з опорно-руховим апаратом, на болі в спині часом скаржаться навіть молоді.
«М'язи спини спочатку слабше, ніж м'язи живота, які перетягують положення корпусу вниз, - прокоментував Андрій Горбуля. - Підкачування спини - номер один для здорового хребта. Стежити за поставою потрібно не тільки тому, що сутулість нікого не прикрашає. Хребет називають стовбуром дерева життя, і це дійсно так - з ним пов'язані всі важливі органи людини».
Спеціально для PR.UA Андрій Горбуля зі своїми вихованцями показали кілька простих, але дієвих вправ даоської йоги: побачити їх можна на відео нижче. Там ви знайдете приклад ранкової розминки та вправу для зміцнення спини.
Для вихованців «Білого лотоса» це - частина мало не щоденних тренувань, де вони стоять на головах, роблять сальто і сидять в шпагаті, а також освоюють володіння різними видами зброї та прийомів ведення поєдинків зовсім без нього.
Діти запевняють, що застуджуються рідко, а енергії в них - хоч відбавляй. І ніякі гаджети, здається, не здатні змусити маленьких воїнів проміняти години, проведені на тренувальній базі. Для дорослих, які приходять займатися усвідомлено, це теж стає новим досвідом, кроком до того, щоб змінити звичний життєвий уклад.
Вчора PR.UA розповідав про те, що в Маріуполі вперше пройде фестиваль спорту.
Світлини та відео Людмили Єрмішиної