Маріупольській школі імені Архипа Куїнджі – півстоліття, як відзначать ювілей (ФОТО+ВІДЕО)
Людмила Єрмішина
21лют'22 13:47
Цьогорічний рік – ювілейний для маріупольської художньої школи імені Архипа Куїнджі.
Серед її випускників – художники та педагоги, дизайнери та архітектори, скульптори та сценографи.
Журналіст pr.ua дізнавалася, чим живе школа юних художників та як планує відзначити круглу дату.
Більше ніж хобі
У напівпідвальному приміщенні художньої школи із її великими вікнами-арками – особлива атмосфера. Класи з рядами мольбертів, гіпсовими бюстами та натюрмортами та стелажами з великими стопками учнівських робіт – це територія творчості. Для дітей, по-справжньому захоплених малюванням, тут цілий світ, де вони не лише навчаються, а й розширюють світогляд, знаходять однодумців.
Маріупольська художня школа була заснована в 1972 на базі Палацу культури "Іскра", а з 1997 має ім'я видатного живописця – нашого земляка Архипа Куїнджі. 3300 – саме стільки випускників отримали свідоцтва про її закінчення за період її існування. Серед них – дійові художники та педагоги, дизайнери та архітектори, скульптори та сценографи. У тому числі – заслужений художник України Людмила Масальська, завідувачка художнього відділу дитячої школи мистецтв, педагог Любов Макаренко.
Очолює колектив школи зараз також її випускниця – художниця Оксана Гнатишин, із творчістю якої "Приазовський робочий" неодноразово знайомив читачів. Оксана відома як автор мальовничих робіт, і як дизайнер, а також викладач маріупольської філії Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (НАОМА). Загалом у школі працюють 10 викладачів, які навчають нині близько 300 дітей.
Те, що в Маріуполі вже другий рік навчають професійних художників, внесло корективи та до навчальних планів художньої школи.
"Наші викладачі намагаються давати учням ті навички та знання, які будуть потрібні при складанні творчого іспиту під час вступу, - зазначила директор школи Оксана Гнатишин. – Для перевірки здібностей абітурієнти мають подати дві роботи з натури, натюрморт та гіпсову голову. Аналогічні завдання виконують наші учні, іноді натурниками виступають вони самі, позуючи по черзі. Минулого року наша випускниця успішно вступила до філії НАОМА".
Взятися за кисть можна у будь-якому віці
Авторка цих рядків – також випускниця художньої школи, яка закінчила її у 2002 році. У порівнянні, якою вона була тоді й тепер, то перше, що можна відзначити – суттєво молодший колектив. Це відноситься як до освітян, так і до учнів. Раніше тут не прийнято було возитися з малечею.
Нині ж у художню школу приймають навіть дошкільнят – щоправда, лише на підготовчі курси.
"Справді, раніше у школі починали навчатися з 11-12 років, багато – після гуртків та студій образотворчого мистецтва, – розповіла Оксана Гнатишин. - Крім віку враховується рівень підготовки – не всі розпочинають навчання з першого класу".
За словами директора, серед учнів є справжні фанати малювання: "Тільки встигаєш подавати папір – по три малюнки за одне заняття".
"З малюками навіть цікавіше – у плані фантазії у них самих можна багато чого повчитися, – каже викладач Наталія Акобій. – Моїй найменшій учениці – п'ять із половиною років, а найстаршим – 15-16. Діти дуже різні, є такі, які помітно виділяються серед однолітків рівнем своїх робіт, які мають явно вроджені здібності. Одна з таких "зірочок" – Мая Федорова, яка вийшла у другий тур конкурсу "Крок до Олімпу", що проводиться серед учнів шкіл мистецтв області".
Ще одне нововведення – діють госпрозрахункові курси малювання для дорослих – групи формуються постійно та поєднують маріупольців різного віку та професій.
А якщо говорити про оновлений колектив, то тут – як і раніше, не просто теоретики, а практики, люди творчі та "живуть" своєю професією. Так, викладачка Ірина Маховська розповіла, що у вільний від роботи час працює і олійними, і акриловими, і акварельними фарбами. А після того, як її робота взяла участь у "Конгресі акварелістів" в Італії, вона поки що зупинилася саме на акварелі, створюючи пейзажі та натюрморти. Виставлялися картини Ірини Маховської й на всеукраїнських виставках.
У планах – ліплення з глини та комп'ютерна графіка
Уроки в художній школі проходять різнопланово, особливо в теплу пору року, коли цілі класи вирушають робити замальовки просто неба. Минулого року учні взяли участь у цілій серії пленерів, організованих у рамках міжнародної виставки пейзажу "Меморіал Архипу Куїнджі".
«Сподіваємося, що й цього літа буде так само цікаво – у Маріуполі планується проведення Літньої академії мистецтва, і цього разу вона буде присвячена художникам та хореографам, а минулого року проводилася для музикантів, - зазначила Оксана Гнатишин. – Чекаємо і на майстер-класи від відомих сучасних художників, і творчі зустрічі, і виставки».
З нагоди 50-річчя школи директор зібрала у мініфільмі цілу колекцію архівних фотографій, які можна побачити на сторінці YouTube.
Звітні виставки робіт учнів проводяться щороку, експонуючись у художньому музеї імені Архипа Куїнджі. Але цього року така виставка буде особливою, ретроспективною.
"Можливо ми включимо до неї роботи попередніх поколінь учнів, картини наших випускників, які пов'язали своє життя з професійною творчістю", - зазначила директор школи.
За словами Оксани Гнатишин, вона пишається своєю молодою та енергійною командою. Разом вони будують плани щодо подальшого розвитку школи, щоб йти в ногу з часом.
Наприклад, збираються відродити заняття з ліплення з глини, адже запаси червоної та білої глини в нашій області є достатніми. А ще цей вид декоративно-ужиткового мистецтва має потенціал для туризму, що розвивається: вироби з глини цілком могли б стати родзинкою сувенірних крамниць Маріуполя. З придбанням печі для випалення цей напрямок навчання в школі Куїнджі збираються відродити. Є плани розпочати навчання комп'ютерної графіки та анімації, що напевно зацікавить сучасних дітей.
Словом, поряд з академічними підходами та найтрадиційнішими матеріалами – папером та олівцем – у школі Куїнджі не проходять повз сучасні прояви образотворчого мистецтва. Це дає не тільки уявлення про його різноманіття, а й можливість намацати "своє", а може, й дійти рішення про вибір професії.
Навчання в школі ведеться з дисциплін "Малюнок", "Живопис", "Скульптура", "Декоративно-ужиткове мистецтво", "Композиція" та "Історія мистецтв", а повний цикл розрахований на вісім років.
Світлини з архіву художньої школи імені Архипа Куїнджі