Маріупольці прославляють своє місто в піснях і використовують для цього найрізноманітніші жанри та прийоми.
Реп, шансон, поп — це ті напрямки музики, в яких нерідко пишуть музичні твори про рідне місто. Якісь із них полюбилися, а якісь просто повеселили глядача. Але кожен городянин, який раптом чує пісню про Маріуполь, безумовно шукає в її словах зв'язок з містом.
PR.UA спробував з'ясувати, який же він, музичний портрет Маріуполя?
Як відзначають автори кількох композицій про Маріуполь Олександр і Марія Сладкови, іноді городяни співають про певні об'єкти міста, але традиційно такими були саме море, чайки, а в радянський період оспівували працю робітників, та й самих підприємств-гігантів. Але в епоху сучасності пріоритети змінилися і деякі автори все ж помічають характерні місту і його конкретним вулицям, а то й маршрутам громадського транспорту, риси.
Море, берег, чайки
«Морська столиця», «Маріуполь запалює маяки», «Маріуполь» і переважна більшість інших пісень розповідають про місто, як приморське. Таке воно в піснях В'ячеслава Ворона, Володимира Карагодіна та багатьох інших виконавців.
«Здебільшого для людей Маріуполь — це чайки, море, теплий пісок, фонтан... Це було, є і буде, але це не основне. Жанри, в яких співають про Маріуполь, це раніше вальси, марші, бардівські пісні, а зараз попнапрямок, шансон, реп...» — відзначають Олександр і Марія Сладкови.
Тим часом телеведучій Алевтині Швецовій для випуску програми «50 відтінків Маріуполя» вдалося знайти й канал користувача Mysong54, який в домашній обстановці співає свої пісні під гітару, багато з яких присвячені Маріуполю. Нею виявлені навіть хорові виконання літніми городянами та учнями музичної школи №1, де вони співають про рідне місто.
Праця і заводи
В середині ХХ століття, а то і в його другій половині були популярні публікації у виданнях і навіть конкурси на вірші та пісні про Жданов, вважай — Маріуполь. Вирізками з газет того часу на таку пісенну тему з PR.UA поділилася одна літня городянка. Назви пісень говорять самі за себе: «Азовстальська», «Пісня про рідний завод», «Марш тяжмашівців», «Місто біля моря», «Пісня про місто Жданов», також є «Квітка Приазов'я» та «Пісня приазовських піонерів».
У них є рядки про азовські прибої, рибальські шхуни, гудки кораблів, робочих... На початку 70-х також існувала пісня про будівництво стану 3600. Наскільки ці пісні були на слуху та чи були популярні серед городян, під питанням. Втім, і сьогодні рідко можна зустріти компанію, де під гітару, а то й просто без супроводу співають про Маріуполь.
Маршрутка, парки, вишиванка
У розріз з переважною більшістю «морських» пісень є тексти, де помічені родзинки Маріуполя. Однією з цікавих в цьому сенсі є композиція нашого відомого барда Сергія Кучеренка-Садковського «Маршрут №118 (Дорога в ЦРУ)». Він описав чи не весь шлях і те, що бачить пасажир, поки їде в цьому автобусі, починаючи від вулиці Варганова: центральний ринок, РВВС, універсам на площі Кірова, гай Лугопарку, червоний банк і свої роздуми.
Легкою для сприйняття стала також пісня під укулеле Вікторії Попової для кастингу «Орел і Решка». У ній згадується не тільки про море, але й вокзали, кінотеатр «Перемога», маршрут №101 та півмільйона «залізних людей».
Олександр і Марія Сладкови у своїй студії «Сучасна Україна» створили також кілька пісень про місто, яке в них перш за все українське і сучасне.
«Відкрию вам секрет. Мене дуже вражає центральна частина міста увечері - від ДТСААФу до фонтану. І ми хотіли зняти кліп на нашу нову пісню «Танці вночі» з рокерами, щоб Маріуполь, що світиться, в цьому теж взяв участь. Це залишається нашим задумом. Також у нас є інші пісні про нього: «Перезавантаження» до 240-річчя міста, «Парк Екстрим» з рядками про атракціони та радісний настрій дорослих і дітей при його відвідуванні. А в пісні «Вишиваночка біленька» ми використовували популярний сьогодні слоган «Тут варто». На прохання замполіта 56-ї мотопіхотної бригади створений і марш, у якому розповідається, що Маріуполь став другою домівкою для неї. Завжди пісню потрібно писати так, щоб глядачеві було цікаво, знайти родзинку в місті. Маріуполь змінюється, змінюється і пісня про нього», — ділиться Марія Сладкова.
Олександр доповнює, що відшукати в місті місць, гідних пісні, можна багато — визначні пам'ятки, фонтани та інші локації. Адже море є в багатьох містах, а Маріуполю притаманні свої унікальні риси. А творчим людям при відвідуванні натхнення можливо чи не на самій локації описати піснею цю красу й атмосферу.
Музиканти додають, що, на жаль, сьогодні конкурси на тематику пісні про Маріуполь не проходять — в останній раз щось подібне, на пам'яті Сладкових, організовували 10 років тому.
«Свої корективи сьогодні вносить пандемія, але, може бути, щось в День міста заспівають. Взагалі, з усіх пісень, що я чув саме українською мовою, подібне пишемо тільки ми та ансамбль "Мелодія"», — зазначає Олександр Сладков.
Крім вже згаданих пісень, городянам напевно також відомі композиції Юрія Шевцова, M-TEAM, «Восточного клану», Юлії Добраш і ще багатьох інших.
Раніше повідомлялося, що в Маріуполі з’явився свій вірменський Хачкар.
Світлини Аліни Комарової, Яни Іванової та з відкритих джерел