Розроблена в Маріуполі програма є єдиною в Україні і націлена на вирішення питання гострого дефіциту кадрів в медицині, передає PR.UA.
У дефіциті - майже 800 лікарів
На сьогодні, за інформацією департаменту охорони здоров'я міської ради, в маріупольських лікарнях працюють лікарі на 33% - передпенсійного і майже на 47% - пенсійного віку. Муніципалітет вживає заходів для того, щоб залучити в місто інтернів і медичних фахівців особливо затребуваних напрямів. У 2021 році, і це безпрецедентно для Маріуполя протягом останніх років, медичні установи отримали 139 лікарів-інтернів, у тому числі 42 - для первинної ланки. Програма «Житло лікаря» націлена на те, щоб молоді медичні кадри закріплювалися в місті.
За інформацією департаменту, потреба в кадрах становить 797 лікарів: як фахівців первинної ланки, так і вузької спрямованості для вторинного рівня (лікарень). Таких як дитячий анестезіолог, дитячий хірург, неонатолог, офтальмолог, гематолог, онколог, рентгенолог, ендокринолог, лікар екстреної медичної допомоги. Через відсутність таких фахівців пацієнтів постійно доводиться відправляти на лікування в інші міста.
Програма «Житло для лікаря» на 2022 - 2026 роки дозволить підвищити мотивацію праці молодих фахівців, оновити кадровий склад і заповнити вакансії.
Що пропонується?
Для первинної ланки передбачається придбати 50 квартир за п'ять років за рахунок спільного фінансування самих центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) і міського бюджету за формулою 50% на 50%.
Розрахункова вартість однієї квартири становить 600 тис. гривень. Тобто щорічно з міського бюджету планується виділяти 3 млн гривень, або 15 млн гривень за п'ять років.
А де візьмуть гроші ЦПМСД? Все дуже просто: кожен новий лікар - це нові доходи центрів. У департаменті підрахували, що за рахунок фінансування від Національної служби здоров'я України середня сума доходу ЦПМСД на одного лікаря за умови 100% охоплення населення може становити:
- педіатр - 876 977 грн;
- терапевт посилання - 1 044 779 грн;
- лікар загальної сімейної медицини - 996 575 грн.
З урахуванням витрат на одного лікаря, прибуток за рік, отриманий від НСЗУ, складе, відповідно, 219 820 грн; 339 281 грн і 276 826 грн.
Тобто у ЦПМСД є фінансовий резерв для участі в програмі.
Для вторинної ланки пропонується дещо інша модель. Муніципалітет надаватиме по 10 квартир в рік вузьким спеціалістам за рахунок так званого виморочного фонду після проведення ремонтних робіт. Вартість таких робіт в одній квартирі - близько 200 тис. гривень. Тобто фінансування з міського бюджету складе 2 млн гривень на рік, або 10 млн гривень за п'ять років.
Тобто за п'ять років в Маріуполі намірюються надати 100 квартир для молодих лікарів і направити на ці цілі 25 млн гривень з міського бюджету і 15 млн гривень - від ЦПМСП.
Подробиці програми можна прочитати тут.
Надані квартири будуть службовими і перебувати на балансі лікувальних установ. Відпрацювавши 10 років, молодий фахівець зможе приватизувати житло.
Залучити молодих фахівців
Проект програми «Житло лікаря» буде розглянуто на найближчій сесії міської ради 29 вересня. А напередодні він отримав підтримку депутатів під час засідань постійних комісій міськради.
Зокрема, секретар міськради Ксенія Сухова зазначила зацікавленість керівників ЦПМСД в міській програмі: «Центри отримають і лікарів, і якісні послуги, і більше коштів від НСЗУ. За останні п'ять років в Маріуполі ніколи не було 139 лікарів-інтернів, які висловили бажання працювати в медичних установах міста, як в цьому році. У минулому році було всього 40 таких лікарів. У нас є інтерни з різних куточків України, тому що ми пропонуємо якісні робочі місця і соціальні програми, привабливі для молодих фахівців. Приїхавши до Маріуполя, вони отримають і хорошу роботу, і житло».
Відповідаючи на запитання депутатів, Ксенія Сухова розповіла, що державної програми забезпечення молодих лікарів житлом на даний момент поки не існує. Маріуполь розробив свою власну, міську програму, керуючись прямою зацікавленістю громади в хороших лікарях.