На пляжах Маріуполя заплановано встановити п'ять конструкцій у вигляді величезних рибин, виконаних з металу розмірами: 2,5 метри - у висоту і 3,5 метри - у довжину.
В рамках громадського бюджету перемогу здобув проєкт «Re-Mo-Re», ініційований ГО «Еко Група» і Зеленою радою при виконавчому комітеті Маріупольської міської ради. По ньому і планується встановити інсталяції на пляжах у вигляді великих рибок, яких треба «погодувати» пластиком. Ідея проєкту належить Ганні Чебан та Валентині Абалмасовій - керівникам цих організацій.
«Минулого року ми реалізували за допомогою громадського бюджету проєкт по бакам для роздільного збору сміття і не хотіли втрачати можливість зробити ще щось для міста у сфері сортування відходів», - розповіла PR.UA Валентина Абалмасова.
За її словами, нинішній проєкт має освітню спрямованість - показати маріупольцям, як боротися за чистоту на пляжах міста, де відпочивають десятки тисяч городян і гостей Маріуполя.
Вже є домовленість з заготівельником вторсировини, який буде забирати зібраний пластик - пляшки, банки та інше. Звичайно, такі відходи мають свою ціну - за здачу кілограму пластика можна отримати від 1,5 до 3 гривень.
Однак заготівельник навряд чи отримає дохід - йому доведеться нести витрати за транспорт і за сортування пластику. Тож він буде працювати як волонтер.
«Ми у кожної рибки розмістимо інструкцію, як саме її «годувати» - зливати залишки напоїв, не кидати в неї інше побутове сміття, а тільки пластикові вироби, по можливості, зминати їх, - пояснила Валентина Абалмасова. - Однак припускаємо, що не всі відпочиваючі стануть дотримуватися правил».
Не секрет, що чимало проблем приносять вандали, які час від часу завдають шкоди міській інфраструктурі - то квіти в парку вирвуть, то лавки зламають або баки для сміття спалять.
Для протидії вандалізму передбачено кріплення конструкції рибок за допомогою так званих геошурупів великої довжини - понад два метри - по чотири на кожну конструкцію. Вони будуть угвинчуватися в пісок.
Зараз підрядника на виготовлення рибок вже визначено за допомогою торгів на Прозорро. Причому краматорське підприємство «Буддеталь» створить конструкції дешевше, ніж спочатку розраховували замовники - за 370 тисяч гривень.
За словами керівника Зеленої ради, в Україні середня ринкова ціна проєкту складає 450 тисяч гривень. Встановити інсталяції планується на узбережжі Маріуполя до 2 серпня.
Як уже розповідав PR.UA, маріупольські водолази при підготовці пляжів міста до літнього сезону дістають з дна моря величезну кількість пластику та іншого сміття.