На вулиці Амурська в Маріуполі триває будівництво першої в Україні житлової багатоповерхівки зі сталі - укладають плити, зводять конструкції.
Зовсім скоро тут з'явиться новий будинок. На майданчику будуть грати діти, на клумбах з'являться квіти й чагарники. Відсвяткувавши новосілля, нове життя почнуть 120 сімей. Квартири в багатоповерхівці отримають і нові маріупольці. Як йде будівництво і чим будинок на вулиці Амурська відрізняється від інших? Відповіді на ці питання дізнався віцепрем'єр-міністр України - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков. Він приїхав до Маріуполя з робочою поїздкою та оцінив позитивні зміни, які відбуваються в місті.
На 100 років вперед
Нагадаємо, будинок будують з металу, який безкоштовно передають меткомбінати імені Ілліча та «Азовсталь» Групи Метінвест. Роботи почалися в листопаді минулого року. Проєкт спільний - фінансування виділяє місто, держава і Група Метінвест. Загальна вартість будівництва - близько 120 млн грн. З них 20 млн грн (в виготовлення металоконструкцій для дому) інвестує Група Метінвест. Крім того, компанія вже профінансувала розробку проєкту. Інвестиції Групи Метінвест в складання проєктної документації склали 2,7 млн грн.
Начальник управління капітального будівництва міської ради Микола Трифонов розповідає:
«Восьмиповерховий будинок буде мати два під'їзди. Його розділять на 120 однокімнатних і двокімнатних квартир. Унікальність проєкту в тому, що новобуд буде зібраний зі сталевих металоконструкцій. Така сучасна технологія дозволяє зводити висотки дуже швидко».
З металоконструкцій виконують каркас. Стіни побудують із залізобетону, а простінки - з цегли. Перевага сталевого каркаса в тому, що його можна легко посилити та реконструювати, або розібрати в кінці експлуатації, що дає додаткові економічні та екологічні переваги. Проєктний термін експлуатації будівлі - понад 100 років.
Надійний і безпечний
Фундамент будинку виконаний зі 155 паль, вони забурені на глибину 10 м.
«Це сейсмостійка конструкція, - пояснює Микола Трифонов. - Раніше на схилах, де є переміщення ґрунту, ми не могли будувати будинки вище п'яти поверхів, але зараз, завдяки новим технологіям це можливо. Будинок буде безпечним, надійним, енергоефективним».
Підрядники вже побудували цокольний поверх, він повністю залитий і гідроізольований. Виконана установка стійок, які проходять на два з половиною поверхи, на першому поверсі укладаються плити-перекриття. Замість арматури в них металеві канати, які в десять разів міцніші.
«У цоколі розміщуватимуться господарські приміщення, вони потрібні для прокладки труб, теплової рамки, водопровідних мереж, каналізації», - говорить начальник управління капітального будівництва.
На фото візуалізації проєкту видно, яким буде будинок після закінчення будівництва. Картина вражає - перед нами яскрава висотка з перепадами поверховості, різними вікнами. Всі квартири отримають стовідсоткову обробку. У будинку буде розміщуватися паркінг, дитячий майданчик з гойдалками, клумби. Багатоповерхівку за адресою вулиця Амурська, 11 планують відкрити в липні наступного року, до Дня металурга.
Для вчителів, лікарів, поліцейських
Міський голова Вадим Бойченко розповідає - в будинку будуть жити і нові маріупольці, пріоритет буде віддаватися фахівцям, яких найбільше потребує місто:
«25% квартир розподілимо між учителями, 25% - між лікарями, 25% - між силовиками та 25% отримають представники інших професій. Це буде службове житло з правом подальшої приватизації».
Також мер наголосив - в Маріуполі вже давно і комплексно допомагають переселенцям:
«Перший соціальний гуртожиток ми відкрили на вулиці Гугеля, потім новим маріупольцям видали 220 квартир, реконструювали будинки на вулицях Червономаяцька і Менделєєва. Тепер у нас є віра в те, що Маріуполь будується, і цей рух ми будемо продовжувати далі».
У підтримці металургів запевнив директор Департаменту з регіонального розвитку Групи Метінвест Олександр Вишняков: «Для нас важливо, щоб Маріуполь розвивався, з'являлося нове житло для вчителів, лікарів, створювалися комфортні умови для життя. Будівництво сталевого будинку - частина шестирічного меморандуму між Групою Метінвест і муніципалітетом Маріуполя. На меткомбінатах буде вироблено близько 400 тонн сталі, з них 16% продукції ми вже передали для будівництва».
Міністр Олексій Резніков позитивно оцінив проєкт сталевого будинку. Він поділився з журналістами враженнями:
«Я в захваті від того, що я бачу. Це інноваційна будівля, є амбітні плани зі швидкості будівництва, воно розраховане на нових маріупольців. Це фантастика!».