Підприємці багато протестували, але це сталося: з нового року застосування касових апаратів (РРО) або їх програмних аналогів (ПРРО) є обов'язковим.
Проте є ціла низка винятків. Яких, передає pr.ua.
В якості "ліричного" відступу
Якось на сесії Маріупольської міської ради одна з депутаток виступила із "викриттям" одного з вишів, де готують майбутніх правоохоронців, але у перервах між лекціями підприємці продають їжу студентам без застосування касових апаратів.
Як же так, обурювалася депутатка, майбутніх захисників закону зі студентської лави привчають до його порушення! І ораторка закликала керівництво правоохоронних органів навести лад.
Звучало пафосно, але... неправдиво. З однієї простої причини: згідно із законодавством України, продаж страв та безалкогольних напоїв у буфетах вищих навчальних закладів входить до переліку видів діяльності, де дозволяється проводити розрахункові операції без застосування РРО. А закон добре б знати. Навіть депутаткам.
Не застосовуються "єдинниками" першої групи
У зв'язку з численними зверненнями від фізичних осіб-підприємців та відсутністю однозначної позиції державних органів підсумкову відповідь для всіх, зокрема для Міністерства фінансів України, НБУ та Державної податкової служби України, опублікував Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України.
ДПС України також не залишилася осторонь та опублікувала детальний навчальний модуль "РРО легко та доступно".
Короткі тезиси: з 1 січня 2022 року РРО/ПРРО не застосовується платниками єдиного податку першої групи.
Нагадаємо, ліміт річного доходу для першої групи не повинен перевищувати 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня, тобто 1 085 500 грн.
Винятки для інших груп
Чинне законодавство передбачає винятки не тільки для першої групи, але й для другої-четвертої.
Зокрема, постанова Кабінету міністрів України №1336 визначає перелік окремих форм та умов провадження діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, де дозволено не застосовувати РРО/ПРРО, а замість них використовувати розрахункові книжки.
До переліку входять:
- роздрібна торгівля на території села (крім підакцизних товарів);
- пересувна торгівля (автомагазини, автоцистерни, лотки, столики);
- роздрібна торгівля на ринках та ярмарках (крім розташованих на їх території магазинів, кіосків, наметів, павільйонів, контейнерів);
- продаж страв та безалкогольних напоїв у буфетах вишів, у їдальнях та буфетах підприємств УТОС та УТОГ;
- роздрібна торгівля, громадське харчування та побутове обслуговування на території закритих військових гарнізонів та містечок, а також військових частин, розташованих у межах сіл;
- надання ритуальних послуг за умови проведення розрахунків вдома у замовника;
- продаж булочних, кондитерських та порційних кулінарних виробів, морозива, безалкогольних напоїв, сувенірів, іграшок, надувних куль з лотків та ручних візків у театрально-видовищних та спортивних установах тощо.
ФОП, на яких не поширюються передбачені законом винятки, зобов'язані з 1 січня використовувати РРО/ПРРО. Інакше на них чекають штрафні санкції: 100% від ціни першого проданого без касового апарату товару та 150% - за кожен наступний товар.