У Маріуполі град позбивав плоди на багатьох кущах і деревах.
Груші, яблука, черешні, вишні, йошта, виноград та інші культури потрапили «під гарячу руку» опадів. Маріупольці повідомляють також про змиті посіви соняшнику, залиті дачні ділянки.
Грози, регулярні дощі та зливи, шквали вітру не залишають Маріуполь вже тривалий час. Ще з травня городяни чекають ясної погоди, але циклони над Приазов'ям цьому перешкоджає. Як показали останні синоптичні «сюрпризи», атмосферні явища негативно позначаться на врожаї.
Чим же саме небезпечна аномальна погода для врожаю маріупольців, PR.UA розповів кандидат сільськогосподарських наук Анатолій Алпєєв.
Зниження врожаю
Анатолій Алпєєв зазначає, що наслідками недавнього граду стане значне зниження врожаю і природної якості продукції.
«Вишня і черешня лопаються від надмірних опадів, не встигає шкірка за наливом плодів і лопається. Рання черешня практично зникла і згнила. Ті, що на підході, наливаються і тріскаються. У нас на території с. Привілля, що в 30 км від Маріуполя, і найближчих господарствах тільки вчора випало 50 мм опадів, це великі опади, більше місячної норми», — розповідає він.
Яблука, груші та абрикоси, що залишились на деревах, будуть носити сліди градобою і затвердіють у кращому випадку.
«Півбіди, якщо при твердій шкірці трохи підбило плоди, але якщо порушило, то буде гнити. Наприклад, для черешні це означає, що зіпсована ягода передасть гниль іншим. Пшениця і другі зернові поки ще в задовільному стані. Але ось ярий ячмінь мало не по пояс зріс, колосок наливається від вологи, і сильні вітри можуть пошкодити паростки», — ділиться спостереженнями Анатолій Алпєєв.
Захворювання
Постійна волога сприяє загниванню плодів на деревах, а також провокує появу захворювань на садових культурах.
«Нестійкі сорти винограду можуть захворіти оїдіумом і мілдью. Крім того, на зернових можливий септоріоз, інакше — ржа на листках, а також грибкові захворювання. Зараз практично неможливо обробити рослини від зарази. Грибкові захворювання можуть бути на персиках, через постійну вологу загниває суниця, також розвивається борошниста роса, другий рік спостерігається і маніліальне захворювання — з абрикос падає листя», — зазначає Анатолій Алпєєв.
Всі ці фактори в кінцевому підсумку вплинуть на врожайність.
Складнощі в збиранні зернових
Але найскладніше, на думку Анатолія Алпєєва, буде попереду — це важке збирання зернових. Дощі посприяли активному росту бур'янів не тільки в городах, а й на полях. Термін дії гербіцидів вже пройшов, а волога продовжує надходити й нова обробка неможлива.
Засуха
«У нашій місцевості річна норма опадів 460-480 мм, але вже випало до 200 мм. Але до нас, на щастя, град не дійшов. По зонах норми відрізняються. Можливо, що може бути аномальне збільшення цієї норми, але норма означає, що більше неї протягом року опадів не буде. Дощі продовжують прогнозувати. Складно сказати, чим це закінчиться. Не виключено, що осінь в результаті буде сухою і не можна буде сіяти», — резюмує Анатолій Алпєєв.
При цьому слід зазначити, що атмосферна волога корисніше для рослин, ніж та, якою садівники поливають городи самостійно. Дощова вода багата на аерозоль, але його кількості достатньо в міру.
Нагадаємо, що в Маріуполі град, що випав в ніч на 17 травня, повалив дерева та обірвав дроти. Також городянам на вихідні прогнозують шторм.
Фото Яни Іванової