Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року – цього року ми відзначаємо 25-річчя з дня прийняття Основного Закону. Сьогодні ми розповідаємо найголовніше про Конституцію, а маріупольці – що знають про неї та що хотіли б змінити.
Історія конституційного процесу в Україні налічує близько тисячі років. Сьогоднішній Конституції передували протоконституційні ідеї, «розсипані» у правових пам'ятках Давньої Русі, «Литовських статутах», «Березневих статтях» Богдана Хмельницького, «Договорах та постановах прав і привілей Війська Запорозького» (Конституція Орлика 1710 р.), конституційних актах УНР, ЗУНР, Карпатської Русі та інших джерелах.
Процес підготовки проєкту Конституції незалежної України почався з освіти Конституційної Комісії в 1990 році та розтягнувся на шість років. О 9 годині 20 хвилин 28 червня 1996 року Верховна Рада 2-го скликання прийняла Основний Закон України.
Конституція складається з преамбули та 14 розділів, в яких зібрана 161 стаття. У них зазначено: Україна – незалежна та суверенна держава, єдиним джерелом влади є народ. Нам, як громадянам України, гарантується ряд прав: право на життя, честь і гідність, свободу слова, недоторканність житла й особистого життя, окремо прописано рівність чоловіків і жінок. Пізніше була внесена важлива поправка: виключне право визначати та змінювати конституційний лад належить народу та не може бути узурповане державою.
До 25-річчя з дня прийняття Основного Закону PR.UA опитав маріупольців про те, що вони знають про Конституцію, які нам гарантовані права і що б хотіли змінити в ній.
Повний текст Конституції України наведено на сайті Верховної Ради – прочитати його можна тут. А найменші громадяни нашої країни можуть прочитати адаптовану версію у вигляді коміксів – у 2019 році Український культурний фонд видав книгу «Конституція у коміксах».