На початку пандемії була думка, що COVID-19 нібито «банальний нежить». Пізніше, коли з’явилися доступні вакцини, багато хто так само відмахувався від щеплень - мовляв, все одно можна захворіти. Сьогодні навіть колишніх скептиків турбують зовсім інші питання. Чи є ще місця у лікарнях? Чи вистачить на всіх кисню?
Передбачаючи такий варіант розвитку подій ще навесні 2020 року, Група Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського ухвалила низку рішень, завдяки яким сьогодні шанс на порятунок щодня отримують сотні хворих.
Маріуполь і вся Україна сподіваються, що хвиля захворюваності піде на спад. Поки що ситуація залишається напруженою. Донецька область лідирує по заповнюваності ковідних ліжок, вільними залишається близько 20% ліжкового фонду.
Але за таких показників у Донецькій області смертність найнижча у країні. Про це повідомив під час наради голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко.
«На Донеччині – найвищий показник завантаженості ліжок із киснем, але й найнижча в країні смертність, – зазначив він. - Наша позиція чітка – надавати допомогу всім, хто її потребує».
Так, за даними на 2 листопада, у лікарнях області на лікуванні перебувало 3162 пацієнти, майже всі вони потребують кисню через дихальну недостатність, що розвинулася як наслідок ускладнень коронавірусної хвороби. У Маріуполі у стаціонарах – 867 пацієнтів.
«Минулої доби тільки до нашої лікарні надійшла сотня хворих, - повідомив pr.ua директор міськлікарні №9 Олександр Железняк. – Ця цифра коливається день у день, то зменшуючись на кілька десятків, то знову зростаючи. Але в будь-якому випадку ми завжди маємо запас рідкого кисню, який двічі на добу поповнюється в кріогенному газифікаторі. Усі, хто потребує киснетерапії, її одержують».
Така сама система для забезпечення киснем працює у лікарнях №1 та №4, які також сьогодні перепрофільовані для прийому пацієнтів з коронавірусом.
Тяжко доводиться всім медикам, але там, де виникають проблеми ще й з забезпеченням киснем, найважче. Так, днями в Івано-Франківську бив на сполох директор Центральної міської лікарні Тарас Масляк.
«Основна проблема на сьогодні – це нестача кисню. Практично ми постачаємо людям, але не завжди стабільно. Ми вранці не знаємо, скільки кисню нам дадуть на вечір та завтра», - цитує Тараса Масляка «Укрінформ».
За його словами, необхідних обсягів не надають постачальники.
Тим часом четверта хвиля пандемії коронавірусу через поширення штаму «Дельта» принесла високі рівні госпіталізації – вони значно вищі, ніж восени минулого року. І тому в Маріуполі довелося ще більше розширювати ліжковий фонд, тимчасово перепрофілювавши міський пологовий будинок. Нагадаємо, там розгорнули 50 ліжок із точками прямої подачі кисню, і станом на 3 листопада 29 із них були зайняті. Як розповіла pr.ua директор міського пологового будинку Людмила Григор, наймолодшому пацієнту стаціонару – 26 років, найстаршому – 84 роки. Усі вони отримують оксигенотерапію, тобто перебувають на кисневій підтримці. Такий віковий розбіг ще раз свідчить, наскільки серйозною є загроза нового штаму коронавірусу. Захворіти та перенести хворобу у тяжкій формі ризикують навіть молоді люди, які не мають хронічних захворювань.
Ефективних ліків, які безпосередньо впливають на коронавірус, досі не знайшли. Антибіотики на нього теж не діють. У нових редакціях протоколів лікування COVID-19 з'являються нові назви препаратів, але одна рекомендація залишається основною та незмінною: пацієнтам з недостатнім рівнем насичення крові киснем необхідна киснева підтримка.
Вона потрібна не просто для того, щоб жити, а й щоб організм мав сили одужувати. Лікувальний ефект від вдихання концентрованого кисню давно підтверджено. Це не просто покращує загальне самопочуття за короткий термін – а це відзначають усі хворі на коронавірус у важкій формі, які мали досвід госпіталізації. При достатньому насиченні киснем прискорюється процес загоєння легеневої тканини, ураженої вірусною пневмонією, а також покращується обмін речовин, що дуже важливо для боротьби організму з інтоксикацією, зазначають медики. Крім того, проведення оксигенотерапії пригнічує розвиток патогенної мікрофлори – а це не лише віруси, а й бактерії, грибки. Тобто кисень певною мірою є універсальними ліками та унікальними, тому що від кисню не має побічних ефектів.
Ті, хто на власному прикладі відчув симптоми кисневого голодування, кричать: такий досвід не побажаєш і ворогові та як добре, що в лікарнях міста є кисень. Молода маріупольчанка Тетяна Гребенюк провела у стаціонарі міськлікарні №4 одинадцять днів, зараз виписана на долічування, симптоми перенесеної хвороби все ще дають про себе знати.
«Коли сатурація почала падати й мені призначили кисень через лицьову маску, доводилося майже весь час лежати на животі. Лікарі наполягали на цьому, і я намагалася дотримуватись цих рекомендацій, - розповіла Тетяна. - Кілька діб заснути мені не вдавалося: мене трясло, температура постійно підвищувалася і її треба було контролювати. Кашель із кров'ю та страх, що я засну і не зможу дихати самостійно, ці думки теж не давали заснути».
Шлях до одужання для Тетяни після виписки досі не закінчено – навіть для молодого організму таке випробування потребує тривалого відновлення. Але вона рада, що повернулася додому, до малюка та чоловіка, які також перенесли коронавірусну інфекцію, хоча й у легшій формі.
Маріупольські медики зазначають, що без стабільного постачання кисню від меткомбінатів Групи Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського було б важко впоратися з такою кількістю тяжких пацієнтів. Жодного разу за весь період пандемії у нашому місті не виникло такої ситуації, яку описував івано-франківський директор лікарні. Кисень виробляється та доставляється у тих обсягах, як того вимагає кількість хворих. Цей процес не зупиняється навіть уночі.
«Вдень машина виконує чотири ходки, привозячи по 30 заправлених балонів із газоподібним киснем, – розповів майстер дільниці забезпечення комбінату «Азовсталь» Віктор Белюрка. – За ніч відвантаження відбувається тричі. І це лише один кисневий піст – у міськлікарні №4. Бригаді вантажників доводиться працювати в такому режимі вже не один тиждень. Це фізично тяжка робота, адже один балон може важити до 150 кілограмів. Але ми розуміємо, що якщо вчасно не поміняти порожній балон на заповнений, то чиєсь життя опиниться в небезпеці. І підходимо до своєї місії відповідально».
Лише за минулий тиждень, з 25 по 31 жовтня, лікарням Маріуполя відвантажили 74,58 тонни рідкого та 12,46 тис. кубометрів газоподібного кисню, більшу частину якого розподілено серед медустанов, які надають допомогу ковідним хворим. Так, міська лікарня №1 отримала 23,2 тонни рідкого та 684 кубометрів газоподібного кисню. Лікарні №4 передано 31,26 тонни рідкого та 7,44 тис. кубометрів газоподібного кисню. Лікарні №9 відвантажено 20,12 тонни рідкого та 180 кубометрів газоподібного кисню. Газоподібний кисень доправили до лікарні швидкої медичної допомоги та до перепрофільованого маріупольського міського пологового будинку - по 2862 та 360 кубометрів відповідно.
Також меткомбінат імені Ілліча забезпечує киснем Покровську клінічну лікарню інтенсивного лікування – за останній тиждень медустанові відвантажили 14,14 тонни рідкого кисню. Крім того, меткомбінат почав передавати життєво необхідний газ до Херсонської області – Скадовської центральної міської лікарні, якій поставили вже 5,04 тонн рідкого кисню.
«Ми бачимо, як пандемія коронавірусу набирає обертів і розуміємо, яке колосальне навантаження зазнає системи охорони здоров'я України. Фонд Ріната Ахметова та Група Метінвест прийшли на допомогу, організувавши постачання кисню по всій країні. Меткомбінат імені Ілліча, окрім покровської та маріупольських лікарень, уже два тижні поспіль відвантажує життєво необхідний газ до Скадовської центральної міської лікарні Херсонської області. За потреби обсяги постачання будуть збільшені», - зазначила виконувачка обов'язків директора з персоналу та соціальних питань меткомбінату імені Ілліча Групи Метінвест Олена Кондалова.
Зазначимо, що цього тижня 80 тонн кисню металургійні комбінати Маріуполя передадуть лікарням на Донеччині.
У 2020 році Рінат Ахметов спільно з бізнесами SCM, футбольним клубом «Шахтар» та Фондом Ріната Ахметова першими прийшли на допомогу країні у боротьбі з коронавірусом. З особистої ініціативи Ріната Ахметова з цією метою було виділено близько 500 млн грн у рамках проєкту Фонду «Боротьба з COVID-19 в Україні». Проєкт допоміг вижити 1,4 млн людей.
Це найбільший внесок одного благодійника до державної медицини України за весь час незалежності. Понад 500 медустанов по всій країні отримали понад 1000 одиниць обладнання, зокрема 216 апаратів ШВЛ. А також сотні тисяч експрес-тестів, засобів індивідуального захисту та витратних матеріалів.
З початку епідемії Фонд Вадима Новинського направив на боротьбу із поширенням коронавірусної інфекції в Україні понад 100 млн грн. Кошти прямували на закупівлю апаратів ШВЛ, ПЛР-тестів та спеціалізованих лабораторій, засоби індивідуального захисту для медиків. Все це централізовано розподілялося у клініках Донецької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей. Крім того, 3,8 млн грн було виділено на матеріальну підтримку 31 сім'ї медиків, які померли внаслідок COVID-19.
14 липня 2022
25 березня 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)