У фойє маріупольського Мультицентру були розміщені великі стенди зі світлинами та історіями жінок з різних міст України. Всього їх - 14. Чотирнадцять драм назавжди залишили чорний слід, що не зарубцьовується в душі представниць прекрасної статі.
Коли журналіст PR.UА розглядав один із плакатів з історією, в якій дії чоловіків викликали огиду, жінка що стояла поруч, важко зітхнула, співчуваючи героїні - 16-річній Ользі з Дніпра. Дівчина їхала в плацкартному вагоні зі Львова до Дніпра. Її три попутники почали поводитися нахабно і агресивно - сипали компліментами, всіляко загравали, незважаючи на її відмову з ними спілкуватися і прохання залишити в спокої. Один з чоловіків переступив межу - почав торкатися до Ольги. Вона поскаржилася провіднику, але той лише зробив зауваження пасажирам. Історія закінчилася благополучно, але дівчині було нелегко позбутися психологічного шоку.
Маріупольчанка, що представилася Катериною і також прочитала цю історію, зауважила: «На жаль, щось подібне трапляється, напевно, з кожною жінкою. Виникає навіть таке відчуття, що деякі мужики просто сказилися».
У пориві відвертості Катерина розповіла: «У моєму житті був випадок, згадуючи про який, я й досі відчуваю огиду. Я теж їхала в поїзді, а зі мною в купе троє чоловіків. Коли за вікном вагону стемніло, вони уляглися на полиці і дуже пильно на мене дивилися. Попри те, що мені було всього 16 років, я зрозуміла, що вони робили, сховавши свої руки під простирадлами. У повному відчаї я втекла до провідниці та просиділа з нею до своєї зупинки. А провідниця пояснила, що вона нічого зробити не може - адже пасажири не скоїли злочину. Так, вони не домагалися мене, не чіплялися, але поводили себе по відношенню до мене мерзотно. На мою думку - це злочин і такі люди повинні нести покарання».
Фотовиставка про проблеми насильства «Небезмежнiсть» створена за підтримки Фонду ООН в сфері народонаселення в рамках інформаційної кампанії UNFRA UKRAINE «Розірви коло» (Уряду Великобританії).
У презентації взяли участь секретар Маріупольської міськради Ксенія Сухова і керівник Центрального відділу поліції Маріуполя Сергій Бичин. Представник Фонду ООН Хайме Надаль по відеозв'язку повідомив, що Маріуполь третє місто в Україні, де реалізується цей фотопроєкт.
Як зазначила фахівець Програми ООН по відновленню і розвитку світу Ольга Цупрікова, за статистикою, майже половина постраждалих не звертається за допомогою і не намагається притягнути гвалтівників до відповідальності. З іншого боку, у нас в країні немає адміністративної та кримінальної відповідальності за домагання.
Керівник Центрального відділу поліції Маріуполя розповів для PR.UA: «У Кримінальному кодексі є ст. 152 «Зґвалтування», ст. 153 «Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом», ст. 154 «Примушування до вступу в статевий зв'язок», ст. 156 «Розбещення неповнолітніх». Тобто тут йдеться про наслідки сексуальних дій. Якщо ж говорити про такі злочини, то в Маріуполі за 2019 рік їх було скоєно 6, у 2020 році - 4. Всі вони розкриті. До того ж у нас є таке поняття, як домашнє насильство. Тут також передбачена адміністративна відповідальність згідно ст. 173 з позначенням 2 - «Домашнє насильство». В рамках Кримінального кодексу це ст. 126 з позначенням 1 - також «Домашнє насильство». Однак якщо ми говоримо про сексуальне домагання, то воно, на жаль, зараз за межею уваги».
Іншими словами, законодавець не розробив закони, що передбачають покарання саме за домагання.
У презентації фотовиставки також брала участь по відеозв'язку і Анастасія Лугова, жахлива історія якої змусила переживати всю Україну. Жінку, яка їхала у потягу разом з маленькою дитиною, побив і намагався згвалтувати невідомий пасажир. Пізніше його затримали та судили. Як зазначила Анастасія, вона до цього випадку ніколи не замислювалася про подібну сторону життя. На її думку, жінкам не можна мовчати, необхідно боротися з таким явищем, як домагання.
Секретар Маріупольської міськради Ксенія Сухова подякувала Анастасії Луговій і зазначила: «За підтримки наших партнерів і соціальних служб ми допомагаємо людям, які стали жертвами насильства. Ми проводимо соціальну і психологічну реабілітацію, але головне наше завдання зробити так, щоб такого явища не було».
Організатори заходу висловили сподівання, що така фотовиставка в Маріуполі допомагає викрити проблему та боротися з насильством в суспільстві.
Прийшов час нашим народним депутатам зробити ще один важливий крок у боротьбі з сексуальним насильством, як це практикується в країнах Європи, - розробити законопроєкти, в яких буде передбачена відповідальність за домагання. Для Маріуполя, зокрема, і України в цілому - це важлива тема.
Ми пропонуємо нашим читачам висловити свою думку з даної теми та поділитися своїми історіями. Про такі ситуації не можна мовчати, про них потрібно говорити, щоб підвищити в суспільстві градус нетерпимості до подібних явищ. Фотовиставка «Небезмежнiсть» в Мультицентрі буде працювати протягом всього місяця.