Наша держава визнає конфлікт на Сході України і тимчасову окупацію АР Крим обставинами, які виключають відповідальність постраждалих без необхідності доводити це в суді. Внутрішньо переміщені особи звільняються від фінансових санкцій за невиконання ними фінансових зобов'язань за отриманими кредитами.
Відповідний проект закону був прийнятий Верховною Радою України 4 лютого в першому читанні і за основу. PR.UA розбирався в подробицях.
Борги переселенців за отриманими кредитами зросли в десятки разів, говориться в пояснювальній записці до законопроекту. Є випадки, коли борги, які виникли в 2014 - 2015 роках в розмірі 9 - 10 тис. гривень, на сьогодні перевищують 350 тис. гривень. Більш того, антитерористична операція, на період якої впроваджувалися обмеження щодо нарахування пені та штрафів, закінчилася навесні 2018 року, а це формально дає підстави банкам-кредиторам вважати відсутніми будь-які обмеження в нарахуваннях.
Законопроектом пропонується обмежити розмір відсотків за користування кредитом або позикою. Загальна сума відсотків за договорами кредиту та договорами позики, боржниками за якими є внутрішньо переміщені особи, не може перевищувати суму відсотків, нарахованих до моменту виконання основного зобов'язання.
Також пропонується заборонити нараховувати для ВПЛ неустойку (штраф, пеню). Не застосовувати індекс інфляції за весь час прострочення, а також відсотки річних від простроченої суми. Кредитори зобов'язані провести перерахунок заборгованості з урахуванням цих вимог.
Крім цього, забороняється без згоди боржника поступка, продаж або інша передача прав вимоги за кредитними договорами та договорами позики на користь інших осіб, в тому числі колекторським компаніям. Виняток робиться лише в разі банкрутства банку і реалізації необхідних процедур Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
У той же час ці правила не поширюються на ВПЛ, кредитори яких доведуть наявність у них станом на 14 квітня 2014 року простроченої оплати основного боргу або відсотків. А також - на ВПЛ, які отримали кредит або позику після 14 квітня 2014 року і не приступили до виконання зобов'язань за договорами до моменту набрання цим законом чинності.
Щоб вступити в силу, прийнятий за основу проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо звільнення внутрішньо переміщених осіб від негативних наслідків невиконання грошових зобов'язань» повинен пройти друге читання, бути підписаний президентом України і офіційно опублікований.