Де ж у Маріуполі продаються новорічні "штучні" сувеніри – виконані з душею та фантазією? На це питання знають відповідь журналісти pr.ua.
Адже напередодні свят прилавки як звичайних магазинів, так і віртуальні інтернет-торгівлі завалюють новорічною атрибутикою. Вибір товарів величезний, але як подарунок для найближчих людей хочеться зробити щось дійсно незвичайне і унікальне. А таких варто шукати не серед товарів серійного виробництва.
З маріупольською енергетикою
У Маріуполі діє чимало творчих об'єднань різного спрямування, а самостійних творчих одиниць – ще більше: художники, вишивальниці, майстри бісероплетіння та фелтингу (валяння з шерсті). Продаж своїх творів для них не є самоціллю, хоча деякі виставляють свої роботи на спеціалізованих сайтах.
Реалізувати через торгові точки – клопітно. Одна з громадських діячок Маріуполя на правах анонімності прокоментувала: щоб виставити на продаж кілька сувенірів, потрібно чимало часу на оформлення різноманітних документів, а це дуже складно для людей, які не пов'язані з цим видом діяльності. Крім того, враховуючи не надто високий попит, рідко який підприємець готовий співпрацювати з тими, хто хоче трохи заробити на своєму хобі.
Читайте на тему. Шоколадні пуанти та мальовничі картини для ласунів: шоколатьє з Маріуполя розкрила секрети професії.
Але "справжні маріупольські сувеніри" – це також внесок до іміджу міста. І на місцевому рівні цей напрямок почали підтримувати: у культурно-туристичному центрі "Вежа" можна купити такі подарунки.
Як повідомила pr.ua адміністратор "Вежі" та екскурсовод Марина Головньова, зараз у продажу є ялинкові кулі із символікою Маріуполя, магніти, авторські брошки у незвичайній техніці. А також мило ручної роботи – якраз у ключі новорічної тематики. Таке мило виготовляють у своїй майстерні маріупольці з інвалідністю, це важливий інструмент для їхньої соціалізації та єдина можливість часткового працевлаштування – не так для заробітку, як для віри в себе.
Подарунок із виставки
Місце, де можна стати власником вишитої картини, незвичайної біжутерії або милої м'якої іграшки - експозиційний зал Центру сучасного мистецтва імені Архипа Куїнджі. У суботу там відкривається велика щорічна виставка у рамках традиційного Всеукраїнського фестивалю народних майстрів HANDMADE EXPO 2022 – Різдвяна виставка – ярмарок авторських сувенірів.
Як прокоментувала директор центру Ірина Волкова, на таких виставках з року в рік представлені сотні робіт у різних техніках – як традиційних, так і змішаних, авторських. Минулого року HANDMADE EXPO побив рекорд за кількістю учасників – близько 150 людей. Це люди різного віку та професій, деякі з них вперше публічно представляють свої роботи.
Живопис та графіка, скульптури, вишивки, клаптикове шиття, іграшки, об'ємні композиції – напрями творчості та тематика не обмежуються. Але деякі майстри, передбачаючи попит саме на новорічну тему, заздалегідь створюють звірятко – символи наступного року. Нагадаємо, 2022 року це буде тигр.
Одна з учасниць виставки – маріупольчанка Тетяна Чебанова, майстер народної творчості зі стажем. Її "візитка" – вироби з морських черепашок.
"Де, як не в морському місті використати цей природний матеріал, – каже аматор. – Спеціально до нового року я нічого не готувала, залишилася вірною своїй улюбленій темі – композиції з квітами, птахами".
За словами Тетяни, цієї осені вона вже представляла свої роботи на виставці-ярмарку в рамках святкування дня літньої людини, і тоді охочі придбати сувенір були.
"Я не особливо "дружу" з комп'ютером та інтернетом, тому лише на таких заходах і можу продавати свої сувеніри", - наголосила вона.
Ті ж автори, які "на ти" із соціальними мережами, використовують ці можливості, листуючись безпосередньо з потенційними покупцями.
Можна замовити сувенір через спеціалізовану всеукраїнську інтернет-платформу. Вибір там великий, розбіг цін – від кількох десятків гривень до кількох тисяч за один виріб.
Дешевше – авторське мило, м'які іграшки. Найдорожче – авторські ляльки, новорічні інтер'єрні композиції: одна може коштувати близько півтори тисячі гривень.
Можна купити набір сніжинок ручної роботи або шикарне кольє. А можна, надихнувшись прикладами, спробувати самому зібрати різдвяний вінок або оформити листівку в техніці квілінгу. Як подарунок, може, такий експеримент і не підійде, але позитивні емоції в процесі творчості забезпечені.