Влітку в Україні спостерігався спад захворюваності на COVID-19. Проте в останні тижні виявляється тенденція до збільшення кількості хворих на коронавірусну інфекцію.
Зокрема, на Донеччині ситуація розвивається за негативним сценарієм. Лише за два останні дні в регіоні виявили понад 170 нових підтверджених випадків коронавірусу, тоді як за минулі вихідні цей показник зупинився на цифрі 40. До того ж у Донецькій області спостерігається перевищення норми за кількістю позитивних тестів серед загальної кількості досліджень: 4,4% при максимально допустимих 4%.
PR.UA проаналізував нинішню ситуацію та спрогнозував, чи очікувати дончанам восени на черговий локдаун.
Що буде, якщо Україна «пожовтіє» восени?
Наразі на Донеччині, як і по всій Україні, подовжено адаптивний карантин до 1 жовтня. Тобто в залежності від епідситуації регіони діляться на кольорові зони та отримують ті чи інші карантинні обмеження. Наразі вся країна «зелена», проте не виключається можливість переходу всіх областей в «жовту» зону за кілька днів у разі різкого зростання захворюваності, перевищення коефіцієнту позитивних тестів чи падіння кількості тестувань нижче допустимого рівня. Також Україна одночасно «пожовтіє», якщо хоча б один регіон перейде у «червону» зону.
У такому разі, окрім буденного масочного режиму та дотримання соціальної дистанції, введуть додаткові обмеження. Зокрема, кінотеатри, театри працюватимуть лише при максимальній заповнюваності в 50%, масові заходи проводитимуть із розрахунку 1 людина на 4 квадратних метри приміщення, до спортзалів пускатимуть із розрахунку 1 людина на 10 кв. м.
Щодо обмежень «помаранчевої» зони, до якої можуть віднести певні регіони, то окрім вищезазначених пунктів, додаємо заборону роботи освітніх установ (крім дитсадків та початкових класів шкіл) та закладів культури, проведення масових заходів. Також тимчасово закриють ТРЦ, непродовольчі ринки та магазини, розважальні заклади та ресторани (крім доставлення та виносу готових страв).
Останній - «червоний» рівень епідбезпеки - локдаун на регіональному рівні. Працюють лише АЗС, аптеки, продуктові магазини та банки. Такий сценарій розгортається, якщо завантаженість ліжок у лікарнях регіону перевищить 65% чи рівень госпіталізації за тиждень зросте більше ніж на 50%.
Зважаючи на невтішну тенденцію до зростання захворюваності в Донецькій області, можемо припустити, що вона – один із перших претендентів до виходу із «зеленої» зони. Тому слід бути готовими до введення «жовтих» обмежень у кращому випадку. Якщо ж регіон «почервоніє», це автоматично переведе всю Україну в «жовту» зону.
Загальнонаціональний локдаун: бути чи не бути
Плітки та «страшилки» щодо того, що Україну знову «закриють», поширюються соцмережами вже не один тиждень. Проте за словами головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, наразі вводити локдаун по всій країні не планують. А ось відправити на повний карантин окрему область можуть, якщо за COVID-показниками вона матиме ознаки «червоної» зони. Медики прогнозують новий спалах коронавірусної інфекції на кінець осені – початок зими.
До речі, можливий локдаун осіннього сезону буде мати відмінності від попередніх, що пов’язують з вакцинальною кампанією. Так, щеплені громадяни можуть отримати «бонуси» від держави. Наприклад, підприємства, на яких вакциновано хоча б 80% співробітників, ймовірно, зможуть працювати навіть під час жорсткого карантину.
Також обговорюються варіанти інших послаблень для вакцинованих. Наприклад, люди з COVID-паспортами зможуть відвідувати ресторани чи ТРЦ, заклади культури. Такі ж можливості отримають ті, хто матиме негативний результат тесту на коронавірусну інфекцію.
Щодо «дистанційки» в школах у «жовтих», «помаранчевих» чи «червоних» зонах, то тут також очікуються нововведення. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко вважає доцільним продовжувати освітній процес в очній формі, але лише за умови, коли вакциновано більше ніж 80% від педагогічного складу.
Однак наразі темпи вакцинації серед педагогів Донеччини, на жаль, недостатні, щоб серйозно розглядати такий сценарій. Зокрема, в Маріуполі прищеплено менш як 40% вчителів. Відповідно, якщо найближчим часом Донецька область залишить «зелену» зону, то дітлахам, ймовірно, знову доведеться навчатися в онлайн-форматі.
Зазначимо, що нову хвилю коронавірусної інфекції українські експерти пов’язують із появою штаму «Дельта». Він характеризується найважчим перебігом захворювання, небезпечними ускладненнями та вищою в п’ять разів смертністю.
Світлини з відкритих джерел