Цього року Україна знов перейде на літній час разом з країнами Європейського Союзу.
Зазвичай, в останню неділю березня стрілки годинника переводять на 60 хвилин вперед. У 2022 році цей день припадає на 27 березня, повідомляє pr.ua.
Традиція чи пережиток минулого?
В Європі така традиція з'явилася після Першої світової війни. Тоді це було способом економити електроенергію. Улітку переведення годинника давало можливість довше користуватися денним світлом. А коли у 70-х почалася газова криза, цей процес отримав ще більшу актуальність. Хоча, за даними вчених, такий перехід може негативно сказатися на біологічних ритмах людини. Також у світі давно з'явилися альтернативні джерела енергії.
Деякі країни ніколи не переводили годинник. У світі - 239 країн. З них літній час використовують 78, тобто лише 32,6% від загальної кількості.
В Україні традиція діє понад 20 років. У 1996 Кабмін прийняв відповідну постанову "Про порядок обчислення часу на території України". Відтоді й почалися суперечки щодо переведення годинників на зимовий та літній час.
Скасувати не можна залишити
Минулого року спікер парламенту Руслан Стефанчук запропонував відмовитися від літнього часу. Голосування мало пройти вже після переведення стрілки годинника вперед. Тому, на погляд парламентаря, це не мало сенсу.
"Тому що ідеологія, яка закладалася в цей документ, - зберегти природний для України час +2, а це зимовий час. Тому, я думаю, що після того, як Україна перейде на зимовий час, ця дискусія повинна бути знову піднята", - зазначив Стефанчук на своєму брифінгу минулого року.
Тоді за законопроєкт у другому читанні проголосували лише 212 народних обранців. Тож поки рішення незмінне.
Слід додати, що в ЄС також тривають дискусії з цього приводу. Вирішити питання планують до 2026 року і, за словами спікера українського парламенту, у нас скасування літнього часу обговорюватимуть повторно, згідно з рішенням Європейського союзу.