У Сартанській територіальній громаді розпочали роботу четверо українських «шерифів».
Вони вирішують завдання охорони громадського порядку у 18 селах ТГ, розташованих поблизу Маріуполя.
Знайомство з населенням та допомога
Завдання в офіцерів поліції найрізноманітніші – боротьба з незаконними вирубками дерев, залагодження сімейних та сусідських конфліктів, турбота про дітей у неблагополучних сім'ях, контроль за дотриманням правил дорожнього руху та за виконанням санітарних норм «червоної» зони епідбезпеки з коронавірусу. Список – великий.
«Ми працюємо вже тиждень, – розповів журналісту pr.ua поліційний офіцер громади Леонід Ксеніта, який пропрацював у Кальміуському відділенні поліції понад 20 років. – Знайомимось із жителями сіл Сартанської територіальної громади. А це 18 населених пунктів – Сартана, Гнутове, Талаківка, Чермалик, Орлівське, Калинівка та інші. Об'їжджаємо їх усі. Люди охоче спілкуються та розповідають про проблеми, які сподіваються вирішити з нашою допомогою».
У кожному із сіл для своїх поліціянтів виділили приміщення - десь у клубі, десь у сільраді. Основний офіс знаходиться в Сартані у провулку Клубний, три – у приміщенні колишньої станції поліції. Але застати там «шерифів» складно – вони перебувають на виїзді. Зв'язатися з ними може будь-який мешканець громади у різний час доби за телефонами:
- Георгій Куркчи 0681255686;
- Олександр Черніга 0963842575;
- Леонід Ксеніта 0676889499;
- Олександр Куркчи 0679911437.
Як зазначив Леонід Ксеніта, вони працюють за графіком 24/7, тобто у них ненормований робочий день і виїхати вони можуть у разі потреби на виклик мешканців із сіл у будь-який час доби.
Жорсткий відбір із застосуванням поліграфа
Нагадаємо, що проєкт зі створення офіцерів громади Національна поліція почала реалізовувати з 2019 року.
Офіцери звітують про свою діяльність лише перед громадою і мають широке коло повноважень. Відбирали кандидатів з-поміж співробітників поліції понад пів року за суворими критеріями.
«Ми заповнювали анкету, проходили співбесіду з різними фахівцями у Головному управлінні поліції у Донецькій області, - розповів Леонід Ксеніта. – Також співбесіда відбулася і з представниками громади. Складали тест на поліграфі».
Потім, за його словами, всі кандидати, які пройшли відбір, два з половиною місяці навчалися у Харкові, де викладали фахівці з Америки та українські офіцери громади, які вже набули досвіду роботи на цій посаді.
Про жорсткість відбору говорить те, що з «шерифів», які подали заяву в кандидати на посаду, відсіялося більш ніж половина.
Техніка та фінансування
Автомобілями поліціянтів забезпечує Національна поліція. Наразі для офіцерів Сартанської ТГ мають прийти дві машини, до кінця року ще дві.
«Я живу в Маріуполі та за інструкцією можу залишати свою машину біля будинку. У разі виклику одразу виїжджаю на ній на місце», - пояснив Леонід Ксеніта.
Зарплату офіцерам також сплачує Національна поліція. А ось забезпечення бензином для авто взяли на себе і обласний главк, і громада – у співвідношенні 50 на 50. Також громада виділяє кошти на оргтехніку та все необхідне для прийому громадян та роботи з ними.
«Утримання службових автомобілів, комунальні платежі за будівлю, де вони працюють, здійснюється коштом громади, – розповів pr.ua керівник Сартанської військово-цивільної адміністрації Олександр Куркчи. – До кінця цього року на ці цілі піде 77 тисяч гривень, наступного року планується виділити близько 500 тисяч гривень».
Він додав, що у зв'язку з тим, що Сартанська ТГ знаходиться поблизу лінії розмежування, поліціянти мають важливе завдання – забезпечити безпеку мешканців.
За його словами, офіцери вже працюють у тісному контакті з населенням та нещодавно створеним громадським формуванням «Сартанською вартою».
Є надія, що спільними зусиллями на території громади вдасться припинити діяльність «чорних» лісорубів, які останніми роками практично повністю знищили цілі лісосмуги. А також більш ефективно вестиметься боротьба з мисливцями-браконьєрами, це не кажучи вже про інші питання щодо забезпечення громадської безпеки.
Нагадаємо, що поліційні офіцери громади почнуть працювати ще у чотирьох селищах Маріупольського району.