На металургійному комбінаті "Азовсталь" виконують взяті на себе зобов'язання щодо екологічної модернізації виробничих потужностей.
Про це під час спілкування з журналістами розповіла начальник відділу охорони навколишнього природного середовища металургійного комбінату "Азовсталь" Групи Метінвест Лілія Будревич.
"Меткомбінат орієнтується на європейські стандарти. Спрямовуємо максимум зусиль на те, щоб покращити виробництво та промислову екологію, - наголосила Лілія Будревич. - Щороку крок за кроком виконується цілий комплекс заходів".
За словами експерта, четверта та третя доменні печі МК "Азовсталь" після капітального ремонту працюють на високоефективному газопилоочисному устаткуванні. Охолодження печей переведено на замкнутий цикл водопостачання, при якому не використовується морська вода. Завершується демонтаж зупинених раніше доменних печей №5 та №6.
Масштабні проєкти екомодернізації реалізуються й у конвертерному виробництві "Азовсталі".
Начальник відділу охорони навколишнього середовища меткомбінату розповіла:
"Цього року в конвертерному цеху стартував наймасштабніший екологічний проєкт – реконструкція газоочищення конвертерів №1 та №2. Він передбачає перехід роботи газоочисного обладнання сталеплавильних агрегатів із мокрої системи на суху. Це важливе нововведення – і наше підприємство перше виконує таку заміну в конвертерному відділенні, що вже існує. Для реалізації проєкту вже отримано всі необхідні документи.
З березня в конвертерному цеху МК "Азовсталь" розпочалися роботи – пройшов відновлювальний ремонт пароперетворювача №2, виконано перенесення естакади енергоносіїв, ведуться роботи на енергоблоці, який забезпечуватиме спеціально підготовленою водою систему охолодження газоочищення. Також закладається шлак під фундамент електрофільтра конвертера №1 та рукавного фільтра установки неорганізованих викидів. Закладаються фундаменти під опори газоходів, завершується постачання помпового обладнання, триває тестування теплообмінного обладнання та сепараторів перед відправленням на комбінат.
Окрім цього, йде реконструкція відділення сипких та феросплавів. Замість аспіраційних установок встановлюють локальні фільтри в місцях навантаження та пересипання сировини. Вже 145 фільтрів встановлено, у підсумку до кінця року встановлять 166 локальних фільтрів.