У Маріуполі та його околицях можна зустріти близько 250 видів птахів. Про це для PR.UA розповіла завідувачка відділом природи Маріупольського краєзнавчого музею Ольга Шакула. За її словами, поруч з нами живуть пернаті різних зон проживання - степові, лісові, водоплавні. Тут і знайомі нам дятли, сойки і граки, водні чаплі і крижні, а також більш рідкісні вівсянки, зеленушки, очеретянки, чечітки... Всіх можна згадати хіба що в науковій доповіді.
Серед пташиного сімейства виділяються червонокнижні пернаті: рожевий шпак, білоголовий сич, жовта чапля. У природі їх можуть побачити хіба що щасливчики.
«Наприклад, рожевий шпак дуже красивий, він має незвичайний відтінок пір'я. Зустріти його практично неможливо. Найчастіше його бачать на заповідних територіях, наприклад, на Кам'яних могилах», - розповідає Ольга Шакула.
В основному птахи гніздяться там, де немає скупчень людей, промисловості, де вони не відчувають занепокоєння.
Світлина Аліни Комарової
«Щоб створити сприятливі умови для пернатих, був створений національний природний парк «Меотида», він охоплює Криву, Білосарайську Коси, Юріївку, - ділиться завідувачка відділом природи. - Найбільша кількість птахів скупчується на косах - на Білосарайській, наприклад, є ландшафтний заказник, який створили для того, щоб там селилися пернаті».
Там гніздяться близько ста видів птахів, багато утворюють колонії до 30 000 особин! Такі місця називають пташиними базарами.
Ольга Шакула радить: тим, хто цікавиться природою і хоче поспостерігати за птахами, доведеться рано прокинутися. Найкраще це робити на світанку, коли вони прокидаються після ночі. «Заховайтеся і спостерігайте, візьміть з собою бінокль, фотоапарат, - рекомендує фахівець. - Днем це робити марно, можна побачити когось хіба що випадково».
Світлина Аліни Комарової
Перш ніж вирушати в дорогу, потрібно знати куди йти. Не прогадаєте, якщо приїдете в Кальміуський район, на річку Кальчик. Там, в очеретах біля води, багато качок, чапель, нирків. А з недавніх пір можна зустріти фазанів - нових мешканців цих місць!
«Раніше в містах їх побачити не можна було, - згадує Ольга Шакула. - А тепер полювання на фазанів заборонено, вони створили гніздування і прекрасно живуть уздовж річок. Коли їдеш з Лівого берега в місто, то добре видно, як вони бігають, ховаються в очеретах».
На морі ви і самі знаєте, на кого дивитися. Сюди приходите в гості до чайок. А ще - пам'ятаєте випадок, коли маріупольці милувалися на пляжі пеліканом? Це не обов'язково житель Парку дикої природи. Такі птахи у нас зустрічаються.
«Ймовірно, тут є для них корм, тому вони сюди прилетіли. Також можна побачити і лебедів», - каже музейний співробітник.
У парках часто можна побачити сойку. Це красивий птах - грудка у нього блакитна з чорними смугами, як матроска. Вони шукають жолуді, тому часто літають поблизу дубів. Є в нашому регіоні і степові види птахів - хижі орли і боривітри, сичі, синиці, чижі, коноплянки. Боривітри зустрічаються на Косі, орли - в береговій зоні, там, де є лимани. У Маріуполі це Зелений острів, до військових подій - селище Широкине.
Загадкові мудрі сови - типові мешканці лісу. Але часто їх можна зустріти в парках, лісосмугах, які знаходяться на околиці міста.
«Вони там, де є дерева, - каже начальник відділу природи. - Наприклад, біля ПортCity, раніше їх було багато і на Лівому березі».
Є птахи, які займають обриви і яри, до них відносяться, наприклад, ластівки. У місті вони часто гніздяться під дахами будинків. Руйнувати їх гнізда не можна - це маленькі, але дуже корисні птахи. Їх улюблені ласощі - комарі та мошки. Подумайте самі, ластівкам - обід, а вам літо без укусів.
Часом птахи можуть летіти з насиджених місць. Наприклад, коли в мікрорайоні «Східному» стали чутні обстріли, велика кількість птахів звідти відкочувала.
«Я живу на дев'ятому поверсі, і раніше щороку спостерігала картину, як ластівки сідають на дроти між будинками і навчаються літати. Поруч знаходилося близько 2500 птахів. Тепер їх тут немає», - згадує Ольга Шакула.
Здається, що найбільше в нашому місті голубів. Це й не дивно - свого часу їх було модно розводити в голубниках, в парках і на площах їх щиро підгодовують зерном. Залітають вони і в житлові квартали. Якщо хочете зробити добру справу, краще годуйте цих птахів у дворі. Якщо дізнаються про вікно, з якого сиплеться корм, будуть навідуватися часто і покличуть інших. У підсумку ваш балкон або лоджія перетворяться в голубине гніздо, де постійно воркують птиці.
У холодну пору року нам часто хочеться підгодувати птахів. Їм важко знайти собі прожиток, коли навколо сніг, а комахи з'являться нескоро. Чим харчуються пернаті? Чаплі - рибою і жабами, чайки - крабами, рибою, сараною. Цих морських мешканців ще називають санітарами - вони можуть харчуватися падаллю. Крижні їдять насіння, просо, пшеницю, сороки - плоди, ворони - всеїдні.
Світлина Аліни Комарової
Якщо хочете взяти на пляж або в парк кусень хліба, задумайтеся: це не найкорисніша їжа для птахів.
«Великої шкоди від нього не буде, але краще покласти в кишеню просо, сирі насіння і гречку, також багато птахів їдять насіння, сушені ягідки», - ділиться Ольга Шакула.
Небайдужі люди встановлюють для птахів будиночки, годівниці. У мережі є безліч видів побудови квартир для пернатих. Головне - розуміти, що для кожного птаха вони різні. Є шпаківні, синичник, будиночки для голубів.
«Кріпите їх на деревах, бажано вище, отвори в залежності від виду птиці повинні бути різних форм і розмірів. Також важливо враховувати, що мати приносить пташенятам комах, і не може відразу залетіти в отвір. Їй потрібно облаштувати планочку, куди вона сяде і звідти буде годувати потомство», - розповідає експерт.
Часто жалісливі жителі підбирають і приносять додому хворих птахів, пернатих зі зламаним крилом. Робити це потрібно, але дуже акуратно. «Птахів, а особливо голубів чіпати не можна, вони переносять пташиний грип, безліч інших інфекцій. Ні в якому разі не торкайтеся до мертвих пернатих. Якщо бачите, що вони потребують допомоги, то надіньте рукавички, посадіть птицю в пакетик і віднесіть до ветеринара», - радить Ольга.
У багатьох з нас прихід справжньої весни асоціюється з прильотом птахів. Але чіткого часу, коли пернаті повертаються з відпустки, немає. Якщо холодна погода затримається, відстрочиться і приліт птахів.
«В різні роки ця подія відбувається в різний час, - розповідає Ольга Шакула. - Качки і гуси летять додому в кінці лютого – на початку березня, граки і шпаки в кінці березня – на початку квітня. Останніми прилітають і першими відлітають зозулі - вони можуть це собі дозволити, їм не потрібно будувати гнізда і вирощувати потомство».
Як птиці дізнаються, коли на Батьківщині потеплішає? Орієнтуються по різних факторах, наприклад, по теплому вітру.
Той, хто хоч раз уважно спостерігав за поведінкою птахів, знає, яке це захоплююче заняття. У казках і мультфільмах прізвиська їм давали неспроста - сороки дійсно злодійки, зозулі - ті ще матері. Знаєте, як її пташеня поводиться в прийомній сім'ї?
«Він сидить зі своїми названими братами і сестрами, потім виростає більше їх і викидає їх з гнізда. Вони гинуть. А зозуленя виростає в чотири рази більше батьків, а ті до останнього за ним доглядають і приносять комах в дзьобі», - розповідає завідувачка відділу природи.
Сойки, сороки, ворони можуть наслідувати інших тварин. Гавкнув голосно у дворі собака, і вони повторюють - перекривлюють. Сороки люблять все блискуче і носять собі в гніздо. Ворони - дуже розумні птахи. Іноді їх можна застати за грою.
«Вони скочуються з дахів, кидають один в одного і людям на голову горіхи, - усміхається Ольга. - Іноді дивишся на них, і здається, що ось-ось вони щось скажуть».
А ще поведінка птахів часто говорить про погоду. Ходить звичайний непоказний горобчик, а перед холодами напузирюється, покривається кулькою пір'я. Сто таких «кульок» щільно обліплюють одне дерево або кущ. Якщо побачите таку картину, знайте: скоро похолоднішає.
Світлина Аліни Комарової
14 липня 2022
25 березня 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден