За більше ніж півтори роки пандемії у соціальних мережах поширюється багато чуток і пліток про коронавірус, які не відповідають дійсності.
Якщо на початку пандемії у соціальних мережах ми читали фейки про те, що вірусу взагалі не існує, вакцинація – спроба вживить чип, а лікувати захворювання можна теплою водою з содою чи дихальною гімнастикою, то зараз дезінформатори вдаються до більш складних маніпуляцій інформацією.
Велика кількість міфів навколо корона вірусу зумовлена тим, що це відносно нове і недостатньо досліджене захворювання, яке може призвести до важких наслідків. До того ж сучасні технології сприяють активному та швидкому поширенню спотвореною або перекрученої інформації про хворобу. Як же користувачам мереж не попасти на гачок маніпуляцій та не стати жертвою фейків?
Pr.ua з посиланням на сайт Міністерства охорони здоров'я зібрав найпоширеніші міфи навколо коронавірусу та вакцинації від хвороби.
МІФ №1: Коронавірус – не захворювання, а наслідок отруєння фосгеном
Користувачі мережі поширюють інформацію про те, що COVID-19 є ні чим іншим, як отруєнням фосгеном.
"Втрата нюху, смаку та набряк легень – модна хвороба? Ні, фосген!" – пишуть в мережі.
Дезінформатори також повідомляють, що фосген - органічна хімічна сполука карбоніл дихлорид, яка при кімнатній температурі є дуже отруйною, нібито розпорошують з літаків.
ФАКТ: Доведено, що COVID-19 – це інфекційне захворювання, спричинене вірусом SARS-CoV-2. Список симптомів коронавірусної хвороби значно відрізняється від симптомів отруєння фосгеном. Найбільш поширені симптоми корона вірусу – це підвищення температури тіла, сухий кашель, стомлюваність, а також біль у м’язах і суглобах, діарея; головний біль, втрата смаку чи нюху, ускладнене дихання чи задишка. Також точно відомо, що вірусний збудник передається в основному при кашлі та чханні інфікованої людини з краплями слини або виділеннями з носа. Інфікування людини вірусом підтверджується лабораторними тестами, такими як ПЛР, тест на антиген або на антитіла. Методи лікування COVID-19 також доводять, що коронавірус є вірусним захворюванням, а не отруєнням хімічною речовиною.
МІФ №2: Набутий імунітет – краще, ніж вакцинація від коронавірусу
У мережі поширюється думка, що людині краще перехворіти, ніж вакцинуватися. У таких повідомленнях цитують доктора медичних наук, професора, академіка Російської академії природничих наук Олександра Редька.
ФАКТ: У коментарі StopFake Олена Лівінська, кандидатка біологічних наук, наукова співробітниця Інституту мікробіології та вірусології імені Данила Заболотного Національної академії наук України пояснила, що без сучасної медицини, включаючи вакцинацію, людина жила б набагато коротше.
Якщо говорити про COVID-19, продовжує Лівінська, то у вакцинованої людини сильніший імунітет, ніж у людини, яка перехворіла.
«Недавно на сайті CDC було опубліковано наукове дослідження, яке показало, що після перенесеного ковіду в людей у п'ять разів частіше реєструється повторна коронавірусна інфекція, ніж після вакцинації. Чому так? Бо кожна хвороба – це виснаження, в тому числі ресурсів імунної системи», – розповіла Лівінська.
А в Центрі громадського здоров’я МОЗ України додали, що отримати «набутий імунітет» вдасться не всім, оскільки не всі можуть подолати COVID-19.
МІФ №3: У Хорватії заборонили вакцинацію від COVID-19
Користувачі соціальних мереж розповідають про те, що в Хорватії нібито заборонили вакцинуватися від коронавірусу. У постах посилаються на президента країни Зорана Мілановича, який "викрив брехню та поширення паніки COVID" і "заявив, що хорвати достатньо вакциновані".
ФАКТ: Вакцинація проти COVID-19 у Хорватії триває. Згідно з останніми даними на 11 листопада, 1,99 млн хорватів отримали хоча б одну дозу вакцини, що становить 47,7% від усього населення. Президент Хорватії Зоран Міланович не говорив ні про заборону, ні про припинення вакцинації, а його цитату було вирвано з контексту.
Йдеться про заяву Зорана Мілановича під час спілкування із журналістами 10 вересня 2021 року. Місцеві хорватські ЗМІ цитували слова політика про кампанію з вакцинації у країні, при цьому він не говорив про заборону чи припинення вакцинації проти COVID. Відео його брифінгу також доступне в YouTube. Так, про пандемію він сказав, що неможливо повністю викорінити COVID-9, але потрібно робити щеплення, користуючись досягненнями науки.
МІФ №4: В Україні запроваджують обов’язкові браслети з мітками для вакцинованих
Розповсюджують маніпулятивне відео про те, що український уряд нібито «без рішення суду» запроваджує «обов’язкове» носіння браслетів «з мітками на руці». Усіх, хто не має браслета – стверджується у відео – «припинять пускати» до громадських місць.
ФАКТ: Автор відео спотворив суть цитати міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка про роботу гірськолижних курортів у період новорічних свят. П'ятого листопада під час спілкування з журналістами Ляшко повідомив, що з огляду на епідеміологічну ситуацію та карантин у країні під час святкових днів курорти працюватимуть лише для людей, повністю вакцинованих проти COVID-19. Це обмеження стосуватиметься готелів при курортах, підіймачів та канатних доріг, повідомив міністр охорони здоров’я. Готель зможе видавати такий браслет зі своєю назвою, він і замінить сертифікат. Саме такі браслети потрібні, аби людина не показувала постійно персоналу оригінал сертифіката. Це звичайна практика, яка поширена, наприклад, в турецьких чи єгипетських готелях “все включено”, для того, щоб ідентифікувати власних гостей.
МІФ №5: У вакцини Johnson & Johnson виявлено новий побічний ефект
Деякі сайти новин поширили інформацію про те, що у вакцини Janssen виробництва Johnson & Johnson було виявлено новий побічний ефект. Йдеться про рідкісний тип запалення хребта, яке в Європі нібито порекомендували додати до переліку офіційних побічних реакцій на вакцину. Як джерело такої інформації вказується агентство Reuters.
ФАКТ: Новина, на яку посилаються ЗМІ, була опублікована помилково, Reuters зняв її з сайту. Поперечний мієліт - запалення частин спинного мозку на цей час не було додано до списку можливих побічних ефектів вакцини Janssen. Всесвітня організація охорони здоров’я також не вказує поперечний мієліт як можливий побічний ефект від вакцини проти COVID-19 Janssen.