Сьогодні, 18 березня, виповнюється рівно рік, як в Маріуполі зареєстрували перший лабораторно підтверджений випадок коронавірусу.
Посилений весняний карантин, закриті магазини, робота та онлайн-навчання, бум продажів медичних масок, рукавичок і антисептиків, тотальна закупівля продуктів про запас, неможливість дістатися на роботу громадським транспортом, обробка вулиць комунальниками в обмундируванні, заборона на обійми та вітання за руку - все це створювало в місті чи не апокаліптичну картинку.
Події у світі та країні породили жарти про «удаленку», самоізоляцію, «багаторазову» маску, можливість бути невпізнаним небажаними знайомими в засобах індивідуального захисту, складності перебувати під одним дахом всією сім'єю і «ось уже рік, як триває двотижневий карантин». Як це було в Маріуполі, чи виявилося місто готовим до пандемії і наскільки змінилося життя городян з моменту, коли COVID-19 виявився поруч, розповість PR.UA.
Перший хворий. І всі інші
Саме вечір 18 березня 2020 року стало для міста точкою неповернення. Озвучена міськими медиками інформація про перший підтверджений випадок коронавірусу змусила жителів задуматися і напружитися. Перед очима багатьох були жахливі кадри китайського Уханя.
«Станом на 18 березня в Маріуполі було п'ять людей з підозрою на коронавірус. Відібраний матеріал був відправлений до київської лабораторії. Сьогодні в районі 22:00 отримані результати - в однієї людини виявлено вірусну інфекцію COVID-19. У чотирьох жителів міста вірус не підтвердився», - повідомляла тоді прес-служба міської ради.
Хворим виявився 52-річний маріуполець, який до цього побував в Єгипті. Медичні працівники запевняли, що пацієнт під наглядом лікарів, його стан в межах норми, а медичні установи готові лікувати пацієнтів з таким діагнозом і забезпечені необхідним обладнанням та медикаментами.
І дійсно, перебіг хвороби найпершого в Маріуполі ковідного хворого мав благополучний результат. Поступово в оточенні кожного стали з'являтися люди, хворі новою заморською недугою, коло стало звужуватися і сьогодні коронавірус побував чи не в кожній хаті. Про свої випадки зараження стали повідомляти офіційні особи міста і країни. Статистика свідчить, що з початку пандемії ковідом перехворіли 19 187 маріупольців. На цю цифру доводиться лише 322 летальних випадки. Але це - лише офіційна інформація...
Хроніка карантинних днів
17 березня 2020-го - в Україні офіційно діє карантин. Первинною датою його закінчення повинно було стати 3 квітня. До цього моменту в Маріуполі вже створена протиепідемічна комісія, готові спеціальні боксові відділення в ГБ №4 та ЛШМД. Медзаклади забезпечені апаратами ШВЛ і засобами захисту для медичних працівників. У місті також дезінфікують під'їзди, ліфти, вулиці.
З 18 березня 2020-го - закриті всі фронт-офіси та абонентські ділянки на комунальних підприємствах. Для жителів забезпечена можливість комунікації по телефону і електронні сервіси.
19 березня 2020-го - для лікарень закуплені перші п'ять тисяч експрес-тестів по діагностиці коронавірусу та очікується запуск першого аналізатора, що ідентифікує вірус. У лікарнях є 80 апаратів ШВЛ і кисневі концентрати.
20 березня 2020-го - в Україні зупинено транспортне сполучення, міста стали «закритими».
21 березня 2020-го - по Маріуполю почали їздити автомобілі ДСНС з гучномовцем, що оповіщали про необхідність залишатися вдома під час карантину. У Донецькій області оголошено надзвичайну ситуацію.
22 березня 2020-го - призупинено пропуск громадян через лінію розмежування на КПВВ.
7 квітня 2020-го - Фонд Ріната Ахметова закупив для Маріуполя експрес-тести на визначення COVID-19.
9 квітня 2020-го - муніципальний транспорт працює в режимі спецперевезення на підприємства, які підтримують інфраструктуру міста.
10 квітня 2020-го - Фонд Вадима Новинського подарував місту ПЛР-лабораторію для якнайшвидшої діагностики коронавірусу.
13 квітня 2020-го - зроблений перший тест в міський ПЛР-лабораторії.
14 квітня 2020-го - в лікарні Маріуполя надійшли спеціальні біобокси для транспортування коронавірусних хворих.
29 квітня 2020-го - лікарні Маріуполя готові прийняти до 1000 пацієнтів з COVID-19.
3 травня 2020-го - в маріупольській лікарні зареєстрована перша смерть від коронавірусу.
3 червня 2020-го - з'явилася послуга платного ПЛР-тесту на коронавірус в приватній клініці Маріуполя.
3 серпня 2020-го - Україна поділена на «червоні», «жовті», «помаранчеві» і «зелені» зони в залежності від епідемічної ситуації.
19 жовтня 2020-го - до Маріуполя привезли ще одну ПЛР-лабораторію для більшої кількості тестів.
21 жовтня 2020-го - Маріуполь готується до другої хвилі COVID-19: в лікарнях обладнають додаткові кисневі точки, а центри первинної медико-санітарної допомоги закуповують пульсоксиметри.
З 14 до 30 листопада 2020 року - в Україні діє «режим вихідного дня».
З 8 по 24 січня 2021 року маріупольці жили в режимі локдауну: в країні діяло обмеження на торгівлю, були закриті ТРЦ, не проводилися культурні, масові та спортивні заходи.
15 лютого 2021 року - у Маріуполі закрили ургентне відділення для пацієнтів, які поступають з пневмоніями і COVID-19. В місті скорочується кількість госпіталізацій хворих на пневмонії і з передбачуваним діагнозом «коронавірус».
2 березня 2021 року - до Маріуполя надійшла перша партія вакцини AstraZeneca (Covishield) від COVID-19 в кількості 500 доз.
«Двотижнева» невідомість затягнулася
Але одним з найскладніших моментів, з яким довелося зіткнутися маріупольцям - це карантин. Той самий, двотижневий, що так і не закінчився. Для багатьох підприємців неможливість працювати кілька тижнів означало чи не фінансовий крах. Багато з них шукали лазівки в постановах Кабміну, що дозволяють тій чи іншій точці працювати в той складний час. У багатьох на вустах були порівняння з 90-ми минулого століття.
Досить скоро виробилися деякі лайфхаки серед магазинчиків. Так, наприклад, купити запчастини можна було по дзвінку і поспілкувавшись з продавцем у дворі, а не біля парадного входу. Були в цій історії і мирні мітинги представників малого бізнесу в центрі міста. Жорсткі обмеження банально позбавляли маріупольців засобів до існування. А разової доплати пенсіонерам в розмірі однієї тисячі гривень рік тому навряд чи вистачало на те, щоб покрити витрати. Ціни в напівпорожніх супермаркетах з розмітками в 1,5-2 метри росли як гриби.
За словами продавця сервісного центру Олександра, багато городян в той час віддали перевагу більш важливим покупкам.
«В сервіс стали носити набагато менше техніки, люди прямо говорили, що ремонту поки віддають перевагу більш нагальні потреби. Плюс до всього, навесні ми працювали в закритому режимі, двері відкривали по дзвінку, приймали техніку на вулиці, не пускаючи людей всередину. Або, якщо вони хотіли щось купити, то дзвонили і питали, а ми виносили їм потрібний товар. Це ще більше знизило кількість покупців, адже багато людей не дзвонили, а просто розверталися і йшли, бачачи зачинені двері. З огляду на те, що місце у нашої точки було і до цього не саме прохідне, в період жорсткого карантину ситуація стала зовсім гнітючою. Ми ледве витягали зарплату до того рівня, який в нашій країні вважається мінімальним», - ділиться з PR.UA маріуполець.
Через кілька місяців чоловікові довелося змінити рід діяльності. Адже існувати на умовну «мінімалку» навряд чи можливо.
Як повідомляв «Приазовський робочий» 24 квітня 2020 року, за станом на 15 квітня в Маріуполі зареєстровано 3 550 безробітних.
«Для порівняння: у 2019 році нараховувалося 2 240. В основному місця втратили працівники торгівлі, громадського харчування, люди, які надають транспортні, будівельні послуги та інші».
В цілому, з початку карантину статус безробітного отримали 7,5 тисяч маріупольців.
Сьогодні коронавірус залишається непереможеним захворюванням. Медики прогнозують третю хвилю COVID-19. В цілому за весь час пандемії в Україні захворіли 1 504 076 осіб, з них перемогти недугу вдалося 1 244 190 жителям. На жаль, залишається страшною і кількість летальних випадків - 29 253.
Фото Аліни Комарової.