На тлі пандемії коронавірусу в Україні загалом і в Маріуполі зокрема все більше людей залишаються без роботи.
На прохання читачів журналіст pr.ua провів невеликий аналіз ринку вакансій у Маріуполі.
Де в Маріуполі можна знайти роботу
У пошуках працевлаштування маріупольці звертаються до різних джерел. Але, за великим рахунком, існує лише три інтернет-ресурси, що мають попит, на яких можна знайти реальну роботу, а саме:
- Розділ "Робота" на сайті ОLХ;
- Інтернет-ресурс Robota.ua;
- Інтернет-ресурс Work.ua.
Крім того, під час пошуку роботи можна скористатися іншими онлайн-ресурсами – у нашому місті існує ще кілька телеграм-каналів та груп у "Вайбері". Як правило, вони так і називаються "Робота Маріуполь". Що стосується онлайн-ресурсів у месенджері "Вайбер", то вони перенасичені різного роду рекламою, а оголошення з надання працевлаштування становлять лише близько 30% всього контенту, що розміщується на них.
Тож радимо нашим читачам, які перебувають у пошуках працевлаштування, зупинитися на трьох наведених вище варіантах або шукати роботу в телеграм-каналах. Але тут постає кілька цілком резонних питань. По-перше, в якій сфері найпростіше знайти роботу в Маріуполі. Проаналізувавши запропоновані вакансії, можна дійти невтішного висновку, що близько 70-80% ринку праці становлять пропозиції про працевлаштування у сфері торгівлі.
Зокрема, більшість оголошень стосуються вакансій у великих торгових мережах, кафе та ресторанах, які постійно розвиваються та відкривають нові точки. Тут можна знайти вакансії представникам різних професій, у тому числі продавцям, охоронцям, вантажникам, водіям служби доставлення та іншим. Іноді серед них трапляються й рідкісні вакансії, які тільки-но починають з'являтися в нашому місті, наприклад, таємний покупець.
Якщо проаналізувати вакансії, які пропонуються на одному з найпопулярніших інтернет-ресурсів, і розділити їх за категоріями, то вийде наступна картина – всього на сайті розміщено 729 вакансій. Абсолютна більшість із них стосуються роботи у сфері торгівлі – 166. Трохи відстає від них кількість пропозицій з працевлаштування у галузі транспорту та логістики – 126. Почесне третє місце у цьому рейтингу займають пропозиції від роботодавців у будівельній сфері – 81. Ресторанний бізнес в умовах пандемії також знаходить шляхи для подальшого розвитку, пропонуючи виносну торгівлю своїми стравами. Ймовірно, завдяки цьому кількість пропозицій про працевлаштування також є чималою - 70.
Інші вакансії значно відстають від провідних на ринку працевлаштування позицій і розподіляються таким чином:
- інші сфери занять – 56;
- сервіс та побут - 49;
- виробництво та енергетика - 39;
- охорона та безпека – 27;
- початок кар'єри (студенти) – 24;
- краса, фітнес, спорт – 15;
- домашній персонал – 14;
- робота за кордоном - 14;
- маркетинг, реклама, дизайн - 10;
- IT, телеком, комп'ютери - 9;
- освіта - 5;
- туризм, відпочинок, розваги - 5;
- медицина та фармація - 5;
- юриспруденція та бухгалтерія - 4;
- управління персоналом (HR) - 3;
- сільське господарство, агробізнес, лісове господарство - 2;
- секретаріат (АГВ) – 2;
- банки, фінанси, страхування - 1;
- культура та мистецтво - 1;
- нерухомість - 1.
Звичайно ж, наведені вище категорії досить умовні. Але вони вкотре підтверджують основну тенденцію ринку праці – більшість запропонованих вакансій стосуються працевлаштування у сфері торгівлі. Адже до них можна віднести й частину пропозицій щодо працевлаштування у сфері транспорту та логістики, а також більшість вакансій із розділу "Охорона та безпека".
Обіцяють багато – отримуєш мало
А тепер розглянемо, мабуть, найголовніше питання, що турбує більшість людей, які перебувають у пошуках працевлаштування – це розмір заробітної плати.
Отже, із 729 розміщених вакансій 135 роботодавців пропонують заробітну плату в розмірі до 5000 гривень, що становить 18,5% від загальної кількості пропозицій на ринку праці. За умови, що заробітна плата складає 5000 гривень на місяць, виявляється, що за середньої кількості робочих днів на місяць вона становитиме всього 227 гривень на день. І це при тому, що 5000 гривень – так звана "брудна зарплата", а з урахуванням оподаткування ця сума "розтане" ще на 1100 гривень.
Таким чином, щасливий власник зарплати у сумі 5000 гривень у підсумку отримає на руки лише 3900 гривень. А денний заробіток такого працівника становитиме близько 177 гривень. За нинішніх цін можна розраховувати тільки на те, щоб не померти від голоду. А якщо ще враховувати вартість проїзду у громадському транспорті, то доведеться шукати місце роботи поблизу будинку чи дорогою на роботу займатися спортивною ходьбою.
Тим часом, згідно з КЗпП та Законом України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР, "Мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче за яку не може здійснюватися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт)".
Як відомо, розмір мінімальної заробітної плати на 2021 рік затверджено Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-IX та зараз він становить 6000 гривень. Щобільше, вже з 1 грудня цього року в тому ж нормативному документі передбачено підвищення мінімальної заробітної плати до 6,5 тисячі гривень.
Виникає резонне питання – чому ж роботодавці пропонують зарплату, яка набагато нижча за мінімум, встановлений на законодавчому рівні. А деякі роботодавці примудряються пропонувати роботу за суто символічну плату. Наприклад, кілька місяців тому було опубліковано вакансію тренера до дитячої футбольної школи, в якій роботодавці пропонували зарплату у розмірі від 2000 до 4000 гривень. Щоправда, через деякий час ці цифри дещо підкоригували, але не набагато.
Ще 211 роботодавців пропонують вакансії з оплатою у розмірі від 5000 до 8000 гривень, що становить майже 29% загальної кількості пропозицій на ринку праці. Таким чином, шляхом нескладних обчислень можна дійти висновку, що майже 50% маріупольських роботодавців пропонують претендентам на заробітну плату у розмірі 8000 гривень і менше.