За даними перепису населення 2001 року, в Донецькій області проживає 133 національних меншини зі 134-х, зареєстрованих в Україні. При цьому однією з найбільш уразливих етнічних груп залишаються роми.
Сьогодні в Маріуполі пройшло публічне обговорення проєкту нового Закону України «Про національні меншини в Україні», ініційоване Комітетом ВРУ з прав людини. Особливу увагу приділили боротьбі з дискримінацією ромського населення та розробці нової Ромської стратегії на 2021-2030 роки, передає PR.UA.
«Роми Донецької та Луганської областей залишаються найбільш дискримінованою та сегрегованою етнічною групою. Вони ж – серед тих вразливих категорій населення, які найбільше постраждали від наслідків пандемії COVID-19», – зазначив представник уповноваженого ВРУ з прав людини в Донецькій і Луганській областях Костянтин Черніков.
Найбільш поширені форми дискримінації по відношенню до ромів – відмова в прийомі на роботу за національною ознакою, відмова укладати декларацію з боку сімейного лікаря. Також роми зазнають проблеми з доступом до освіти та оформлення документів, що тільки підсилює їхню маргіналізацію. Багато ромських сімей в Донецькій області (з них тільки 160 – в Краматорську) відносяться до малозабезпечених, але офіційного статусу і відповідної підтримки вони не мають.
«До минулого року в Україні працювала Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини 2013-2020 років. Але вона виявилася малоефективною через слабке фінансування і декларативний характер багатьох її положень. Зараз розробляється нова Ромська стратегія на 2021-2030 роки, і Донецька ОДА зі свого боку розробила свої рекомендації щодо її поліпшення», – заявила у своїй доповіді начальник управління культури і туризму Донецької ОДА Вікторія Точена.
Закон «Про національні меншини в Україні», прийнятий у 1992 році, має схожі проблеми – декларативність, відсутність конкретних гарантій, застарілість деяких норм. У новому проєкті Закону, який до 31 травня проходитиме громадські слухання в різних областях України, передбачена заборона на будь-яку пряму чи непряму дискримінацію за національною ознакою, а також гарантія на реалізацію всіма етнічними групами України своїх прав у сфері освіти та культури.