Служба безпеки України викрила корупційну схему з держреєстром моряків. Він знаходився в приватних руках, що дозволяло шантажувати моряків при отриманні необхідних для роботи документів.
Інформацію про злочинну схему сьогодні озвучили на спільному брифінгу СБУ, Міністерства цифрової трансформації та Міністерства інфраструктури, передає PR.UA.
Сьогодні близько 150 тисяч українських моряків працюють по всьому світу. Кожні п'ять років фахівець повинен підтверджувати кваліфікацію. Крім того, є первинна процедура оформлення диплома моряка, підвищення кваліфікації.
Так, морякам доводилося платити посередникам від 3 до 8 тисяч доларів, щоб отримати необхідну кваліфікацію. Ціна залежала від посади.
Корупційна схема приносила зловмисникам близько 150 мільйонів доларів на рік.
Причиною Служба безпеки України називає потрапляння держреєстру моряків в приватні руки.
«Наприкінці 2019-го - на початку 2020 року система була повністю перенесена на приватні сервери. Зловмисники могли в будь-який час змінити дані, знищити або зашифрувати їх – відновити ці бази даних, напрацьовані роками, було б дуже складно», – повідомив начальник управління Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.
Це дозволило зловмисникам самим коригувати результати тестування і підтвердження кваліфікації – фактично, якщо той, хто складає іспити не платив хабар, його результати визначалися як негативні незалежно від успіху на іспиті. Якщо ж моряк намагався самостійно пройти тестування і підтвердити кваліфікацію через особистий кабінет, йому затримували сертифікати кваліфікації або спотворювали результати тестування.
Кіберспеціалісти СБУ розкрили схему та причетних осіб. Двом вже повідомили про підозру.
Сам же реєстр правоохоронці повернули з-під контролю зловмисників і передали його до Міністерства інфраструктури.
Надалі Мінцифра та Мінінфраструктури планують інтегрувати реєстр документів моряків з Єдиним державним демографічним реєстром, Єдиною державною електронною базою з питань освіти та порталом «Дія».
«Необхідна інформація про моряків: документи про кваліфікацію та освіту, медичні сертифікати. Ведуться переговори про закупівлю Crew Evaluation System 6.0 – визнаної у світі системі комп'ютерного тестування моряків. Це дозволить морякам прозорим чином без хабарів отримувати необхідні послуги», – повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Читайте також: У Маріуполі водієві за хабар у 200 гривень загрожує позбавлення волі (ВІДЕО).
Читайте також: СБУ розкрила розкрадання держкоштів у Волновасі.
Світлина з відкритих джерел