Прийнятий парламентом документ вносить зміни в закон України «Про рекламу» і вводить поняття дискримінаційної реклами, в тому числі за ознаками статі, а також передбачає штрафні санкції за порушення, передає PR.UA.
Гендерна рівність
Ухвалення Закону «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознаками статі» обумовлено необхідністю правового врегулювання цього питання.
Документ дає наступне визначення дискримінаційної реклами: це реклама, що вміщує твердження або зображення, які є дискримінаційними за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками щодо особи або групи осіб.
Дискримінаційна реклама за ознаками статі - це реклама, яка містить твердження або зображення щодо інтелектуальної, фізичної, соціальної або іншої переваги однієї статі над іншою; щодо стереотипності ролі чоловіків і жінок; пропагує принизливе і зневажливе ставлення, принижує гідність людини; демонструє насильство; використовує зображення тіла людини або його частини виключно як сексуального об'єкта з метою залучення уваги споживача, містить натяки (слова, звуки, зображення) на сексуальні відносини, що не мають відношення до рекламованого продукту або способу його споживання.
Закон забороняє використання дискримінаційної реклами.
Відповідальність за порушення
Штрафні санкції за недотримання встановлених законом вимог залишаються практично такими ж, що діють і зараз. З тією лише різницею, що тепер законодавець дає більш чіткий перелік заборон, пов'язаних з дискримінацією.
Штраф для рекламодавців і розповсюджувачів реклами складе п'ятикратну вартість її поширення. Для виробників реклами - п'ятикратну вартість її виробництва. За повторні порушення протягом року штраф подвоюється.
Передбачені також інші штрафні санкції. Як і зараз, в рекламі послуг з працевлаштування (приймання на роботу) забороняється вказувати вік кандидата, пропонувати роботу лише чоловікам або жінкам, висувати вимоги, що дають переваги жіночої або чоловічої статі - за винятком специфічних видів діяльності. Зараз за порушення рекламодавець платить десятикратний розмір мінімальної заробітної плати (60000 гривень) до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. А після вступу нового закону в силу буде платити не Фонду, а Держбюджету України.
Залишається на колишньому рівні штраф за неподання, несвоєчасне подання або подання свідомо невірогідної інформації до органу, що контролює, про вартість поширення або виготовлення реклами - 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (або 1700 гривень).
Набуває чинності
Сьогодні, 21 вересня, прийнятий парламентом законопроєкт відправлений на підпис Президенту України. Документом передбачено, що він набирає чинності через три місяці після офіційного опублікування.
Протидія дискримінації за ознаками статі є одним із зобов'язань України відповідно до Конвенції ООН з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок. Це передбачено також Угодою про асоціацію України з Європейським Союзом, Стратегією гендерної рівності Ради Європи, Глобальними цілями сталого розвитку ООН.
Проте, як показують дослідження професійних об'єднань рекламістів, дискримінаційні меседжі все ще звучать, що своєю чергою формує настанови соціальної поведінки, спрацьовує так званий психологічний ефект багаторазового повторення.
За даними громадських організацій, щорічно в Державну службу України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, а також Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини надходить понад 500 скарг за фактами дискримінації за ознаками статі в рекламі. Щорічно зростає кількість судових справ з розгляду цих скарг: за один тільки рік рекламодавці заплатили понад 2 мільйонів гривень штрафів.
Законодавці розраховують, що вступ нового закону в силу дозволить захистити права споживачів на рекламу без дискримінації.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що знайдено спосіб назавжди заборонити розробку радіоактивного цирконію під Маріуполем.
Світлина з відкритих джерел