Сьогодні, 10 грудня, набув чинності закон, за яким у торгових точках Маріуполя не має бути безоплатних пластикових пакетів для низки продуктів.
Журналісти pr.ua вирушили за покупками, щоб дізнатися, як іде торгівля з використанням пластикових пакетів.
Вчора – безплатно, сьогодні – по двадцять копійок
У різних супермаркетах їхня ціна відрізнялася. Так, в одному з них за супертонкий пакет із кілограмом томатів по-грузинськи в чеку вибили ціну – 20 копійок. В іншому супермаркеті пакетик, в який було вміщено моркву, коштував 15 копійок. У третьому – за пластиковий квадратик нічого не взяли.
У низці маленьких магазинчиків за целофанове пакування з журналіста pr.ua грошей взагалі не взяли. Продавець пояснив, що вони є безоплатними, оскільки використовуються раніше закуплені.
На гарячій лінії маріупольського супермаркету pr.ua розповіли, що з 10 грудня згідно з нормами закону заборонено закупівлю пластикових пакетів на заводі, а заводам заборонено їх виготовляти. Але все, що було закуплено, можна до березня роздати.
Цукерки, овочі, хлібобулочні вироби з березня повинні продавати в біорозкладаних пакетах, за які доведеться платити від двох гривень і вище. М'ясо, заморожену рибу дозволено продавати в пластикових пакетах, які є первинними – транспортувальними від виробника.
Ще один нюанс - дороге біорозкладане пакування для продуктів, за які покупцям треба платити, можуть з'явитися вже сьогодні. Якщо торговельні мережі їх закуплять у виробника.
Усі пакети мають бути платними з 10 грудня
Як розповіла pr.ua начальник відділу торгівлі Маріупольської міськради Тетяна Топалова, згідно із Законом України "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України" всі вони мають бути платними. Але є нюанси – у ціні.
"До 10 березня супертонкі продаються по 10-20 копійок, - додала вона. – З 10 березня їх взагалі не має бути у торгових точках".
З її слів, ми й раніше платили за ці целофанові упакування. Просто їхня ціна була закладена в ціні продуктів. А сьогодні за новим законом у чеках її виносять окремим рядком: наприклад, пакет поліетиленовий – 20 копійок.
Ціна біорозкладаних упакувань - що говорить Закон і якою вона може бути насправді
Як зауважила Тетяна Топалова, Кабінет міністрів України визначив мінімальну ціну на біорозкладані пакети.
Нагадаємо, що на них пропонується встановити наступні розцінки:
- Без ручок та бічних складок – 2 грн.
- Без ручок із бічними складками – 2,5 грн.
- З ручками без бічних складок – 2,5 грн.
- З ручками та бічними складками – 3 грн.
"Однак це мінімальна ціна, керівники торгових об'єктів можуть її підвищити. Законодавець не встановив межі максимальної", - додала керівник торгового відділу.
Тобто в супермаркеті чи маленькому магазині на тригривневий товар можуть виставити ціну десять гривень.
На біорозкладаних пакетах обов'язково має бути нанесене відповідне маркування з інформацією - з чого вироблена продукція (наприклад - крохмаль) і хто виробник.
Контроль та штрафи за порушення
Контроль за виконанням норм закону покладається на Держпродспоживслужбу.
"Поки що не розроблено систему контролю. Його порядок зараз розробляється у Верховній Раді", - розповів pr.ua в. о. заступника начальника управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби України в Донецькій області Андрій Адаменко.
А ось штрафи за порушення для об'єктів господарювання – керівників торгових мереж та точок значні.
За перше порушення – від 8,5 до 17 тисяч гривень, за друге, вчинене протягом трьох років, - від 17 до 34 тисяч гривень.