Вже наступного року в Маріуполі при інсультах не лише проводитимуть тромболізис – "розчинятимуть" тромби, а й вилучатимуть їх.
Як повідомила pr.ua директор Обласної лікарні інтенсивного лікування Ольга Голубченко, установа чекає на закупівлю та встановлення додаткового медичного обладнання, оскільки йдеться про високотехнологічні втручання.
Висока кваліфікація маріупольських медиків + спеціально обладнана операційна
Тромбоекстракція виконується у спеціально обладнаній рентген-операційній, оснащеній апаратом для просвічування судин. Виконання таких операцій вимагає від хірургів високої кваліфікації та досконалого знання анатомії судин мозку. Такі фахівці в ОБІЛ є, зазначає Ольга Голубченко. Адже і зараз у лікарні проводяться операції у цій галузі – при геморагічних інсультах.
Інсульт – гостре порушення кровопостачання головного мозку – за рівнем смертності знаходиться на другому місці у світі та в Україні. На жаль, це небезпечне захворювання вважається дуже розповсюдженим.
У Донецькій області 15 медичних установ уклали договори з Національною службою здоров'я України щодо пакета "Стоп-інсульт". У Маріуполі – три. За інформацією Маріупольської станції швидкої медичної допомоги, пацієнти з інсультом госпіталізуються до відділень міських лікарень №1 та №4 та Обласної лікарні інтенсивного лікування.
Заведено розрізняти ішемічний інсульт – порушення кровопостачання мозку внаслідок затикання судин та геморагічний – він викликається крововиливом внаслідок розриву судин головного мозку. Завдання лікаря - якнайшвидше відновити кровообіг, рахунок йде на хвилини. Це може виконуватися методом тромболізису – вводиться спеціальний препарат, який "розчиняє" тромб, звільняючи просвіт кровоносної судини. Більш складний спосіб - видалення тромбу механічним шляхом під час малоінвазивної операції. Таке втручання називається "тромбоекстракція", а точніше - "ендоваскулярна тромбаспірація з артерій головного мозку". Операція проводиться під місцевою анестезією, через прокол на руці чи нозі вводиться спеціальний катетер, необхідний для входження до артерії мозку, а витягується тромб з допомогою аспірації.
Такі операції на Донеччині зараз виконують лише у Краматорську. Але для віддалених від Краматорська населених пунктів госпіталізація туди неможлива. Як кажуть медики швидкої допомоги, за такої величезної відстані, як від Маріуполя до Краматорська, не може бути й мови про дотримання "терапевтичного вікна". Це приблизно чотири з половиною години з моменту інсульту, але чим раніше розпочато лікування, тим більше шансів урятувати життя та уникнути інвалідизації.
Для порятунку життя важлива кожна хвилина
При інсульті доставити пацієнта до лікарні потрібно якнайшвидше. Вчені підрахували: всього за 1 хвилину інсульту у людини гине майже 2 мільйони клітин мозку, 14 мільярдів клітинних внутрішньомозкових зв'язків. За годину втрати становлять уже 120 мільйонів клітин, 830 мільярдів нейронних зв'язків.
Саме тому кожна людина має знати симптоми інсульту, аби своєчасно звернутися по допомогу. Це порушення координації рухів, порушення мови, парез (оніміння) м'язів кінцівок або особи, головний біль, раптове погіршення зору – навіть за наявності одного з цих симптомів варто звернутися на швидку допомогу.
У лікарні після томографічного обстеження лікар вирішує, яка терапія потрібна у конкретному випадку.
Не тільки від швидкості госпіталізації залежить, чи пацієнт виживе. Велике значення має рівень затикання судин, тобто розмір тромбу – при ішемічному інсульті. Якщо інсульт геморагічний - то від об'єму крові, що вилилася. Також впливає і те, в якій галузі мозку розвивається інсульт.
Фактори, що потенційно здатні спровокувати розвиток інсульту – гіпертонія, куріння, ожиріння, цукровий діабет, високий рівень холестерину, підвищене згортання крові, порушення функції нирок тощо. На багато факторів ризику можна впливати, дотримуючись здорового способу життя – раціонально харчуючись, більше рухаючись на свіжому повітрі. При гіпертонії – контролювати тиск, приймаючи необхідні препарати. При цукровому діабеті – досягати оптимального рівня цукру на крові. Але для кожного, хто має хронічне захворювання, потрібно регулярно обстежуватися під контролем лікаря. Корисно це і для тих, хто не має таких проблем – з метою профілактики.