Земля державної власності за межами населених пунктів передається в комунальну власність сільських, селищних і міських рад.
Прийнятий парламентом у другому читанні та в цілому законопроєкт спрощує процедуру приватизації земельних ділянок та зміни їх цільового призначення, а також ряд інших юридичних нюансів для запуску з 1 липня 2021 року ринку землі, передає PR.UA.
Реальна децентралізація
Ухвалення законопроєкту «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» має ключове значення для реальної децентралізації. А чому? Тому що органам місцевого самоврядування фактично повертаються ті повноваження з управління землями громад за межами населених пунктів, яких вони були позбавлені з 1 січня 2002 року – після введення в дію чинного Земельного кодексу України. Це невиправдано ускладнювало розвиток громад та обмежувало їх фінансові можливості.
Законопроєкт вводить спрощений порядок встановлення меж громад. Земля державної власності за межами населених пунктів, крім земель, які необхідні державі для виконання її функцій, передається в комунальну власність сільських, селищних і міських рад. Тепер сама громада через місцеву раду має право приймати рішення щодо зміни меж після узгодження із суміжною територіальною громадою. А крім цього – стверджувати детальне планування цих територій.
Органи місцевого самоврядування отримують також повноваження змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності.
Основне завдання проєкту закону – спрощення доступу до земельних ресурсів населення і бізнесу, скасування зайвих дозволів та дублювання процедур перевірки, надання документації із землеустрою статусу публічних, відкритих і загальнодоступних даних.
Приватизація і переважне право покупки
Законопроєкт регулює права громадянина, зацікавленого в приватизації земельної ділянки, що знаходиться в його користуванні, в рамках норм безоплатної приватизації. Так, місцева рада має розглянути його клопотання у місячний строк і надати дозвіл або мотивовану відмову. Підставою для відмови може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законодавства, генеральним планам та іншої містобудівної документації, затвердженим схемам і проєктам землеустрою.
Якщо у визначений термін дозвіл або відмова не надані, громадянин через місяць має право замовити розробку проєкту землеустрою та письмово повідомити про це місцеву раду.
У двотижневий термін з дня отримання проєкту землеустрою місцева рада має ухвалити рішення про його затвердження щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
У порядку безоплатної приватизації здійснюється також придбання права на земельну ділянку за давністю користування. Таке право належить громадянинові, який добросовісно, відкрито і безперервно протягом 15 років користується земельною ділянкою, але не має на неї документів.
Проєкт закону встановлює переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення. В першу чергу таким правом володіють особи, які мають спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення – крім землі, на якій розташовані об'єкти нерухомості та ділянки для садівництва. У другій черзі переважного права – орендарі земельних ділянок.
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення приватної власності можуть бути відчужені лише за договорами купівлі-продажу, дарування, довічного утримання, спадщини, міни, шляхом внесення в статутний капітал або шляхом звернення стягнення на них.
Вартість землі може вирости у два-п'ять разів
Ухвалений парламентом законопроєкт є одним з так званого «земельного пакету». Нагадаємо, як уже повідомляв PR.UA, схвалений раніше закон скасовує дію мораторію на продаж аграрної землі та відкриває ринок землі в Україні з 1 липня 2021 року. Право на купівлю землі до 1 січня 2024 року тільки у фізичних осіб і не більше 100 га в одні руки, а після цього терміну – до 10 тисяч га. Питання щодо права іноземців купувати землю буде вирішуватися на референдумі. Українські орендарі, які працюють на землі не пізніше ніж з 2010 року, мають переважне право і зможуть викупити землю в розстрочку до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки та без проведення земельних торгів.
На черзі – наступний законопроєкт «земельного пакету», який визначає і конкретизує питання проведення електронних аукціонів з продажу землі.
За заявами українського уряду, прийняття законопроєктів земельної реформи в цілому дозволить збільшити вартість землі у два-п'ять разів. Наразі прем'єр-міністр України Денис Шмигаль посилається на досвід країн-сусідів. Як буде в нашій країні, поживемо – побачимо.
Світлина з відкритих джерел