У Маріуполі презентували перші відреставровані двері в історичній частині міста.
Зусиллями городян були врятовані старовинні двері будинку по Фонтанній, 44. Яскраві, оновлені та унікальні своїми різьбленими деталями, вони продовжать служити мешканцям і радувати перехожих естетикою, передає PR.UA.
Вчора ввечері, 27 вересня, старовинний будинок 1911 року побудови зібрав поціновувачів історії Маріуполя на презентації. Жителі, які бажають повернути колишню красу старому місту, створили проєкт «Життя дверей має значення» та зібрали благодійні кошти на реставрацію.
Інтригу на презентації зберігало «полотно» аристократичного фіолетового кольору, що приховувало оновлені двері без єдиної подряпини червоного кольору. Після зняття тканини кожен присутній зміг доторкнутися до цих німих свідків загадкового і невідомого минулого, побачити фрагменти старих шарів фарби та порівняти, зробити селфі, а також поспілкуватися з городянами.
Як зазначив автор проєкту Ярослав Федоровський, перша реставрація вдалася завдяки старанням учасників.
«Ми презентували кілька хвилин тому відреставровані старовинні двері. Спочатку в цьому дуже сумнівалися, тому що відразу підтримки не було. А потім в проєкті почали з'являтися круті люди, і він відбувся тільки завдяки їм. Це інформаційна підтримка видань, маріупольців, які робили фотографії, лайкали пости в соцмережах, приходили подивитися, що тут відбувається, вкладу підприємців, творчих осіб... Буде нечесно виділяти когось одного. Самим нелегким моментом на цьому шляху був запуск промоушна. Після цього стало простіше - про нас знає вже більше людей. Думаю, що далі ми підемо швидше, і скоро стартує реставрація наступних старовинних дверей. Все вийде!» - зазначив Ярослав Федоровський.
Реставрація дверей будинку по Фонтанній, 44 в цифрах:
- знято 11 кг фарби, 3 кг цвяхів та інших металевих деталей;
- двері очищені від чотирьох шарів фарби: шоколадно-чорного, жовтогарячого, коричневого та червоного;
- 1,5 місяці або понад 45 днів тривали реставраційні роботи;
- використано 2,5 л ґрунтовки та 1,5 літра фарби;
- знайдені один номерок, одна оригінальна поштова рамка, одне паперове послання та один напис на двері при знятті шарів фарби, елементи латунної ручки;
- 20 тис. грн зібрали маріупольці для повернення старовинним дверям колишнього вигляду.
Роботи з реставрації старовинних дверей були довірені акторові драматичного театру і майстру по дереву Валерію Капінусу. Він зізнався PR.UA, що робочий процес був складним і напруженим - багата історія і значущість дверей не давали розслабитися.
«Спочатку було страшно, потім - цікаво. Було все: коли думав, що йде по маслу, виявлялося, що там згнило, там знайшлася тріщина, там відкололося... Знову хапався за голову. Вивів все в єдиний колір і бачу: ні, знову все потрібно шліфувати та інше... Це була не стільки фізично, скільки психологічно важка праця. Відповідальність це перше, з чим я зіткнувся. Але якщо я взявся за роботу, то доводжу до кінця: будь то табуретка, вікові двері або дзеркало. Під час реставрації для мене були відкриттям папірець, приклеєний пластиліном зверху цього номерка на дверях, елементи ручок і поштова рамка. Ще були видряпані непристойні слова, тобто міцне слівце в житті людей було присутнє завжди. Але головним відкриттям для мене було те, що дерево, а це сосна, в дуже хорошому стані, не дивлячись на вік дверей. І до цього дня залишається загадкою, чим просочували в старовину дерево. У вільний час хочу це розгадати. Ось з такої наївної ідеї «нумо відреставруймо двері» вийшов настільки значущий результат і має стільки уваги», - розповів Валерій Капінус.
Маріупольців, які прийшли на презентацію, здивував яскравий колір старовинних дверей, деякі відзначили їх приємну матову фактуру. Але всі під час обговорення реставрації та результатів зійшлися в одному: такі проєкти потрібні.
«Це важливо тому, що старовинні двері привертають увагу, по-перше, жителів старого Маріуполя. Це історичне багатство. Якщо ми хочемо, щоб цей район реально жив, приваблював туристів, то перш за все жителі найстарішого Маріуполя повинні зрозуміти, що поруч унікальні двері, будинки, і почали самі цікавитися, хто тут жив раніше. Коли цей проєкт тільки починався, жителі сусідніх будинків звернули увагу на нього і його мету зберегти історію», - вважає директор ГО «Архі-Місто» Андрій Марусов.
Нагадаємо, що проєкт «Життя дверей має значення» стартував навесні 2021 року і згуртував городян. Двері по Фонтанній, 44, яким імовірно 110 років, стали першим об'єктом маріупольської старовини, відновленим на пожертвування як звичайних людей, так і представників бізнесу.
Маріупольці планують реставрувати ще 10 історичних дверей.
Незабаром на реставрацію відправлять двері будинку по вул. Семенишина, 27.