За тим, що відбувається в операційній журналіст PR.UA спостерігала через віконце службового приміщення, в якому розташовані монітори, що стежать за станом хворого. 86-річний пацієнт, довгий час страждав від болю в серці і задишки. Медикаментозне лікування не допомогало, ішемічна хвороба серця прогресувала.
За лічені хвилини лікар-хірург відділення інтервенційної кардіології Євген Орлеанський через прокол шириною в пару міліметрів в променевій артерії ввів тонкий пластиковий катетер в коронарну артерію, що живить серцевий м'яз. Ангіограф візуалізував досліджувану ділянку - у вигляді чорно-білого знімка, виведеного на монітори. Таке дослідження судин і називається ангіографія. Вона допомагає точно визначити характер, місце і ступінь звуження судини.
У пацієнта виявився великий відсоток звуження артерії - треба було стентування. Всі ці маніпуляції хірург проводив через прокол, без єдиного розрізу, на все, включаючи ангіографію, було потрібно не більше півгодини.
Вийшовши з операційної і знявши костюм, Євген Орлеанський розповів про перспективи для прооперованого пацієнта: «Через пару годин зможе встати, а через два дні буде вдома і продовжить жити без болю в серці».
За словами хірурга, гнучкий 38-міліметровий стент з платини американської фірми, вироблений в Ірландії, буде служити надійно.
«Це такий циліндричний «каркас», який поміщається в просвіт звуженої судини і утримує її в нормальному стані, забезпечуючи вільне проходження крові, - прокоментував лікар. - Ця мініатюрна «пружинка» вводиться в складеному вигляді, а розкривається, як парасолька, під тиском спеціального балончика. Це безкровне втручання, яке можна проводити пацієнтам навіть в похилому віці».
Така операція для «екстрених» пацієнтів безкоштовна, за неї платить держава, через Національну службу здоров'я України. Вартість стентування при гострому інфаркті міокарда - 32 тисячі гривень, з яких більша частина припадає на сам стент, вартість якого приблизно 27 тисяч гривень.
Балонна ангіопластика, стентування або шунтування - втручання для відновлення нормального кровотоку - стали в відділеннях центру звичними. Протягом 2020 року в відділенні інтервенційної кардіології і ендоваскулярної хірургії було проведено 599 операцій.
Нагадаємо, сучасний кардіологічний центр, створений на базі Лікарні швидкої медичної допомоги, діє в Маріуполі вже третій рік. Проект зі створення кардіоцентру реалізовали завдяки Європейському інвестиційному банку, Фонду Розвитку Маріуполя і Групи Метінвест, загальна вартість проекту склала близько 90 млн грн.
Світлини Людмили Єрмішиної