Шокове зростання тарифів на послуги з розподілу природного газу на 2022 рік, про яке заявили українські монополісти, має намір стримати Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Одна труба – ми за ціною не постоїмо?
На сьогодні в Україні діють 43 оператори газорозподільних мереж, так звані «облгази», кожен з яких, у тому числі й «Маріупольгаз», є монополістом доставки газу споживачам у своєму регіоні. Навіть із запровадженням ринку газу цього року споживач не має можливості вибору між операторами. Тому що труба – одна, її обслуговує та використовує один суб'єкт господарювання.
Усі 43 оператори без винятку ближче до кінця жовтня заявили про наміри різко підвищити тарифи з 2022 року. Найбільші апетити виявили:
- «Луганськгаз» – на 443%: з 1,55 до 8,41 грн/м куб.;
- «Одесагаз» – на 438%: з 0,84 до 4,52 грн/м куб.;
- «Уманьгаз» – на 401%: з 1,78 до 8,91 грн/м куб.
За темпами зростання тарифів ПАТ «Маріупольгаз» посідає 16 місце в Україні. Підприємство має намір з наступного року збільшити тариф на 214%: з 1,53 до 4,81 грн/м куб.
Усі оператори обґрунтували підвищення тарифів переважно тим, що різко збільшилася ринкова вартість природного газу, який використовується на їх виробничо-технологічні потреби. Це той газ, що витрачається у процесі створення та регулювання тиску в мережах, що дозволяє його транспортувати. Сюди також включаються втрати газу, що виникають від перепаду температури повітря.
Заявлене підвищення не відповідає зростанню доходів громадян
«Маріупольгаз» провів обговорення тарифу на 2022 рік у розмірі 4,81 грн/м куб. (без ПДВ) та опублікував на своєму сайті інформацію про розрахунок тарифу з урахуванням витрат підприємства, необхідних для забезпечення стабільного функціонування газорозподільної системи.
У собівартості послуг левову частку, майже 61%, займає вартість природного газу на виробничо-технологічні витрати. Витрати на оплату праці становлять майже 26%.
Собівартість включає також витрати на використання палива та електроенергії з урахуванням підвищення тарифів, витрати на ремонт, на заміну лічильників газу, амортизаційні відрахування, податки та збори тощо. Плановий прибуток підприємства визначено понад 93,4 млн гривень, у тому числі податок на прибуток – понад 44,4 млн гривень.
За наслідками обговорення виконком Маріупольської міської ради направив свої зауваження на адресу генерального директора ПАТ «Маріупольгаз» Сергія Олефіра. Виконком вважає необґрунтованим включення до проєкту тарифу цілої низки витрат.
«Загалом зростання тарифів на розподіл газу не відповідає зростанню доходів громадян», - йдеться в офіційному листі за підписом першого заступника міського голови Михайла Когута.
Тема тарифів, як уже повідомляв pr.ua, отримала розвиток на сесії міської ради 27 жовтня. Зокрема, міський голова Вадим Бойченко заявив про неприпустимість такого підвищення, оскільки воно призведе до втрат місцевого бюджету в 320 млн гривень. Мер Маріуполя надіслав офіційного листа керівнику НКРЕКУ Валерію Тарасюку та отримав від нього усні запевнення у тому, що Нацкомісія не затвердить зростання тарифів у заявленому операторами розмірі.
Рішення про затвердження тарифів може бути прийняте у грудні
Тарифи на послуги розподілу природного газу на наступний рік, згідно з чинним законодавством, затверджуються державним регулятором - НКРЕКУ. Нацкомісія на своєму офіційному сайті опублікувала заяву про те, що зазвичай це відбувається в грудні: «Тобто жодних рішень про затвердження тарифів на наступний рік не приймалося».
У заяві також йдеться, що наміри операторів ГРС «надзвичайно суттєво підвищити тарифи на розподіл природного газу не означають, що такі наміри можуть бути реалізовані».
«Обґрунтованість усіх проєктів розрахунків, наданих НКРЕКУ, буде ретельно перевірена. Досвід минулих років свідчить, що тарифи на розподіл природного газу затверджуються в розмірах, які є значно нижчими, ніж попередньо розраховані операторами газорозподільних мереж. Немає підстав сумніватися, що так буде й цього року», - запевняє НКРЕКУ.
Наразі в Україні розробляється механізм продажу природного газу для операторів ГРС за пільговою ціною. Чи буде ця ціна зафіксована на рівні 7,42 грн/м куб., як для населення, чи вища за цю вартість, залежить від подальших рішень, прийнятих на рівні НАК «Нафтогаз України». Не виключено, що це вимагатиме спільних дій, як у разі підписання Меморандуму між Кабінетом міністрів України, НАК «Нафтогаз України» та Асоціацією міст України. Хоч би що там було, але апетити монополістів обіцяють стримати.
Як і минулими роками, розмір тарифу, який затверджує Нацкомісія, для різних операторів ГРС буде різним. Крім усього іншого, він залежить від обсягів розподіленого газу та кількості споживачів щодо протяжності газових мереж. Чим більша довжина і менше обсяг розподілу, тим вищий тариф. На сьогодні найменший тариф – 0,31 грн/м куб. має «Київгаз», який розподіляє великі обсяги на порівняно невеликій території. Найвищий тариф – 2,46 грн/м куб. у «Газпостачсервісу», що обслуговує села Вінницького району. Маріуполь - приблизно в середині списку.