Саме там поховані кілька поколінь маріупольців - від греків-першопоселенців до будівельників металургійних гігантів.
Директор громадської організації «Архі-Місто» Андрій Марусов розповів PR.UA: «Воно працювало у 1811-1972 роках. Кладовище не є пам'яткою історії, але ми починаємо роботу в цьому напрямку - в минулому році історики та волонтери прибрали там сміття, відновили дев'ять зруйнованих пам'ятників, знайшли найстарішу датовану могильну плиту 1834 року. Там похований міщанин Гавриїл Сахаджа».
Нещодавно волонтери поновили прибирання та дослідження Некрополя і запрошують всіх бажаючих взяти участь в цій роботі. Наступного разу волонтери зберуться на кладовищі в суботу та неділю о 12:00. Громадські працівники будуть прибирати сміття навколо могили Аделаїди Арнаутової. Анонс толоки опублікують на сторінці «Архі-Місто» в Facebook.
Також в теплу пору року громадська організація «Архі-Місто» проводить на маріупольському кладовищі незвичайні екскурсії. Так, на старому міському Некрополі можна побачити надгробні пам'ятники колишнього власника будівлі, в якій розташовується «Приазовський робочий» Гавриїла Гофа, міського голови Маріуполя в 1860-х роках Олександра Хараджаєва та інших видатних маріупольців.
Також допитливих мешканців може зацікавити єврейське кладовище, засноване в 1860-х роках. Воно розташоване на Правому березі, і там ще й сьогодні можна побачити мацеви - могильні пам'ятники.
«В іудаїзмі була заборона на зображення людей на плитах, тому родичі знаходили вихід: прикрашали їх найбагатшими орнаментами і детальним описом», - каже Андрій Марусов.
І сьогодні вони можуть багато чого розповісти про померлих жителів Маріуполя.
Світлини Архі-Місто (Facebook)
14 липня 2022
25 березня 2022
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден