Під Маріуполем на території парку «Меотида» з'явилася нова туристична стежка, що включає таємничі легенди, красу Приазовського степу і багатство гранітних родовищ.
Маршрут «Таємнича Берда і її чарівний світ» створений зусиллями співробітників парку, громадських працівників і громади Захарівки, передає PR.UA.
Першою красу та унікальність заповідних місць, де знаходиться стежка, побачила молодь із Маріуполя. Легенда про змія, камінь бажань, гранітні родовища з барвистими лишайниками, безліч дубів, аромати лісу і шавлії, краса вільного степу, священне джерело, де за переказами далеко від люду молився священник, - все це містить в собі новий туристичний маршрут парку.
Місцем для нього була не випадково обрана локація парку, відома як «Лукомор'я», що відрізняється дубовими гаями, багатством гранітних родовищ, яскравими фарбами лишайників і фауною.
За словами директора НПП «Меотида» Надії Долгової, проєкт «Таємнича Берда» був в планах давно і реалізований завдяки допомозі ГО «Молода барвиста Україна».
«У нас навколо дуже мало лісових територій, куди б могли поїхати відпочити в тиші жителі регіону: прогулятися, подихати лісом, зібрати гриби. Це місце унікальне тим, що в різний час воно по-різному себе відкриває: навесні це буйне цвітіння, ароматні червонокнижні трави, зараз шум лісу, листопад... Це все релакс для будь-якого жителя Приазов'я. Пройти стежкою «Таємнича Берда» можна абсолютно безоплатно. Її протяжність трохи понад два кілометри, в майбутньому ми плануємо закільцювати маршрут через сосновий ліс, штучно насаджений, і повернутися сюди. Тоді протяжність стежки досягне трохи більше ніж 4-5 кілометрів», - розповіла вона PR.UA.
Щоб створити туристичну стежку, знадобилося розчистити ділянки лісу, побудувати альтанку на 20 осіб, мости через Берду і розробити стенди для самостійних екскурсій. На все це в учасників проєкту пішло два місяці, свій внесок також внесли місцеві фермери, громада Захарівки, «Приазовський лісгосп» та підприємці.
Це друга туристична стежка парку «Меотида», перша знаходиться в селищі Ялта біля джерела на Білосарайській косі. В цілому ж протяжність заповідної зони понад 20 тис. га, з яких 14 тис. займає акваторія Азовського моря. При цьому 3 га, на жаль, залишилися на окупованій території.
«Коли вперше бачиш підірваний німцями міст, ніби доторкаєшся до минулого. Ми продумували, що і де буде на цій стежці. Увійшли в маршрут річка Берда зі своєю історією, починаючи від моста, природні гранітні ділянки з лишайниками, на шляху також є цілющі й рідкісні рослини. Стенди інформують про тварин і птахів, які населяють територію заповідника, також можна спробувати воду зі священного джерела. До цього тут були непрохідні хащі. Ця земля дуже багата історією: якщо одну територію Приазов'я заснували греки, то цю - козаки. У лісі представлені практично всі породи дерев, що зустрічаються в Україні. Природна краса цих місць дивна і кожен раз ми разом з туристами відкриваємо для себе щось нове», - підкреслила співробітник відділу рекреації НПП «Меотида» Ганна Стрельцова.
Тепер в обладнаній сонячними панелями альтанці співробітники за бажанням туристів проводять майстер-класи з виготовлення виробів з природних матеріалів, також на замовлення проходять екскурсії та надаються мангали. Головною вимогою до відвідувачів у співробітників «Меотиди» є відсутність сміття після прогулянки та пікніків.
В цілому на облаштування маршруту було витрачено понад 7 тисяч доларів.
Проєкт «Еколого-туристична стежка "Таємнича Берда та її чарівний світ"» реалізується у рамках програми «Посилення соціальної згуртованості у цільових громадах приазовського регіону Запорізької та Донецької областей 2021», що виконується між Програмою розвитку Організацій об’єднаних націй (ПРООН) та Громадською організацією «Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину "Єднання"» в контексті Програми ООН із відновлення та розбудови миру у партнерстві з ГО «Молода барвиста Україна» та НПП «Меотида».