Театральна площа та сквер сьогодні є серцем Маріуполя.
Та й в минулі роки це місце було одним з улюблених для городян. Побачення біля фонтану з крокодилами, прогулянки по невеликих алеях, концерти та навіть вулична бібліотека 70 років тому були звичною справою.
Якщо подивитися на листівки з фотографіями 50-х, таким розміреним здається маріупольське життя в середині минулого століття. Про те, як жила Театральна площа та що було в сквері, по своїй колекції листівок PR.UA розповіла одна з літніх мешканок міста.
«Я купувала листівки, куди б не їздила, так і з'явилося невелике зібрання видів різних міст. Це був час, коли я ще вчилася в нашому Ждановському інституті. Тоді у сквері ще була арка і, як видно з листівки, огорожа. Це потім, в 60-х, її знесли й почали будувати театр. Усередині скверу був розташований круглий критий павільйон. Посередині стояв столик з лавочками. На ньому лежали газети та журнали. Будь-хто міг приходити й читати періодику, ніхто не крав. За порядком у павільйоні стежила жінка. Від якої установи — бібліотеки або театру, — мені невідомо, ніколи таким не цікавилася і не ходила в павільйон. Та й навіщо, коли вдома своя велика бібліотека?» — зазначає жінка.
За її словами, кожна деталь листівок нагадує про щось в розвитку міста: «На листівці тільки автобус, а тролейбусу-то ще і не було!» Нескладно розглянути на знімку і колію — трамвай в ті роки курсував від центру Маріуполя в порт, та й лінія була односторонньою.
Маріуполь, будинок по пр. Миру № 62.
«У магазині навпроти продавали хліб, потім відкрили кондитерський магазин з шоколадом, були кав'ярня, трикотажний магазин... А далі, ближче до банку, продавали годинники. Але з настанням нових часів цю прибудову вже використовували від і до», — додає маріупольчанка.
Незвично читати на листівці лаконічну вивіску «Хліб» замість знайомої нам «Наталки». Втім, якщо згадати, то й на початку 2000-х тут також продавалася свіжа випічка.
Маріуполь, арка на місці сучасної Театральної площі та будинок № 63.
Висаджені уздовж будинку № 63 деревця ще тільки почали зростати. Можна розглянути й красиві амфори, які вінчали кутові вежі будинків № 62 і 63 по проспекту Миру.
Здається, що Маріуполь тих років це тільки початок нас сьогоднішніх, але місто жило і радувало своєю простотою і завзяттям в майбутнє.
Нагадаємо, що PR.UA розповідає по листівках історію міста. Читайте, яким же був Міський сад, а також про елітну багатоповерхівку Маріуполя, розташовану на одній зі старих вулиць.
Фото автора