Рік тільки розпочався, а в Маріуполі вже сталося близько 19 пожеж, на яких загинуло двоє людей.
Але не лише вогонь забирає життя маріупольців. Є ще невидимий, але не менш небезпечний ворог – це чадний газ. Як запобігти трагедії, розбирався pr.ua
У Маріуполі у новому 2022 році нещасний випадок стався 1 січня близько 6,30 ранку - сім'я із чотирьох людей отруїлася чадним газом, серед постраждалих дві дівчинки 10 та 12 років. Інцидент трапився на вулиці Котляревського. Сім'я постраждалих проживала у приватному будинку. Дві дівчинки та їх 55-річна бабуся госпіталізовані до медичного закладу. Батькові дітей допомогу було надано на місці.
Ще два трагічні випадки сталися 14 січня. За інформацією ДСНС від отруєння чадним газом за добу в Україні загинуло шестеро людей - у Дружківці на Донеччині та у Берегові в Закарпатській області.
У Дружківці у приватному будинку через несправність пічного опалення від чадного газу померли троє людей, серед них двоє дітей – 9 та 6 років. Ще одну людину госпіталізовано до лікарні у тяжкому стані.
У Берегові також померли троє людей. Причина – отруєння чадним газом через несправність газової колонки.
Знати ворога в обличчя: що таке чадний газ
Чадний газ - це справжній "тихий вбивця", він не має кольору та запаху, він невидимий. До речі, слід розрізняти отруєння продуктами горіння та чадним газом. Продукти горіння - це газоподібні, тверді та рідкі речовини, що утворюються у процесі горіння. Продукти горіння, як правило, виникають внаслідок пожежі та утворюють дим. І якщо під час пожежі ви розумієте, звідки загрожує небезпека і можете залишити місце загоряння, то у випадку з чадним газом ви не відчуєте нічого і можете померти навіть під час сну!
Рятувальники стверджують, що при пожежі основна причина загибелі людей – не великі опікові поразки або смерть від вогню, а саме отруєння чадним газом або продуктами горіння.
У будинках та квартирах основною причиною виникнення чадного газу є зарано закрита пічна заслінка, неправильно відрегульована газова плита або газовий бойлер з поганою тягою.
Слід знати, що чадний газ утворюється при горінні матеріалів, що містять вуглець – це бензин, природний газ, солярка, вугілля, дрова та інші органічні матеріали. Небезпека полягає в тому, що в замкненому або погано провітрюваному просторі при горінні спостерігається нестача кисню, що призводить до неповного окислення вуглецю та утворення чадного газу.
Звідки небезпека?
У зоні ризику знаходяться будинки з камінами та пічним опаленням, лазні та сауни, заведений у гаражі автомобіль також виділяє чадний газ тому тривале перебування у приміщенні небезпечне для здоров'я.
Ризик утворення чадного газу мають невеликі закриті приміщення типу ліфт, підсобки, комори. Також причинами появи чадного газу може бути утеплення будинку, забиті або неправильно перебудовані димарі.
Фахівці Служби порятунку радять регулярно перевіряти димарі та вентиляційні канали на наявність тяги. Наприклад, перевірка тяги у вентиляційному каналі здійснюється шляхом піднесення тонкого аркуша паперу до ґрат каналу - аркуш паперу повинен щільно прилипати до ґрат. Також у жодному разі не можна заклеювати або закривати вентиляційні канали.
Крім того, будь-яка газова установка потребує професійного обслуговування. Слід пам'ятати, що візуально при згорянні газове полум'я світло-блакитне або голубувато-фіолетове, при неповному згорянні – жовтувато-солом'яне або із зеленуватим відтінком і це вказує на небезпеку. Зателефонувати спеціалістам газової служби можна за номером "104".
Причини та симптоми отруєння
Рятувальники нагадують основні правила безпеки:
- не використовуйте газові колонки, газифіковані печі. печами на твердому паливі та іншими опалювальними приладами за відсутності тяги в димарях (особливо під час бурі та сильного вітру);
- не використовувати горищні приміщення в будинках, обладнаних пічною опалювальною зоною, для зберігання сіна, соломи та інших горючих матеріалів;
- самостійно не переносити та не ремонтувати будь-яке газове обладнання, не використовувати для розпалювання печей горючі рідини, особливо газовий конденсат;
- не залишати без нагляду працюючими газові та опалювальні прилади, печі, що горять, не доручати нагляд за ними дітям.
В іншому випадку отруйна речовина може заповнити всі приміщення. Тоді за наявності 0,1% газу вже за годину людина відчуватиме головний біль, сонливість, запаморочення, втому, нудоту та блювання. Якщо вчасно не залишити приміщення, ситуація може погіршитися: за наявності 1% після кількох вдихів людина втрачає свідомість, а через 1-2 хвилини отримує дуже сильне або смертельне отруєння. Можуть розпочатися судоми, наступити параліч, кома та тривала втрата свідомості. Головна небезпека полягає в тому, що чадний газ через легені швидко проникає у клітини крові та витісняє кисень, що міститься в еритроцитах. Це призводить до кисневого голодування. У разі тривалого впливу виникають розлади серцево-судинної системи, починається розвиток атеросклерозу.
Директор Обласної лікарні інтенсивного лікування Ольга Голубченко розповіла: люди із симптомами отруєння чадним газом надходять до медзакладу регулярно.
"Завжди сплеск отруєнь йде з початком похолодання та опалювального сезону. Бувають випадки отруєння цілими сім'ями. Очевидно, люди намагаються зберегти в будинках тепло і перекривають засувки".
Як врятувати своє життя та здоров'я?
Фахівці нагадують що робити у разі надзвичайної ситуації:
- вивести чи винести потерпілого на свіже повітря;
- послабити одяг, щоб полегшити дихання;
- викликати швидку допомогу за номером "103"
- дати понюхати нашатир;
- на голову та груди постраждалого покласти холодний компрес.