Багато історичних будинків Маріуполя перебувають в приватній власності. Щоб зберегти їх від руйнування і отримати нові важелі впливу на їхніх господарів, представники муніципалітету планують присвоїти домівках статус пам'яток архітектури.
Про це PR.UA розповів начальник відділу культурної інфраструктури та охорони культурної спадщини департаменту культурного розвитку Микита Ковальов.
Так, в черзі на присвоєння статусу три будівлі: колишній акцизний склад № 7, будинок Архітектора Нільсена і зруйнована синагога. Сьогодні статус пам'яток архітектури місцевого значення мають всього шість міських будівель.
Микита Ковальов розповідає: «Це Драматичний театр, два будинки зі шпилями, БК «Молодіжний», водонапірна вежа, будівля індустріального технікуму».
Наразі в департаменті працюють над відповідною документацією. Небажання деяких власників брати участь в процесі обтяжує, але не перешкоджає цьому.
«Приватні будинки також можуть бути пам'ятками культури, незалежно від того, хоче цього власник чи ні. - розповідає Микита Ковальов. - Статус накладає обмеження на власника: після його присвоєння будинок не можна зносити, добудовувати, руйнувати архітектурні елементи, змінювати фасад. Якщо власник захоче робити перепланування, він повинен отримати погодження у департаменту культури».
Але, за словами фахівців, будівель, які заслуговують на статус пам'ятника архітектури в Маріуполі набагато більше. Це і будинок Ґампера, і особняк Регіра, і відомий будинок з левами, і радіовузол.
Начальник головного управління містобудування та архітектури Наталія Овчаренко розповідає: «Ми розробили новий архітектурний історико-опорний план міста, він ще не затверджений на сесії міської ради, але узгоджений з Мінкультом. У ньому зазначено 47 об'єктів, яким планується надати статус пам'яток культури. Багато з них - колишні купецькі будинки. Наприклад, будівля маріупольця Натана Рябінкіна, де зараз розташований ресторан, будинок Гіацинтова, в якому працює музей».
Робота над кожним об'єктом займає чимало часу. Тому надавати статус будівлям будуть поступово. Нещодавно представники муніципалітету зустрічалися з маріупольськими істориками та краєзнавцями. Вони висунули ідею провести громадські слухання, на яких самі маріупольці вирішать, яким будівлям статус пам'яток потрібно присвоїти в першу чергу.
Світлини Аліни Комарової