У суботу маріупольці мали шанс перенестися в сонячну Італію.
На сцені Донецького академічного обласного драматичного театру Маріуполя відбулася прем'єра вистави "Скапен все владнає". Постановка, що заснована на класичній п'єсі Мольєра "Витівки Скапена", відкрила 144-й театральний сезон. Про це повідомляє pr.ua.
"Висока комедія" на маріупольській сцені
Перше, що побачили глядачі – декорації. Гарні кораблі, помаранчеві, білі, жовті будиночки в італійському стилі... Вулкан, що височить над морем. І повз все це – пропливає гондола з жителями міста. Вони везуть на продаж лимони та ананаси, складають у кошики свіжу рибу. Вже на перших хвилинах зрозуміло: перед нами Неаполь 17 століття, яким його бачив французький класик Мольєр.
Починає розігруватись комедія. Головний герой – слуга Скапен допомагає закоханим уберегтися від гніву батьків. Один із них – Октав - закохався у бідну дівчину невідомого походження. Його друг Леандр полюбив циганку. Але багаті батьки мають свої плани щодо синів. Октав і Леандр просять відомого своїми витівками Скапена про допомогу. І як глядачі здогадуються із назви постановки – Скапен все владнає.
На сцені театру актори співають та танцюють, звучать улюблені всіма пісні "Санта Лючия", O sole mio. Герої одягнені в перуки, камзоли та капелюхи, прикрашені яскравими квітами. І навіть джинсова тканина, з якої пошито багато речей, не здається зайвою і органічно вписується у вбрання 17 століття.
Вічний конфлікт – кохання чи гроші?
Режисер вистави Анжеліка Добрунова зауважила - у складний час пандемії важливо дати можливість глядачам відволіктися від життєвих проблем та похуліганити разом із героями комедії:
"Спектакль мав вийти раніше, ще влітку, але обставини завадили. Низький уклін глядачам, які прийшли. Для них ми стараємось і робимо свою справу”.
Виставу грають два склади акторів. Легкість сюжету і бешкетний характер - ще не все, що "зашито" в ідеї. Мольєр відомий жанром "високої комедії". Це означає те, що крім веселих моментів, у п'єсах драматурга є над чим подумати. І у "Скапені" глибини теж вистачає.
"Ми бачимо вічний конфлікт - любов чи гроші, - пояснює Анжеліка Добрунова. - Одна з героїнь навіть говорить фразу: "Кохання до сина бореться зі скупістю". Але все, що робить Скапен - в ім'я та заради закоханих".
Також, за словами режисера, був ризик, що класичну манеру промови Мольєра глядачі не сприймуть – люди вже відвикли від фраз 17 століття. Тож для сцени її спростили.
"Актори говорять і мовою музики, і мовою пластики, - зазначає Анжеліка Добрунова. - Також настрій створюють городяни, які готові пустувати разом зі Скапеном".
Головну роль у день прем'єри виконав актор Сергій Забогонський. У другому складі на Скапена перетвориться Ігор Кітріш. Сергій розповідає:
"Нам, акторам, завжди складно судити про те, наскільки вдало вийшла вистава. Але працювати у постановці Анжеліки Добрунової було цікаво, хоча часом і складно, адже тут акторам доводиться не лише грати, а й співати, танцювати. Режисер, я вважаю, вдало використала прийом рапід - до нього звертаються досить рідко".
Нагадаємо, рапід - вид сценічної дії, виражений уповільненими рухами акторів.
Без глядача немає театру
Також Сергій Забогонський підкреслив, що через те, що глядачів у залі було набагато менше, ніж зазвичай, акторам бракувало тієї віддачі, живих емоцій, які мотивують і надихають.
"Але вистава злободенна. Навіть дивно - минуло кілька століть, а бюрократія судової системи, яка була за Мольєра, не здала своїх позицій", - розмірковує актор.
Загалом, за словами директора Володимира Кожевнікова, театр у день прем'єри відвідало 80 осіб:
"У порівняні з тим, як було раніше це незрівнянно мало, ми звикли до аншлагів на відкритті сезону. Але люди прийшли, всі карантинні вимоги виконані - І актори, і технічні співробітники вакциновані".
Глядачі змогли відвідати виставу, лише пред'явивши сертифікат про вакцинацію або ПЛР-тест. Найімовірніше, і це, і важка епідситуація вплинули на кількість глядачів. Але ті, хто все ж таки зміг вирватися на свято театру та подивитися виставу, ділилися позитивними враженнями. Медичний директор з питань експертизи тимчасової непрацездатності КПН «ЦПМСД №3» Лариса Кошова розповідає:
"У мене вистава викликала найтепліші та найдобріші емоції. Намагаюся приходити в театр щороку, але зараз все виявилося так зворушливо, на новому вдиху. Зал реагував - не було квітів, але були оплески, люди не йшли, бо були вдячні трупі за таке свято. Сльози навертаються на очі!"
Як лікар, Лариса Кошова впевнена, що зараз театр може працювати, лише дотримуючись карантинних заходів:
"Потрібно переконати народ, що вакцинація – це правильно, і вона перерве страшні події, які розвиваються у зв'язку з коронавірусом. Для нас це складний час, але є надія, що все буде гаразд”.
Інші глядачі також підтверджують: весела постановка допомогла на дві години забути про всі проблеми.
"Дуже весело, з гумором пройшла вистава. Усі артисти зіграли чудово. Намагаюся бувати в театрі часто, хоча останнім часом доводилося собі відмовляти. Тепер я вакцинована і можу відвідувати заходи. Вже встигла взяти квитки на "Марусю", - говорить маріупольчанка Світлана Матвієнко – Ми боремося із серйозним захворюванням, але життя триває, і в ньому точно має бути театр”.
Директор театру Володимир Кожевніков обіцяє: актори та режисери приготують для глядачів ще багато цікавого.
"Ми раді, що навіть у таких складних умовах ми можемо прийти до вас, а ви до нас, – говорить Володимир. – Без глядача немає театру".